Redukcja piegów w Biogenica medycyna estetyczna

Piegi – dla niektórych urocze i pożądane, dla innych zaś nieestetyczne i problematyczne. Znane pod medyczną nazwą ephelides, to małe, płaskie, brązowe lub czerwonobrązowe plamy na skórze. Najczęściej występują na twarzy, ramionach i innych częściach ciała narażonych na działanie promieni słonecznych. Są one wynikiem zwiększonej produkcji melaniny, pigmentu odpowiedzialnego za kolor skóry, włosów i oczu, w odpowiedzi na ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe (UV). Ich intensywność może zmieniać się w zależności od pory roku, często nasilając się latem i blednąc zimą, gdy ekspozycja na słońce jest mniejsza. Przeczytaj niniejszy artykuł, by dowiedzieć się więcej na ich temat.

Przeczytaj również: Zwiększanie objętości ust – bezpieczne metody

Spis treści:

Piegi – historia w kulturze i medycynie estetycznej

Piegi mają długą i zróżnicowaną historię w kulturze i medycynie estetycznej. W różnych okresach i kulturach były postrzegane na różne sposoby – od uroczego wyróżnika urody po niechciany defekt kosmetyczny.

W starożytności piegi zazwyczaj ignorowano, nie przyciągając do nich zbyt dużej uwagi. Były traktowane jako normalna część wyglądu. Jednakże w niektórych kulturach piegi były postrzegane negatywnie. Za przykład niech posłuży starożytna Grecja i Egipt. Ówcześnie w tamtejszych kulturach jasna, jednolita skóra była ideałem piękna, a piegi były uważane za oznakę niedoskonałości. Kobiety używały różnych metod, w tym ziół i innych naturalnych substancji, aby rozjaśnić skórę i ukryć piegi.

W średniowieczu w Europie piegi były czasami kojarzone z czarami i uważane za „znaki diabła”. W renesansie i baroku, znowu dominował ideał gładkiej, jasnej skóry. To z kolei prowadziło do różnych prób usuwania piegów za pomocą chemikaliów i zabiegów. W XIX i na początku XX wieku pojawiły się bardziej zaawansowane metody usuwania piegów, w tym stosowanie różnych kremów wybielających zawierających substancje takie jak hydrochinon.

Zmiana w postrzeganiu piegów nastąpiła w drugiej połowie XX wieku i trwa do dzisiaj. Współczesne standardy piękna są znacznie bardziej zróżnicowane i inkluzywne. Piegi zaczęto postrzegać jako unikalny i atrakcyjny element urody. W mediach, reklamach i kulturze popularnej można zobaczyć modelki i aktorki z piegami. Ma to bezpośredni wpływ na zmianę społecznego odbioru.

Piegi – przyczyny powstawania

Jednym z kluczowych czynników wpływających na powstawanie piegów jest genetyka. Geny dziedziczone po rodzicach mają znaczący wpływ na predyspozycje do pojawiania się piegów. W szczególności gen MC1R (melanocortin 1 receptor) odgrywa ważną rolę w regulacji produkcji melaniny, pigmentu odpowiedzialnego za kolor skóry, włosów i oczu. Osoby posiadające warianty tego genu mają większe predyspozycje do posiadania jasnej skóry, rudych włosów oraz skłonności do powstawania piegów.

Ponadto, nie mniej wpływowe jest promieniowanie ultrafioletowe (UV). Ekspozycja na słońce stymuluje melanocyty, komórki produkujące melaninę, do zwiększonej produkcji pigmentu. Melanina działa jako naturalna ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jednakże u osób z predyspozycją genetyczną prowadzi to do nierównomiernego rozkładu pigmentu i skutkuje powstawaniem piegów.

Poza genetyką i promieniowaniem UV, na powstawanie piegów mogą wpływać również inne czynniki środowiskowe. Do najważniejszych z nich należą – dieta i styl życia, zanieczyszczenia powietrza, zmiany hormonalne i stosowanie niektórych leków.

Rodzaje piegów

Piegi ephelides

Charakteryzują się jasnobrązowym lub czerwonym kolorem. Występują głównie na twarzy, ramionach i dekolcie. Ephelides pojawiają się najczęściej w dzieciństwie i mogą nasilać się pod wpływem ekspozycji na słońce, szczególnie w okresie letnim, gdy skóra jest bardziej narażona na promieniowanie UV.

Są one wynikiem zwiększonej produkcji melaniny w odpowiedzi na promieniowanie UV, ale nie wiążą się ze zwiększoną liczbą melanocytów.

Piegi lentigines

To plamy starcze lub soczewicowate. Różnią się od ephelides zarówno pod względem wyglądu, jak i przyczyn powstawania. Są zazwyczaj większe i ciemniejsze, mają jednolity kolor i nieregularny kształt. W przeciwieństwie do piegów ephelides, lentigines nie bledną zimą i pozostają widoczne przez cały rok.

Piegi lentigines mogą występować u osób w każdym wieku, ale są bardziej powszechne u starszych dorosłych. Ich powstawanie jest związane ze zwiększoną liczbą melanocytów i nagromadzenia melaniny w skórze.

Metody leczenia

Kremy i kosmetyki depigmentujące są często pierwszym krokiem w leczeniu piegów. Działają poprzez zmniejszanie produkcji melaniny w skórze lub przyspieszanie złuszczania się naskórka. Jednakże na dłuższą metę nie są skuteczne. Mogę chwilowo rozjaśnić piegi, lecz nie spowodują, że one całkowicie znikną. Dlaczego? Ze względu na to, że kosmetyki te działają powierzchniowo, nie wpływają na produkcję melaniny.

Za najskuteczniejszą metodę usuwania piegów uważa się zabiegi laserowe Poznań. Wykorzystują skoncentrowane wiązki światła do celowania i rozbijania pigmentu w skórze. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu laser frakcyjny CO2. Działa on poprzez ablację górnych warstw skóry, a to stymuluje regenerację i poprawia teksturę skóry. Podczas zabiegi laser emituje impulsy światła, które są absorbowane przez melaninę. Proces ten powoduje rozbicie pigmentu, który jest następnie stopniowo usuwany przez organizm.

Skuteczną metodą jest również peeling chemiczny Poznań. Zabieg ten polega na aplikacji kwasów na skórę w celu złuszczenia jej powierzchniowych warstw. Wykonuje się go w celu regeneracji skóry i rozjaśnienia przebarwień, w tym piegów. Peelingi chemiczne działają poprzez usunięcie warstw skóry zawierających nadmiar melaniny. Kwas chemiczny aplikowany na skórę powoduje kontrolowane uszkodzenie skóry, które prowadzi do złuszczania się martwych komórek i odsłonięcia świeżej, jaśniejszej skóry.

Podsumowanie

Piegi są często postrzegane jako problem estetyczny, jednak nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Dla jednych są one uroczym i unikalnym elementem wyglądu. Natomiast, dla innych mogą być źródłem dyskomfortu i niepewności. Dzięki nowoczesnym metodom medycyny estetycznej możliwe jest skuteczne usunięcie piegów i uzyskanie jednolitego kolorytu skóry. Warto pamiętać, że kluczowym elementem w zapobieganiu nawrotom piegów jest codzienna ochrona przeciwsłoneczna oraz właściwa pielęgnacja skóry. Dzięki odpowiedniej opiece i zaawansowanym technologiom, każdy może cieszyć się zdrową i piękną skórą.