Botoks - fakty i mity

Pytania do specjalisty: BOTOKS

  1. Po jakim czasie zobaczę efekty zabiegu?
    Toksyna botulinowa typu A – czyli botoks – potrzebuje czasu na zadziałanie. W zależności od cech osobniczych organizmu na efekt zabiegu możemy czekać nawet do 14 dni od jego wykonania. Średnio działanie botoksu jest widoczne po upływie  3-7 dni.
  2. Boję się, że po zabiegu opadną mi brwi?
    Czasami zdarza się, że u osób o pewnym stopniu wiotkości skóry na czole i nadmiaru jej na powiekach po relaksacji mięśni mimicznych na czole pacjent odczuwa dyskomfort jakim jest obniżenie brwi. Dlatego należy przestrzegać zaleceń pozabiegowych i wybierać lekarzy, z odpowiednim doświadczeniem w wykonywaniu tego typu zabiegów. Czasami lekarz medycyny estetycznej może odmówić wykonania zabiegu i zalecić np. wcześniejsze wykonanie plastyki powiek bądź frakcjonowania laserowego w celu redukcji nadmiaru skóry na powiekach górnych
  3. Jakie są zalecenia po zabiegu  z botoksem?
    Przez co najmniej 4 godziny po zabiegu należy unikać schylania się i kładzenia oraz masowania i uciskania leczonego miejsca. Nie wolno również pić alkoholu, korzystać z sauny i solarium, wykonywać żadnych czynności wymagających dużego wysiłku fizycznego jak fitness, ćwiczenia na siłowni, pływanie na basenie, etc. Po 4-ch godzinach można wrócić do wszystkich czynności.
  4. Boje się, że po zabiegu botoksem będę miała sparaliżowaną twarz i nie będę mogła okazywać emocji.
    Efekt i moc działania toksyny zależy od ilości podanych jednostek i cech osobniczych organizmu. W aktualnych trendach medycyny estetycznej dąży się do wyłączenia przyczepów skórnych zmarszczek mimicznych przy jednoczesnym maksymalnym zachowaniu ruchomości mięśni twarzy odpowiedzialnych za odpowiednią mimikę. Czasami przy podaniu dużej dawki może dojść do całkowitego wyłączenia mimiki twarzy. Takie zabiegi wykonuje się na życzenie pacjenta, a nie jako standard. Ponadto należy pamiętać, że efekt zabiegu jest odwracalny.
  5. Czy muszę wykonywać zabieg u lekarza? Czy powinien on posiadać specjalne kwalifikacje?
    Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej ze względu na coraz większą przystępność cenową stały się bardzo popularne.  Niestety należy pamiętać, ze toksyna botulinowa typu A jest jedną z najsilniejszych neurotoksyn. Pomijając fakt, że dawka wstrzykiwana podczas zabiegu jest daleka od tej, niezbędnej do wywołania botulinizmu niemniej jednak wykonywanie zabiegów w gabinetach nie posiadających rejestracja gabinetu lekarskiego, u osób do tego nieuprawnionych i z niewielkim doświadczeniem i wiedzą może zagrażać nie tylko dobremu wyglądowi, ale także zdrowiu i życiu.
  6. Jakie są przeciwwskazania do zabiegów z użyciem botoksu?
    Przede wszystkim to ciąża i okres karmienia piersią, aktywny proces nowotworowy, choroby przewodnictwa nerwowo-mięśniowego np. miastenia gravis, niektóre schorzenia neurologiczne i autoimmunologiczne.miastenia gravis , schorzenia neurologiczne i autoimmunologiczne, niektóre schorzenia o podłożu autoimmunologicznym,Względne: – choroby immunologiczne (reumatoidalne zapalenie stawów, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, łuszczycowe zapalenie stawów, choroba Cohna, choroba Grave-Basedowa, zesztywniające zapalenie stawów, etc. Decyzję o wykonaniu zabiegu zawsze podejmuje lekarz.
  7. .Po zabiegu boli mnie głowa i czuję jakiś dziwny ucisk – czy jest to powikłanie zabiegu i czy powinnam się czegoś obawiać?
    Każdy z Nas może w inny sposób reagować na wykonany zabieg. Bóle głowy, a nawet uczucie tzw. „opaski” na czole, ciężkości powiek to objawy, które mogą wystąpić po zabiegu. Mijają zwykle po kilku dniach.
  8. Czy zabieg jest bolesny?
    Każdy z Nas ma inny próg bólu. Pomimo, że zabieg można uznać za nieprzyjemny, to jednak pacjenci na ogół określają go jako mało bolesny. Średnica i długość igły stosowana do zabiegu jest bardzo mała – podobna do tej jakiej używa się podczas szczepień. Można zastosować specjalną maść ze znieczuleniem. Decyzję o jej zastosowaniu powinien podjąć lekarz, w celu wykluczenia jakiejkolwiek ewentualnej interakcji botoksu z substancją zawartą w maści.
  9. Jak często mogę powtarzać zabieg?
    Czas utrzymywania się toksyny botulinowej w poszczególnych partiach zależy od cech osobniczych organizmu, siły i wielkości mięśni, ilości podanych jednostek i częstości powtarzanych zabiegów. Zazwyczaj producenci gwarantują okres 2-3 miesięcy, często jednak jest to nawet 6 miesięcy. Toksyna botulinowa najkrócej utrzymuje się w obrębie oczu, a najdłużej w okolicy zmarszczek poprzecznych na czole.
  10. Koleżanka powiedziała mi, że jak zrobię pierwszy zabieg to już zawsze będę go musiała powtarzać. Czy to prawda?
    Zabiegi estetyczne mają to do siebie, że bardzo łatwo uzależniamy się od dobrego wyglądu. Bardzo często pacjenci zapominają jak wyglądali przed zabiegiem i w związku z tym po ustaniu działania botoksu twierdzą, że wyglądają gorzej niż przed zabiegiem. Jest to jednak złudne przekonanie – dlatego bardzo ważne jest aby decydując się na jakiekolwiek zabiegi wykonywać zdjęcia, które ewentualnie w przyszłości mogą pomóc w obiektywnej ocenie. Nie ma żadnych wymogów dotyczących regularnego korzystania z zabiegów. Jest on dobrowolny i może być powtórzony, jednakże o jego powtórzeniu powinien zadecydować lekarz. Zabieg z użyciem botoksu ma przede wszystkim zapobiec utrwalaniu się zmarszczek mimicznych.
  11. Od kiedy można zacząć stosować botox?
    Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej powinny być stosowane po ukończeniu 21 roku życia – oczywiście jeżeli chodzi o cel estetyczny.  Wszystko zależy od tego jak bogatą mimikę posiadamy. Czasami zdarza się, że 25-latka posiada już utrwalone zmarszczki mimiczne, a kobieta po 40 roku życia nie. Wszystko zależy od siły ekspresji emocji jaką dana osoba uzewnętrznia za pomocą mimiki twarzy.
  12. Ile jednostek botoksu potrzebuję na moje zmarszczki?
    Ilość jednostek podawanych podczas zabiegu na daną okolicę jest uzależniona

