Liposukcja a lipoliza Medycyna Estetyczna Biogenica Poznań

Lipoliza a Liposukcja

W dzisiejszych czasach korzystanie z zabiegów upiększających stało się niezwykle popularne. Dieta, zdrowy styl życia, regularne ćwiczenia reklamowane przez niemalże wszystkie media sprawiły, że coraz więcej osób poszukuje skutecznej metody walki z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Cudowne tabletki, herbaty, maści i odzież mają za zadanie nam w tym pomóc. Czy skutecznie – tego nie wiemy. Wiemy natomiast jak często naciągani jesteśmy na różne zabiegi, które obiecują nam zbyt wiele, dając w rezultacie słabe efekty. Mowa tu przede wszystkim o nadużywaniu przez działy marketingu hasła: liposukcja. Najczęstsze slogany reklamowe to: liposukcja bez skalpela, liposukcja kawitacyjna, liposukcja strzykawkowa.

Dla przypomnienia z  definicji:

Liposukcja (ang. liposuction) – znana również, jako „odsysanie tłuszczu”  jest chirurgicznym zabiegiem estetycznym mającym na celu usunięcie tkanki tłuszczowej z różnych miejsc ludzkiego ciała.

Procedura wykonywana w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym przeprowadzana jest zwykle na salach operacyjnych lub lekarskich gabinetach zabiegowych lub na salach operacyjnych. Podczas zabiegu za pomocą specjalnej kaniuli i pompy ssącej fizycznie odsysa się nadmiernie zgromadzoną w danym miejscu (najczęściej brzuch, boczki i uda) tkankę tłuszczową.

Alternatywę dla liposukcji stanowi natomiast:

Lipoliza (inaczej intralipoterapia) czyli proces rozkładu komórek (adypocytów) w tkance tłuszczowej prowadzący, do powstania kwasów tłuszczowych i glicerolu, które uwolnione do krwiobiegu, wychwytywane  są w znacznej części przez wątrobę.

Dlaczego nie można napisać lipoliza zamiast liposukcja? Ponieważ wówczas zabieg wydaje się nam mniej skuteczny. I niestety tak w rzeczywistości jest.”

Jakie są różnice pomiędzy liposukcją, a lipolizą chemiczną

  1. Podczas zabiegu chirurgicznego następuje fizyczne odessanie tkanki tłuszczowej i tym samym trwałe jej usunięcie z danego obszaru. Podczas drugiej metody następuje jedynie zniszczenie błon komórkowych adipocytów (komórek tłuszczowych), co powoduje ich zniszczenie. W efekcie dochodzi do rozpadu komórki, która musi zostać w pełni zmetabolizowana przez nasz organizm.
  2. Drugim bardzo ważnym dla pacjentów elementem jest skuteczność zabiegu. Aby osiągnąć spektakularny efekt wystarczy wykonać tylko jeden zabieg liposukcji, aby osiągnąć podobny efekt stosując lipolizę chemiczną trzeba wykonać minimum kilka zabiegów, chociaż w przypadku dużych obszarów możliwe, że będzie to nawet kilkanaście.
  3. Bardzo ważnym aspektem dla wielu osób jest cena zabiegu. Odsysanie tłuszczu jest zabiegiem chirurgicznym, obostrzonym wieloma restrykcjami, wymagająca wiedzy, umiejętności, specjalistycznego sprzętu i dobrze wykształconego personelu. Przy rozbijaniu komórek tłuszczowych nie jest wymagane posiadanie sali zabiegowej, wykształcenia medycznego, doświadczenia czy znajomości chociażby podstaw anatomii. Sprawia to, że cena lipolizy jest kilkanaście razy mniejsza niż cena liposukcji. Wiąże się to niestety z dużo mniejsza skutecznością zabiegu.
  4. Wyłączenie z codziennych obowiązków jest niezwykle ważne zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. W przeszłości zabieg redukcji tkanki tłuszczowej w klinice chirurgicznej wymagał kilkudniowego pobytu w szpitalu. Aktualnie rekonwalescencja po zabiegu odbywa się w domu pacjenta i zazwyczaj nie przekracza dwóch dni. W przypadku lipolizy (w zależności od wybranej metody) okresu wyłączenia z życia codziennego praktycznie nie ma.
  5. Najważniejszą różnicą , niezwykle ważną dla pacjenta, jest oczywiście efekt zabiegu. W przypadku liposukcji wręcz natychmiastowo usuwana jest duża ilość komórek tłuszczowych. Po jednym zabiegu osiągamy spektakularne efekty. Wybierając lipolizę musimy uzbroić się w cierpliwość i regularne powtarzanie zabiegu. Podczas całej procedury powinna obowiązywać dieta lekkostrawna, ponieważ zniszczone adipocyty muszą zostać zmetabolizowane przez organizm a zwłaszcza wątrobę.

Podsumowując – istnieje ogromna różnica pomiędzy liposukcją, a lipolizą. Mamy nadzieję, że dzięki powyższemu artykułowi już dostrzegasz różnicę i następnym razem jak przeczytasz o „liposukcji bez skalpela” – będziesz wiedział, że to pierwsze kłamstwo jakim karmi Cię ten gabinet.

Życzymy rozsądnych decyzji.