Powiększanie ust kwasem hialuronowym Medycyna Estetyczna Poznań Biogenica

Przeciwwskazania do zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym

Wypełnianie ust kwasem hialuronowym jest niezwykle popularnym zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej. Uznawany jest przez niektórych nawet za zabieg jedynie upiększający i kosmetyczny. Nie jest tak! To zabieg medyczny, mający swoje wskazania, przeciwwskazania i możliwe powikłania. Niektóre osoby, nie mające zwykle żadnych kwalifikacji i doświadczenia, których nie będziemy nazywać po imieniu uważają go za zabieg, który można wykonać u każdego, byle czym, byle jak i w każdej ilości, sprzedając tą usługę na zakupach grupowych – w końcu nie jakość i zdrowie, a ilość jest ważna. Bez względu na opinie i kwalifikacje osób wykonujących zabieg warto zapoznać się z podstawowymi przeciwwskazaniami do zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym. Ważne, aby nie dać sobie zrobić krzywdy i nie dać się bezkarnie ograbiać z pieniędzy samozwańczym pseudomedykom.

Przeciwwskazania bezwzględne do zabiegu powiększania ust przy użyciu kwasu hialuronowego:

  • Ciąża i okres karmienia piersią

W medycynie z założenia nie wykonuje się badań na kobietach będących w ciąży bądź podczas laktacji. Unika się też podawania większości leków. Wyjątek stanowią leki ratujące życie. Kluczem do zrozumienia sytuacji jest fakt, że dziecko jest cudem natury, zdecydowanie ważniejszym od lekko podkreślonych ust. Podczas ciąży dochodzi o wielu zmian hormonalnych w organizmie, co może powodować odrzucenie implantu z kwasu hialuronowego czy też wywołać reakcję alergiczną. W skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Każda iniekcja może potencjalnie otworzyć wrota do infekcji dla bakterii fizjologicznie bytujących na naszej skórze. W następstwie tego sytuacja może wymagać podania antybiotyków, które już nie są obojętne dla ciąży czy jakości matczynego mleka.

  • Choroby nowotworowe

W opinii lekarza medycyny estetycznej doktora Łukszy „Pacjent korzystający z zabiegów odmładzających powinien być pacjentem zdrowym”. Osoby cierpiące na różnego rodzaju nowotwory są poddawane specyficznym procedurom leczniczym, które eliminują możliwość wypełniania tkanek kwasem hialuronowym. W przypadku braku aktywnego procesu nowotworowego można wykonać jakiekolwiek zabiegi z zakresu medycyny estetycznej – w tym powiększanie ust.

  • Tendencja do bliznowców

Trudność w wygajaniu skóry po skaleczeniu i przerastanie blizn jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do większości zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Nieprawidłowe wytwarzanie kolagenu sprawia, że u takiego pacjenta cierpiącego na tendencje do bliznowców/keloidów nawet przy zastosowaniu niezwykle cienkiej igły może nastąpić przerost kolagenu szpecąc jednocześnie obraz całej twarzy.

  • Aktualnie istniejące infekcje – np. opryszczka

Dr Łuksza zawsze mówi, że w naszym gabinecie medycyna estetyczna nie jest traktowana jak kosmetyczne zabiegi upiększające, ale jako zabiegi lekarskie. Często zresztą bardzo ocieramy się o procedury czysto chirurgiczne – np. przeszczepy tłuszczu czy lipolizy laserowe z liposukcjami. Pacjent ma prawo wyboru w jakim terminie wykonany zostanie u niego zabieg. Wykonanie modelowania, konturowania czy powiększania ust u pacjentów będących aktualnie chorymi może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji zarówno bezpośrednio po zabiegu jak i w przyszłości. Po pierwsze podczas wkłucia możemy rozprzestrzenić bakterie i wirusy w głąb tkanek, które mogą spowodować spory obrzęk, rozprzestrzenić infekcję, wydłużyć proces wygajania lub doprowadzić do poważnych powikłań po implantacji tak bezpiecznego i naturalnego preparatu jak kwas hialuronowy. U niektórych osób podobna reakcja może wystąpić ze sporym opóźnieniem – nawet po 3-ch miesiącach od wykonania zabiegu.

  • Permanentne i semipermanentne wypełniacze – czyli – sylikon, aquamid itd.

