W medycynie estetycznej, laserowe procedury stosuje się powszechnie do różnorodnych celów, obejmując leczenie problemów skórnych, redukcję zmarszczek, usuwanie owłosienia czy redukcję przebarwień. Lasery emitują promieniowanie świetlne o określonej długości fali, co umożliwia skupienie energii na konkretnej tkance lub strukturze skórnej. Istnieje wiele różnych rodzajów laserów wykorzystywanych w medycynie estetycznej, a każdy z nich posiada swoje specyficzne zastosowania i korzyści.

Przeczytaj również: Ptoza powieki. Przyczyny, skutki i metody leczenia w medycynie estetycznej

Lasery – podział

Laser frakcyjny CO2

Laser frakcyjny CO2 jest szeroko stosowany do rewitalizacji skóry, redukcji blizn, rozjaśniania przebarwień oraz wygładzenia zmarszczek. Emituje wiązkę laserową o długości fali bliskiej podczerwieni, co powoduje ablacyjną odnowę skóry, usuwając warstwy skóry z uszkodzeniami i stymulując proces gojenia. Ponadto, jest skuteczny w redukcji zmarszczek, poprawie elastyczności skóry oraz w wygładzeniu powierzchni skóry.

Laser Nd:YAG

Laser Nd:YAG wykorzystuje się do usuwania zmian pigmentacyjnych, likwidacji naczynek krwionośnych, redukcji blizn potrądzikowych oraz usuwania owłosienia. Długość fali tego lasera umożliwia przenikanie przez różne warstwy skóry, co pozwala na celowanie w melaninę (pigment skórny) w celu usuwania przebarwień czy włosów.

Laser Alexandrite

Laser Alexandrite jest popularny w usuwaniu niechcianego owłosienia na ciele. Jego długość fali jest efektywna w zniszczeniu cebulek włosów, co prowadzi do długotrwałego redukowania lub usunięcia owłosienia na traktowanych obszarach skóry.

Laser Er:YAG

Laser Er:YAG jest używany do ablacyjnego odnawiania skóry oraz leczenia problemów skórnych, takich jak blizny, zmarszczki, przebarwienia i zaskórniki. Dzięki swej precyzji, umożliwia delikatne usuwanie warstw skóry, stymulując proces gojenia i regeneracji skóry.

Laser diodowy

Laser diodowy znajduje zastosowanie w usuwaniu owłosienia na różnych typach skóry. Charakteryzuje się szerokim spektrum zastosowań, umożliwiając precyzyjne i efektywne traktowanie obszarów ciała.

Laser do terapii fotodynamicznej

Lasery wykorzystywane w terapii fotodynamicznej emitują światło o określonej długości fali, które aktywuje leki fotosensybilizujące nakładane na skórę. Ta technika jest stosowana do leczenia raka skóry, trądziku różowatego, zmian skórnych czy przebarwień.

Lasery - wykorzystywanie  w medycynie estetycznej

Lasery w medycynie estetycznej – podsumowanie

Lasery w medycynie estetycznej są bezpieczne, ale wymagają precyzji i wiedzy specjalistów w ich obsłudze. Przed podjęciem jakiejkolwiek terapii laserowej, powinieneś skontaktować się z doświadczonym specjalistą. Dokona on oceny skóry i dopasuje odpowiednią procedurę do potrzeb pacjenta. Każdy laser ma swoje specyficzne zastosowania, dlatego zaleca się staranną ocenę i dopasowanie procedury do indywidualnych potrzeb pacjenta.