Anti-Aging u mężczyzn

Anti- aging u mężczyzn

W ostatnich latach obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania mężczyzn możliwościami hamowania procesów starzenia.

Nie chodzi tutaj o zabiegi z użyciem toksyny botulinowej, wypełniaczy czy laserów, które to jedynie poprawiają nam wygląd i stan naszej skóry.

Gra idzie o znacznie więcej. Wszyscy mężczyźni chcieliby przez długie lata poza nienaganną sylwetką utrzymać lub powiększać beztłuszczową masę mięśniową, nie tracić z wiekiem kondycji i wydolności fizycznej oraz trwać niezmiennie w doskonałej formie seksualnej.

To wszystko da się zrobić przy odpowiednim doświadczeniu lekarza oraz współpracy pacjenta.

Sam początek procesu zmiany bywa najtrudniejszy. Trudno wykrzesać z siebie tak wielką determinację i motywację. Jeżeli pacjent sam bardzo chce na ogół nie ma większych problemów, natomiast jeżeli nasze działania maja pomóc jedynie z walką z nadwagą to często nieodzowna bywa współpraca z psychologiem.

Początkiem owocnej współpracy może być jedynie moment świadomej decyzji pacjenta a nie nasza oferta czy presja otoczenia.

Aby zrozumieć sam proces przemiany potrzeba wielu miesięcy współpracy i niejednokrotnie poświęcenia.

Sama dieta jest określeniem jedynie ograniczeń kalorycznych i procesem prowadzącym do zrobienia odpowiedniej formy na dany moment i zwykle jej efekty bywają nietrwałe.

Według amerykańskich badań jedynie u 1% pacjentów z tak prowadzoną dietą daje się uzyskać trwały efekt.

Reszta prób kończy się efektem jojo lub przynajmniej powrotem do nadwagi, mało higienicznego trybu życia i złych przyzwyczajeń żywieniowych.

Bardzo trudno w przeciągu kilku miesięcy zmienić przyzwyczajenia skoro przez 30, 40 czy nawet 50 lat żyło się, jadło i funkcjonowało zupełnie inaczej.

Wszystko tkwi w naszej głowie i determinacji. Dieta jest tylko dodatkiem, który opiera się na prostych zasadach. Pewnych rzeczy po prostu nie jemy i już. Każdy da sobie z tym radę i nie potrzeba żadnych rozpisanych cudownych diet. One zwykle nie przynoszą zadowalającego efektu.

Należy wsłuchiwać się w sygnały płynące z naszego organizmu i nie dać się oszukiwać własnemu mózgowi. Jako ludzie mamy niezwykłą zdolność do usprawiedliwiania się i powód do „grzechów kulinarnych” z wytłumaczeniem znajdzie się codziennie.

Przygotowując pacjenta do współpracy należy rozpocząć od wykonania zestawu badań.

Podstawowe badania laboratoryjne to oczywiście morfologia, poziom cukru, lipidogram, Aspat, Alat, badanie ogólne moczu, poziom testosteronu i LH, TSH, czasami kortyzol.

Jeżeli coś w badaniach nam się nie podoba to oczywiście kontynuujemy diagnostykę wykonując kolejne badania.

Pamiętać należy, że w pewnym wieku nie ma absolutnie zdrowych pacjentów. Są mniej lub bardziej chorzy i temu podporządkować musimy nasze działania i profilaktykę.

Każdy rodzaj otyłości jest szkodliwy a szczególnie otyłość brzuszna, która prowadzi bezpośrednio do zespołu metabolicznego.

Poza tym brunatna tkanka tłuszczowa obrastająca narządy wewnętrzne jest gigantyczną fabryką hormonalną powodującą całą kaskadę negatywnych skutków metabolicznych i zdrowotnych.

Przy planowaniu treningów i wysiłku fizycznego wykonać należy EKG, EKG wysiłkowe, echo serca i sprawdzać przez cały czas tętno i ciśnienie krwi.

Najlepsze efekty uzyskujemy zawsze u pacjentów, którzy uprawiali sport. Jest wtedy dużo łatwiej.

Jeżeli pacjent przy okazji tej metamorfozy po raz pierwszy będzie miał kontakt z regularnym i intensywnym wysiłkiem fizycznym należy go dokładniej przebadać i stale monitorować.

U takich pacjentów powstające cytokiny prozapalne mogą w znaczącym stopniu podnieść ryzyko wytworzenia zmian miażdżycowych i ryzyko zatorowości różnego rodzaju, prowadzących często do zawałów i udarów.

Należy bezwzględnie sprawdzać wówczas poziom homocysteiny.

W celu uniknięcia niespodzianek warto wykonać USG jamy brzusznej z oceną gruczołu krokowego.

Coraz bardziej zasadnym wydaje się również wykonanie profilaktycznie gastroskopii z testem ureazowym.

W razie konieczności dokonać będziemy musieli erugacji helicobacter pylori.

Ma to szczególne znaczenie w profilaktyce choroby wrzodowej oraz przy planowaniu diety i suplementacji.

W zaawansowanej formie terapii anti- aging u mężczyzn zawsze dołączamy suplementację hormonalną w zależności od potrzeb.

Nie ma co w dzisiejszych czasach udawać, że nie ma problemu tylko uświadomić sobie powinni wszyscy lekarze, że nie tylko kobiety mają menopauzę ale podobne zjawisko występuje u mężczyzn i nazywane jest andropauzą.

Niestety obserwujemy ostatnio znaczący spadek testosteronu w męskiej populacji i zjawisko andropauzy czy hipoganadyzmu wtórnego pojawia się w coraz młodszym wieku.

Każdy mężczyzna powinien zdawać sobie z tego sprawę a chętnych do poprawy stylu życia zapraszam do współpracy.

Nie musimy kończyć naszej przygody ze sportem i seksem w wieku trzydziestu kilku lat.

Możemy tę sprawność utrzymywać przez całe życie i cieszyć się wynikającymi z tego radościami i mieć satysfakcję, że wyglądamy i czujemy się dużo lepiej niż nasi rówieśnicy lub nawet dużo młodsi koledzy.