Botoks czy kwas hialuronowy Aktualności Medycyna Estetyczna Poznań Biogenica

Chcesz szybko, skutecznie i bez większych wyrzeczeń poprawić urodę? Obecnie masz sporo opcji dedykowanych różnym potrzebom skóry. Do tych najpopularniejszych należy określany jako autologiczny wypełniacz o wszechstronnym działaniu kwas hialuronowy, a także znana od dawna toksyna botulinowa, potocznie określana jako botoks. Który z tych zabiegów wybrać? Doskonałe pytanie, bo botoks i kwas hialuronowy to dwa zupełnie różne zabiegi, o odmiennych wskazaniach i efektach! Sprawdź, który z nich jest bliższy Twojej skórze!

Spis treści:

 • Czym jest i jak działa botoks? 
 • Czym jest i jak działa kwas hialuronowy?
 • Botoks czy kwas? Jak wybrać?  

Czym jest i jak działa botoks? 

Botoks to potoczna nazwa stosowana do określenia toksyny botulinowej. Z kolei Botox (x na końcu) jest nazwą komercyjną. W medycynie estetycznej toksyna botulinowa o różnej wielkości cząsteczek występuje zarówno w Botoxie, jak i innych preparatach, takich jak np. Azzalure, Boccuture, Vistabel czy Dysport. 

Od wielu lat botoks stosowany jest m.in. do leczenia zeza i nadpotliwości, jednak popularność zyskał głównie dzięki możliwości wykorzystania w medycynie estetycznej. Jak wiadomo, zmarszczki mimiczne powstają właśnie na skutek skurczu mięśniowego. Z kolei toksyna botulinowa podana do tkanek blokuje połączenia nerwowo-mięśniowe, co daje efekt rozluźnienia mięśni i redukcji zmarszczek. 

Efekty po wstrzyknięciu botoksu pojawiają po kilku dniach od wykonania zabiegu i utrzymują przez kolejne kilka miesięcy. Po tym czasie powraca funkcjonalność mięśnia. Ze względu na zdolność relaksacji mięśni botoks znajduje zastosowanie przy leczeniu problemów, takich jak np.:

 • zmarszczki mimiczne, głównie pomiędzy brwiami, na czole, w okolicy oczu (kurze łapki), wokół ust, na nosie;
 • profilaktyka przeciwzmarszczkowa;
 • bruksizm (zgrzytanie na zębach);
 • nadpotliwość.   

Czym jest i jak działa kwas hialuronowy?

Naturalny kwas hialuronowy jest jednym z najważniejszych składników skóry, w której występuje w postaci hialuronianu sodu (soli sodowej). Znajduje się on w macierzy międzykomórkowej głębokich warstw skóry właściwej, a także mazi stawowej, naczyniach krwionośnych, ciele szklistym oka, czy płynach ustrojowych. 

Podstawową właściwością kwasu hialuronowego jest jego wysoka zdolność absorpcyjna – jedna cząsteczka tej substancji jest w stanie związać ok. 250 cząsteczek wody. Występujący w organizmie kwas hialuronowy odpowiada więc głównie za nawilżenie tkanek. Niestety jego ilość oraz zdolność do wymiany spada wraz z postępującymi procesami starzenia. Związek ten nie wchłania się przez skórę, jednak można uzupełniać jego poziom za pomocą zabiegów estetycznych.  

W medycynie estetycznej stosuje się kwas hialuronowy pozyskiwany głównie z tkanek zwierzęcych. Preparaty z zawartością tego związku mają szerokie zastosowanie. Ze względu na całkowitą biokompatybilność tkankową i praktycznie zerowe ryzyko reakcji alergicznej sprawdzają się doskonale jako wypełniacze tkankowe przy problemach, takich jak:

 • zmarszczki, zarówno drobne, jak i głębokie bruzdy;
 • asymetria kształtu nosa i ust;
 • wąskie usta, mało wydatna linia żuchwy;
 • brak zadowolenia z owalu i proporcji twarzy;
 • opadające policzki;
 • utrata napięcia i gęstości skóry;
 • ubytki tkankowe, np. po urazach i wypadkach. 

Botoks czy kwas? Jak wybrać?  

Botoks i kwas hialuronowy to dwie różne substancje, których cechą wspólną jest możliwość zastosowania do redukcji zmarszczek. Różnica między zabiegami z ich użyciem polega na rodzaju zmarszczek, na jakie działają:

 • Botoks redukuje zmarszczki dynamiczne (mimiczne), które powstają pod wpływem kurczenia się mięśni. Działa też profilaktycznie, ponieważ na zrelaksowanych tkankach wolniej tworzą się nierówności.
 • Kwas hialuronowy wypełnia zmarszczki statyczne (utrwalone), których powstawanie nie ma związku ze skurczami i rozkurczami mięśni, lecz postępującymi procesami starzenia się skóry, w tym ze spadkiem stężenia jej składników. 

Obie te substancje dają spektakularne, a przy profesjonalnym wstrzyknięciu także wysoce naturalne efekty. Jeśli zastanawiasz się, jaki zabieg będzie dla Ciebie lepszy – botoks czy kwas hialuronowy – umów się na konsultację w Klinice Biogenica w Poznaniu. Lekarz oceni stan Twojej skóry i wyjaśni, na jakie efekty możesz liczyć.