Botoks przeciwwskazania do leczenie nadpotliwości Medycyna Estetyczna Poznań Biogenica

Na temat botoksu można znaleźć w internecie całą masę doniesień – od tych specjalistycznych, opartych na naukowych źródłach, po zupełnie błędne mity, które powielają osoby niemające nic wspólnego z profesjonalną medycyną estetyczną. Niestety, bardzo łatwo natknąć się na tę drugą kategorię informacji. Chcąc wyjść im naprzeciw, nasi specjaliści z Kliniki Biogenica odpowiadają na jedno z najczęściej pojawiających się pytań: „Czy botoks jest szkodliwy?” – sprawdź!

O botoksie w profesjonalnym wydaniu

Zabiegi z zastosowaniem botoksu należą do jednych z najczęściej wykonywanych w klinikach medycyny estetycznej. Stoi za tym wiele czynników – są szybkie, uznawane za bezpieczne, ich koszt jest względnie niewysoki, a skuteczność i osiągany dzięki nim efekt wizualny na najwyższym poziomie. Co ważne, chcąc móc cieszyć się ze wspomnianego „najwyższego poziomu”, należy oddać się w ręce profesjonalistów, którzy pracują w sprawdzonych klinikach czy gabinetach. Dlaczego?

Po pierwsze, zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej typu A (czyli właśnie botoksu) mogą wykonywać tylko lekarze medycyny estetycznej. Jeśli więc proponuje Ci go kosmetyczna, najlepiej szybko uciekać!

Po drugie, do prawidłowego przeprowadzenia zabiegu z botoksem w roli głównej konieczna jest szczegółowa wiedza z anatomii – pozwala ocenić, gdzie należy wstrzyknąć środek. Lekarze dokładnie wiedzą, w jakim miejscu położone są określone mięśnie, na które botoks ma oddziaływać. Wiedzą też, na jakiej głębokości i jaką ilością preparatu zadziałać, by efekt był odpowiednio naturalny. Kolejną kwestią jest wiedza na temat ewentualnych interakcji botoksu z innymi preparatami oraz działań, jakie należy podjąć w razie wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych. Często jest to po prostu specjalistyczne leczenie, a – jak sama nazwa wskazuje – od leczenia jest właśnie lekarz.

Ostatnim aspektem jest fakt, że preparaty, które mają w sobie toksynę botulinową typu A, mogą zakupić tylko lekarze. Jest to dokładnie sprawdzane, a wszystko po to, by tego typu środki nie wpadły w niepowołane ręce – jak bowiem wskazuje prawo, są to wyroby medyczne. Ich nieprawidłowe zastosowanie może skończyć się poważnymi problemami, w zakresie których niezadowalający efekt jest najłagodniejszym skutkiem.

Botoks – bezpieczeństwo pod lupą

Pozornie może się wydawać, że wszystkie powyższe zdania przeczą jednemu z pierwszych twierdzeń, które mówiło o tym, ze zabiegi z zastosowaniem botoksu są „uznawane za bezpieczne”. Nic bardziej mylnego – opisane dotąd kwestie podkreślają po prostu, jak ważna jest profesjonalna opieka. Jeśli bowiem tego typu zabieg wykonuje specjalista, a do tego ma do dyspozycji wysokiej jakości, sprawdzony preparat i profesjonalny gabinet, tak – w takich przypadkach wstrzykiwanie botoksu można uznać za procedurę bezpieczną. Czy jednak jest to wystarczająca odpowiedź na początkowo postawione pytanie o to, czy botoks jest szkodliwy? Nie do końca, dlatego warto wrócić do samych podstaw i informacji o tym, na czym w ogóle polega działanie toksyny botulinowej typu A, ile utrzymuje się efekt zabiegów z jej zastosowaniem i czy może zadziałać na niekorzyść naszych organizmów.

Czy botoks jest szkodliwy? Najważniejsze informacje

  • Jak działa botoks? Ma za zadanie „porazić mięśnie” poprzez zablokowanie acetylocholiny, która jest jednym z neuroprzekaźników. To proces bezpieczny i odwracalny. Pozwala jednak mięśniom oraz skórze na zasłużony „odpoczynek” – w okresie, w którym działa toksyna botulinowa typu A, nie dochodzi do kurczenia mięśni, a tym samym marszczenia się skóry. Zmarszczki mogą dzięki temu ulec wygładzeniu i spłyceniu.
  • Najczęściej stosuje się botoks do wypełniania zmarszczek w czole, okolicy ust, nosa, lecz – co ciekawe – nie tylko! Botoks jest jednym ze sposobów łagodzenia problemu nadpotliwości, bruksizmu czy migren.
  • Są jednak pewne przeciwwskazania, jak np. ciąża, karmienie piersią, nadwrażliwość na jakikolwiek składnik podawanego preparatu, niektóre choroby neurologiczne, zaburzenia pracy układu sercowo-naczyniowego i inne. W takich przypadkach pytanie o to, czy botoks jest szkodliwy, jest szczególnie zasadne!
  • By wykluczyć ewentualne przeciwwskazania przed zabiegiem z zastosowaniem botoksu w naszej Klinice Biogenica zawsze odbywa się konsultacja wstępna – m.in. właśnie wtedy omawia się z lekarzem wszelkie schorzenia czy przyjmowane leki, które mogą stanąć na przeszkodzie zabiegowi. Bardzo ważna jest pełna szczerość w trakcie takiej rozmowy – jest to niezwykle istotne dla bezpieczeństwa.
  • Gdy pojawia się pytanie: „Czy botoks jest szkodliwy?” – wiele osób ma wtedy na myśli ewentualne komplikacje pozabiegowe. Jak to zostało wspomniane, jeśli zabieg przeprowadza specjalista i do dyspozycji ma najwyższej klasy środki oraz narzędzia, ryzyko ich wystąpienia znacznie maleje, ale – jak przy każdym zabiegu medycznym – jakieś zawsze pozostaje. Najczęściej wymienia się: niezadowalający efekt wizualny, jak np. zbyt wysoko podniesione brwi (mówi się wtedy o tzw. efekcie Mefistofelesa), niewielkie krwiaki w miejscu wkłucia (powinny minąć maksymalnie po kilku dniach – podobnie jak niewielki obrzęk), bóle głowy.

Masz więcej pytań lub wątpliwości co do tego, czy botoks jest szkodliwy? Chętnie odpowiemy na Twoje pytania – umów się na konsultację do naszej poznańskiej Kliniki Biogenica: https://www.biogenica.pl/kontakt/.