Liposukcja, a lipoliza - na czym polega

Jak wygląda liposukcja?

W zależności od metody redukcji tkanki tłuszczowej i rodzaju znieczulenia procedura zabiegu liposukcji możne znacznie różnić się pomiędzy gabinetami chirurgii plastycznej. Zawsze jednak bezpośrednio przed zabiegiem lekarz ponownie przygląda się leczonemu obszarowi dokładnie oznaczając markerem miejsca z nadmiarem tkanki tłuszczowej – miejsca, w których ma być wykonana liposukcja. Po zdefiniowaniu obszaru następuje dokładna dezynfekcja pola operacyjnego.

Poniżej przedstawimy przykładowy przebieg zabiegu odsysania tkanki tłuszczowej z brzucha w znieczuleniu miejscowym stosując liposukcję laserową

Po dokładnym przygotowaniu pacjenta do zabiegu lekarz za pomocą sterylnej strzykawki z niewielką igłą punktowo podaje wcześniej przygotowane znieczulenie. Po znieczuleniu miejsc wkłuć delikatnie ostrzem skalpela nacina skórę do wprowadzenia większej kaniuli do znieczulenia miejscowego i później kolejnych kaniul używanych w całej procedurze. W przypadku liposukcji brzucha często są to miejsca w okolicy pępka oraz poniżej fałdu brzusznego i kolca biodrowego.

Znieczulenie

Następnie za pomocą skalpela dokonuje niewielkiego nacięcia (około 2 mm) w celu wprowadzenia kaniuli, która nasiękowo transferuje znieczulenie do głębszych partii tkanki podskórnej i tłuszczowej. Podczas tej części pacjent może odczuwać rozpieranie i dyskomfort, który przemija wraz momentem zadziałania znieczulenia. Najczęściej używany jest roztwór w formule Kleina.

Emulgowanie tkanki tłuszczowej

W drugim etapie w miejscach, które wcześniej wykorzystywane były do znieczulenia, wprowadzane jest jednorazowe, sterylne włókno laserowe.Podczas działania wiązki o określonej długości fali następuje podgrzanie tkanki tłuszczowej i jej upłynnienie. Pacjent odczuwa wówczas przyjemne ciepło.Miejscami, zwłaszcza w okolicach pępka i na granicy obszaru oznaczonego do liposukcji może zdarzyć się uczucie ukłucia – wówczas należy poinformować lekarza, który zmniejszy energię lasera bądź zwiększy stężenie znieczulenia w danym obszarze. Na samym końcu lekarz prowadzi włókno bardzo płytko – wówczas następuje podgrzanie skóry od środka, dzięki czemu nastąpi jej obkurczenie.

Odsysanie

Po zniszczeniu komórek tłuszczowych w te same miejsca (w które wcześniej lekarz wkładał włókno laserowe) wprowadza się kaniulę, podłączoną do ssaka. Ustawiając odpowiednie parametry ciśnienia lekarz przesuwa ją w tą i z powrotem odsysając zemulgowany tłuszcz, wraz z resztkami płynu znieczulającego. Często do odsysania w celu poprawy jego skuteczności używa się specjalnej rękojeści z mikromotorem oraz odpowiednimi złączkami aby uzyskać ruch wibracyjny odsysającej kaniuli. Zawartość trafia do specjalnego pojemnika, który jest później utylizowany w specjalnej spalarni. Właśnie na tym dokładnie polega liposukcja.

Zakończenie zabiegu

Po całej procedurze miejsce poddane zabiegowi jest dokładnie umyte, a otwory po wejściu kaniuli zabezpieczone kompresami, odsączającymi resztki wydzieliny. Personel pomaga pacjentowi założyć specjalne ubranie uciskowe, które utrzymuje skórę w stałym ucisku, dzięki czemu zmniejszony jest dyskomfort pozabiegowy oraz masowany jest śródskórny układ limfatyczny.

Po godzinnej obserwacji pacjent w towarzystwie opiekuna może powrócić do domu.