Powiększanie ust, a kawa hialuronowy Medycyna Estetyczna Poznań Biogenica

Od kilku lat absolutnie najpopularniejszym preparatem wykorzystywanym do modelowania ust jest kwas hialuronowy. Należy on do preparatów biodegradowalnych, a więc ulega wchłonięciu po pewnym czasie. Jedni uważają to za zdecydowaną zaletę preparatu ze względu na jego bezpieczeństwo inni uważają, że to poważny minus, ponieważ zabiegi należy powtarzać co 1-2 lata aby utrzymać dobry efekt. Każda z wiodących firm dba również o to aby ich produkty były biokompatybilne i apirogenne (czyli nie rozpoznawane przez organizm jako ciało obce i nie wywołujące gorączki).

Trwałe powiększanie ust?

Zastosowanie wypełniaczy permanentnych, a więc zaimplantowanych na stałe i nie ulegających wchłanianiu niesie za sobą spore ryzyko powikłań po kilku latach lub wcześniej.

Aktualnie w medycynie estetycznej praktycznie nie stosuje się wypełniaczy permanentnych. W przypadku kwasu hialuronowego mamy do dyspozycji całą gamę rożnych preparatów od kilku wiodących producentów. Ważne aby lekarz wykonujący zabieg był w stanie przewidzieć efekt ostateczny i dokładnie znał preparat, którego użyje.

Na co należy uważać?

Zawsze przestrzegamy przed użyciem preparatów nieznanych marek i niewiadomego pochodzenia. W każdym szanującym się gabinecie pacjent powinien mieć pełną dokumentację medyczną wraz z dokumentacją fotograficzną, znać zalecenia i przeciwwskazania, znać procedury pozabiegowe oraz mieć w karcie z zaleceniami wklejoną naklejkę z opakowania użytego preparatu. Wszystkie preparaty posiadają takie naklejki. Jest to bardzo ważne w przypadku ewentualnych powikłań.

Techniki konturowania ust są bardzo różne i jest ich wiele rodzajów. Praktycznie każdy praktykujący lekarz ma swoje, w których czuje się najlepiej. U tych lekarzy, którzy dysponują dużym doświadczeniem wybór następuje zwykle intuicyjnie. Dotyczy to zarówno użytego preparatu jak i techniki zabiegowej. Oprócz techniki podania można zwrócić ewentualnie uwagę na sposób i narzędzie podania. Stosujemy tutaj konwencjonalne igły lub kaniule ( tępe igły z bocznym otworem, które nie tną i nie kaleczą tkanek i naczyń).

Rodzaje kwasu hialuronowego do wypełniania, powiększania i nawilżania ust.

W całej palecie preparatów zawierających kwas hialuronowy, stosowanych do powiększania ust wyróżnić można kilka grup, które różnią się właściwościami. Samo stężenie kwasu hialuronowego w mililitrze preparatu bywa różne i waha się od 16 – 24 mg/ml. Jeżeli chodzi o trwałość preparatu to liczy się nie tyle jego stężenie, co sposób jego usieciowania. Poprzez usieciowanie preparatu rozumiemy takie połączenie molekuł kwasu hialuronowego pomiędzy sobą i cząsteczkami wody, które skutecznie w dłuższym czasie nie pozwoli rozłożyć naszym enzymom tkankowym tak zbudowanej struktury wiążącej wodę.

Niektóre preparaty do płytkich i drobnych zmarszczek posiadają niskie stężenie kwasu hialuronowego i delikatny sposób sieciowania. Po ich zastosowaniu nie widać po kilku dniach w skórze żadnych depozytów. Tego rodzaju preparaty stosujemy również do wykonania zabiegu tzw. nawilżania ust. Nie staramy się wówczas zmieniać konturu i kształtu tylko staramy się osiągnąć delikatny efekt poprawy objętości i napięcia ust. Przy słabo usieciowanych preparatach efekt utrzymuje się około 6 miesięcy. Zastosowanie preparatów mocniej usieciowanych o tzw twardszej strukturze pozwala nam w znacznym stopniu zmieniać i wyostrzać kontur ust, poprawiać ich objętość i kształt. Trwałość takich preparatów określa się dzisiaj na 1,5 do 2 lat. Lekarz wykonujący zabieg pamiętać powinien jeszcze o innych elementach strukturalnych stosowanych przez niego wypełniaczy. Przy powiększaniu ust niezwykle ważnym elementem jest elastyczność preparatu. Jeżeli użyty zostanie preparat mało elastyczny dochodzi do jego pofragmentowania w czasie normalnej mimiki ust i tworzą się tzw grudki. Mogą one pojawić się również przy zastosowaniu odpowiednich preparatów, jednakże jest ich zdecydowanie mniej i doświadczony lekarz w prosty sposób umie sobie z nimi poradzić.

Alternatywa dla kwasu hialuronowego.

W ocenie różnych preparatów zawierających kwas hialuronowy można wspomnieć jeszcze o ich lepkości i sprężystości. Te dwie właściwości mają duże znaczenie przy zastosowaniu w innych obszarach niż usta. Przy powiększaniu ust nie wolno zapomnieć o jeszcze jednej technice. Jest to przeszczep autogeniczny tkanki tłuszczowej. Metoda ta polega na pobraniu tłuszczu z wybranej okolicy i wszczepieniu w usta. Technika ta nie zmieni nam konturu ust ale może w bardzo znacznym stopniu zwiększyć ich objętość. Zaletami metody jest nieograniczona ilość własnego i co za tym najbardziej naturalnego materiału,, bardzo naturalny wygląd i długotrwały efekt. Wadami metody jest czasem wyższa cena niż za kwas hialuronowy i okres wygajania (schodzenia obrzęku), który może wynosić 3-4 tyg.