    1. od marki preparatu (Botox, Azzalurre, Boccuture)
    2. siły i wielkości mięśni, które mamy porazić;
    3. pożądanego efektu – jeżeli chcemy mieć tzw. blachę na czole to ilość użytego preparatu będzie zdecydowanie większa niż u osoby która chciałaby zachować w jakimkolwiek stopniu mimikę twarzy i ruchomość czoła.
  13. Czy muszę przyjść na kontrolę po zabiegu?
    Kontrole po zabiegu nie są obowiązkowe. Dobrze jest aby po 14 dniach wrócić do gabinetu w celu oceny satysfakcji z zabiegu. W przypadku kiedy efekt jest słabszy niż oczekiwaliśmy, bądź mamy do czynienia z asymetrią – lekarz będzie miał możliwość dostrzyknięcia odpowiedniej ilości  preparatu. W przypadku kiedy toksyna nie zadziała – jest to również bardzo ważna informacja dla lekarza, ponieważ możliwe, że partia była źle przechowywana podczas transportu i straciła swoją moc. Dzięki wykorzystaniu możliwości kontroli, Twój lekarz będzie miał możliwość dostosowywania kolejnych zabiegów do Twoich potrzeb i oczekiwań.
  14. Ile kosztuje zabieg botoksu?
    Cena zabiegu jest uzależniona od wielu czynników. Przede wszystkim koszt preparatu. W przypadku toksyny pacjent ma znikome możliwości kontrolowania objętości podanego preparatu, ponieważ sama toksyna botulinowa jest skrystalizowanym proszkiem rozpuszczanym w soli fizjologicznej. Stopień rozpuszczenia dobiera lekarz w zależności od potrzeb i zaleceń producenta.  Ponadto ważne są również warunki w jakich wykonywany jest zabieg (wymogi Sanepidu dotyczące rejstracji gabinetu lekarskiego są znacznie bardziej restrykcyjne od innych); kto wykonuje zabieg (lekarz czy osoba nieuprawniona), a także jakie jest doświadczenie lekarza wykonującego zabieg. Decydując się na tanie zabiegi, bądź płacenie za jednostkę musimy brać pod uwagę, że ostateczny efekt może nie do końca spełniać oczekiwania.
  15. Czy botoks usunie moje zmarszczki?
    Zabieg relaksacji mięśni mimicznych jest skuteczny w przypadku zmarszczek nieutrwalonych (czyli takich, które są słabo widoczne nawet jak nie wykonujemy żadnych gestów). W przypadku zmarszczek utrwalonych poza samym ostrzyknięciem toksyną botulinową należy dodatkowo wypełnić zmarszczki kwasem hialuronowym.