Nadpotliwość choroba czym jest Medycyna Estetyczna Poznań Biogenica

Hiperhydroza polega na wzmożonym wydzielaniu potu głównie w okolicy dłoni, stóp, dołów pachowych, rzadziej twarzy. W opinii wielu dermatologów nadmierne pocenie się ma podłoże emocjonalne.

U osób dorosłych często nadmierna potliwość może być związana z chorobami takimi jak:

  • nadczynność tarczycy,
  • cukrzyca,
  • gruźlica,
  • schorzenia ośrodkowego układu nerwowego i nerwów obwodowych,
  • w przebiegu meno i andropauzy.

W takich wypadkach wydzielanie potu maleje wraz z łagodzeniem objawów choroby. Według dostępnych badań uznaje się, że około 1% populacji cierpi na tzw. nadpotliwość nazywaną również hiperhydrozą ( z łac. Hyperhidrosis). U około 30% badanych pacjentów ta sama dolegliwość wystąpiła również u co najmniej 1 członka rodziny, stąd rozważa się również czynnik genetyczny.

Nadmierna potliwość sprawia duży dyskomfort osobom cierpiącym na tę chorobę. Często wilgotne dłonie utrudniają nie tylko zwykłe codzienne czynności, ale także mają wpływ na wybór pracy. Osoby z nadpotliwością często rezygnują ze swoich pasji zawodowych takich jak np. fizjoterapia, kosmetologia, jubilerstwo, poligrafia czy krawiectwo. Krępacja nadmierną potliwością negatywnie wpływa na ich własną samoocenę, co pociąga za sobą osłabienie kontaktów towarzyskich i zamykanie się w sobie.

Przeczytaj również:

Dlaczego pocą mi się dłonie i stopy?

Wiecznie spocone pachy – jak leczyć?

Leczenie nadmiernej potliwości.