Problem nadpotliwości potrafi istotnie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie – mokre plamy na ubraniach, kapiące z czoła krople czy wciąż wilgotne dłonie lub stopy to najczęściej spotykane objawy. Powodują one nie tylko dyskomfort fizyczny, lecz także istotnie oddziałują na samopoczucie. Na szczęście można skutecznie z tą trudnością walczyć! Szybką i prostą metodą jest botox – specjaliści z Kliniki Biogenica z Poznania wyjaśniają, na czym polega ten zabieg.

Nadpotliwość – problem pod lupą 

Nadpotliwość dotyczy dużej części społeczeństwa. Stanowi często wstydliwy i uciążliwy problem, który wynika z nadczynności ekrynowych gruczołów potowych. Wydzielają one o wiele większą ilość potu niż ta, której tak naprawdę potrzebuje organizm, by zachować odpowiednią równowagę termiczną. A trzeba podkreślić, że pot jest ku temu niezbędny! Jego wydzielanie pozwala na obniżenie temperatury ciała – umożliwia oddawanie ciepła do otoczenia (w tym czasie wydalane są też liczne toksyny). 

Co ważne, udział w tych procesach bierze niemal całe ciało, ponieważ gruczoły potowe są rozmieszczone na większości jego powierzchni (jedynie z wyłączeniem narządów płciowych oraz warg). Biorąc to wszystko pod uwagę, łatwo wnioskować, że nadpotliwość może dotyczyć bardzo różnych obszarów. Czasami pojawia się na całym ciele, a u niektórych dotyka tylko określonych miejsc. Często są to dłonie, stopy, pachy, twarz.

Jakie mogą być przyczyny nadpotliwości (inaczej określanej hyperhydrozą)? 

  • Nieprawidłowości w pracy układu hormonalnego;
  • Choroby układu nerwowego;
  • Infekcje;
  • Menopauza i andropauza;
  • Niektóre nowotwory.

W większości przypadków (około 60%) nadpotliwość jest jednak uznawana za przypadłość idiopatyczną – co to oznacza? Są to tzw. przypadki samoistne, dla których nie udało się znaleźć żadnej przyczyny medycznej, potwierdzonej konkretnymi wynikami badań. 

Nadpotliwość a botox 

Dla większości osób botoks (czyli toksyna botulinowa typu A, inaczej określana też jadem kiełbasianym) kojarzy się przede wszystkim z wygładzaniem zmarszczek – i słusznie, ponieważ w tym celu wykorzystywany jest najczęściej. Jednak wyjątkowe efekty działania preparatów, które mają w swoim składzie toksynę botulinową typu A, pozwalają stosować je w znacznie szerszym zakresie. Zabiegi z botoksu stanowią wsparcie m.in. w walce z migrenami, bruksizmem (nocnym, niekontrolowanym zgrzytaniem zębami) czy właśnie nadmierną potliwością.

Jak to możliwe? Botoks jest tzw. neurotoksyną. Oddziałuje bowiem na neuroprzekaźnik o nazwie acetylocholina – blokuje jej wydzielanie. Co ważne w kontekście pocenia się, owa acetylocholina jest istotnym mediatorem w procesie wytwarzania potu. Kiedy więc nerwy odpowiedzialne za stymulowanie tego typu procesów zostają zablokowane, problem znacznie się zmniejsza, a u niektórych właściwie znika! Jak podkreślają specjaliści z kliniki Biogenica z Poznania, którzy na co dzień przeprowadzają zabiegi z użyciem botoksu, podanie tego typu środka jest w stanie zmniejszyć nieprzyjemne objawy nadpotliwości nawet o 60-95%!

Co warto wiedzieć o terapii nadpotliwości botoxem?

  • Zabieg jest niemalże błyskawiczny – trwa zaledwie około 15 minut.
  • Czy botoks jest bolesny? Ocena jest bardzo indywidualna – niektórzy odczuwają tylko niewielki dyskomfort, inni potrzebują wsparcia pod postacią znieczulającego miejscowo kremu. Owa bolesność wiąże się w zasadzie tylko z wkłuwaniem igły (w czasie zabiegu następuje kilka lub kilkanaście iniekcji) – jeśli ktoś nie boi się zastrzyków i nie jest wyjątkowo wrażliwy na ból, zdecydowanie nie będzie potrzebował znieczulenia .
  • Kiedy widać pierwsze efekty? Zwykle toksyna botulinowa zaczyna działać około 2-3 dni po podaniu, choć na pełny efekt należy zaczekać 7-14 dni
  • Na jak długo problem nadmiernej potliwości będzie wyciszony? Botoks jest preparatem, który ma ograniczony czas działania. Można więc oczekiwać, że efekty utrzymają się przez kilka miesięcy (najczęściej około pół roku). Po tym czasie – rzecz jasna, po konsultacji ze specjalistą – można powtórzyć zabieg i niezmiennie cieszyć się ze swobody i komfortu bycia w swojej skórze. Bez obaw o wstydliwy problem nadpotliwości!

Jeśli szukasz wsparcia w radzeniu sobie z nadpotliwością lub po prostu potrzebujesz więcej informacji na temat terapii botoksem, skontaktuj się z poznańską Kliniką Biogenica – specjaliści są tam dla Ciebie: https://www.biogenica.pl/kontakt/