Anatomia i budowa ust Łuk kupidyna

Anatomia i budowa ust dla laików,

Podstawą każdego udanego zabiegu z dziedziny medycyny estetycznej jest odpowiednie zrozumienie potrzeb pacjenta przez lekarza. Niestety często zdarza się, że język medyczny dla większości osób jest mało zrozumiały. Zastanawiasz się jaka jest filozofia jeżeli chodzi o powiększanie ust? Warga górna, warga dolna i tyle. Ale czy na pewno? Dobry specjalista zobowiązany jest wykonywać zabiegi zgodnie ze sztuką lekarską i przyjętymi standardami. Powinien znać anatomię, potrafić dobrać odpowiedni preparat i bezpiecznie wykonać zabieg.

Jak jednak wiesz każde usta są inne:

  • Mają inną wielkość, szerokość i kształt,
  • Mogą być bardzo wąskie albo szerokie,
  • Mogą być zapadnięte albo duże i pełne,
  • Mogą wyglądać na uśmiechnięte, bądź mieć opadające kąciki,
  • Czerwień wargowa może być intensywna lub nierówna a wręcz rozmyta,
  • Skóra wokół ust może być gładka lub może mieć już pierwsze oznaki starzenia jak np. zmarszczki palacza, przebarwienia i elastozę.

I tak o ustach możemy pisać wieczność, a przecież nie zagłębiliśmy się wcale w ich wewnętrzną budowę, nie poruszyliśmy nazewnictwa mięśni, naczyń, rodzaju śluzówki, etc.

Na szczęście by dobrze zrozumieć się ze swoim lekarzem medycyny estetycznej i osiągnąć zamierzony efekt, który znacznie poprawi wygląd Twoich ust musisz znać tylko kilka pojęć:

Anatomia i budowa ust dla laików

Warga – jest strukturą okalającą usta. Wyróżniamy wargę górną i dolną, które łączą się po bokach tworząc dwa niezależne kąciki. Wargi mają budowę trójwarstwową. Zewnętrzną warstwę stanowi czerwień wargowa, poniżej znajdują się mięśnie, a na samym spodzie błona śluzowa. Wargi są bardzo ważnym narządem niezbędnym podczas mówienia, gwizdania, czy jedzenia. Są silnie unerwione i tym samym delikatne na sygnały płynące z zewnątrz.

Kąciki ust łączą obie wargi ze sobą po bokach. Ich praca jest uzależniona od pracy mięśni (np. mięsień jarzmowy większy, mięsień dźwigacz kąta ust) dlatego w bardzo łatwy sposób okazujesz nimi emocje – jak smutek czy radość. Niestety wraz z upływem czasu, kiedy Twoja skóra wiotczeje, a siła mięśni zostaje osłabiona kąciki mogą opadać, sprawiając, że Twoja twarz wygląda na ponurą i zmęczoną. Jest to zasługa mięśnia obniżacza kącika ust, którego funkcja sprawia, że z wiekiem smutne usta przybierają kształt banana skierowanego łukiem do góry.

Czerwień wargowa – stanowi zewnętrzną warstwę okalającą wargi. Ma specyficzną budowę – składa się głównie ze ścieńczałej skóry pozbawionej gruczołów potowych i łojowych (dlatego często oblizujesz usta – po prostu musisz je zwilżać). Jej kolor jest wynikiem prześwitywania przez cieniutki naskórek warstwy naczyń krwionośnych.

Kontur ust – jest granicą oddzielającą czerwień wargową od otaczającej ją skóry.

Łuk Kupidyna 

 Łuk kupidyna jest to linia o trójkątnym lub owalnym kształcie, znajdująca pośrodku górnej wargi ust i stanowi dolna podstawę filtrum. Rozdziela ona wargę górną na dwie części – prawą i lewą. W zależności od stopnia rozwartości jego kąta nadaje on specyficzny wygląd czerwieni wargowej czyli tzw. serduszka. Filtrum czyli rynienka podnosowa jest krótkim i płytkim zagłębieniem biegnącym od przegrody nosa do wargi górnej. Jego stelaż zapobiega wywijaniu się ust w kierunku nosa.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym – jest bardzo popularnym zabiegiem upiększającym. Przy pomocy tego zabiegu możesz zmienić objętość ust, polepszyć ich nawilżenie, zmienić proporcje warg, wyostrzyć kontur ust, a także zlikwidować zmarszczki palacza. Znając podstawowe nazewnictwo, które przedstawiliśmy dla Ciebie powyżej będzie Ci łatwiej porozumieć się z lekarzem medycyny estetycznej.