Zastosowanie permanentnych wypełniaczy w większości przypadków powoduje, że wokół ich nawierzchni dochodzi do włóknienia tkanki a następnie otorbienia preparatu. Naruszenie, przekłucie czy przecięcie może powodować ropiejące infekcje i stany zapalne. W konsekwencji nieszkodliwy zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym w miejscu kiedyś podanych preparatów permanentnych może zakończyć się koniecznością chirurgicznego wyłyżeczkowania preparatu, który uprzednio został podany do tkanek. Po takiej procedurze zakłada się wiele szwów, które już dożywotnio będą szpeciły wygląd ust i zawsze będzie problem z symetrią.

  • Niewyrównana cukrzyca

U osób z źle prowadzoną, niezdiagnozowaną lub niewyrównaną cukrzycą nie powinniśmy wykonywać żadnych zabiegów. Ryzyko powikłań rośnie wielokrotnie. Podczas implantacji kwasu hialuronowego w usta dochodzi do przerwania ciągłości naskórka i mogą powstać trudno gojące się rany. U osób z niewyrównaną cukrzycą może dochodzić do wydłużonego procesu wygajania lub infekcji. W skrajnych przypadkach może dojść do ciężkich powikłań aż do amputacji warg włącznie.

Przeciwwskazania względne do zabiegu powiększania ust przy pomocy kwasu hialuronowego

  • Wiek pacjenta

Z zasady zabiegi dobrowolne w celu upiększania czy odmładzania są przeznaczone dla osób pełnoletnich. Wyjątek stanowią dzieci i młodzież u których podczas np. wypadku, czy specyficznej choroby bądź niedorozwoju danych części ciała wykonuje się zabiegi z zakresu chirurgii rekonstrukcyjnej. Ich wykonanie jest możliwe w przypadku pozytywnej oceny lekarza prowadzącego oraz akceptacji prawnych opiekunów pacjenta.

  • Choroby autoimmunologiczne

Pojęcie chorób z autoagresji jest niezwykle złożonym pojęciem, a ilość jednostek w niej zawartych dość liczna. Bezwzględnym przeciwwskazaniami do zabiegu może być np. toczeń czy twardzina, natomiast nie ma przeszkód w wykonaniu zabiegu u pacjentów w początkowej fazie chorób takich jak choroba Hashimoto czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Ważna jest osobista konsultacja z lekarzem prowadzącym chorobę i lekarzem z zakresu medycyny estetycznej. Niezbędne będą również aktualne wyniki badań które wykluczą przeciwwskazania do wykonania zabiegu. U pacjentów w lekkich fazach chorób autoimmunologicznych często wystarczy podniesienie poziomów podawanych leków, aby wykluczyć możliwość reakcji uczuleniowym na zaimplantowany kwas hialuronowy. Pacjent cierpiący na choroby autoimmunologiczne powinien mieć świadomość dotyczącą znacznego obrzęku i dłuższego okresu rekonwalescencji po zabiegu powiększania ust oraz liczyć się z faktem, że preparat może albo ulec szybkiemu wchłonięciu.

  • Aparaty ortodontyczne

Jeżeli nosisz aparat na zębach na pewno zauważyłaś, że zmienił się również kształt i stopień wywinięcia Twoich ust. Jest to spowodowane odmiennym oparciem warg o zęby. W niektórych przypadkach – kiedy leczona jest duża wada, bądź następuje podcięcie wędzidełka kształt ust może znacznie się zmienić. Modelowanie i powiększanie warg u osób, które noszą aparat ortodontyczny może powodować efekt asymetrii zarówno bezpośrednio po zabiegu jak i po zdjęciu aparatu.

  • Planowane w małym odstępie czasu zabiegi z zakresu chirurgii szczękowej

Niewielu pacjentów jest świadomych jak ważny jest stan uzębienia i ułożenia kości szczęki i żuchwy w modelowaniu ust kwasem hialuronowym jak i upiększaniu całego owalu twarzy. Na uwagę zasługują tutaj zarówno zabiegi usuwania zębów, zakładania implantów czy protez a także poważne zabiegi ortognatyczne. W przypadku pacjentów decydujących się na renowację uzębienia zaleca się odroczenie zabiegów powiększania ust z użyciem kwasu hialuronowego. Ostateczną decyzję podejmuje jednak lekarz medycyny estetycznej.

Przeczytaj również:

Anatomia ust i budowa ust dla laików

Tanie usta – czy mozna oszczędzić na zabiegu powiększnaia ust kwasem hialuronowym?

Odmładzanie skóry wokół czerwieni wargowej