usuwanie zmarszczek botoksem

Dla wielu osób jednym z pierwszych zabiegów, jakie przychodzą na myśl w kontekście medycyny estetycznej, jest właśnie botoks. Nic dziwnego – cieszy się dużym powodzeniem, a także skutecznością. Do tego jest względnie przystępny cenowo oraz odpowiada na potrzeby bardzo szerokiej grupy kobiet i mężczyzn. Niestety, jest też wiele mitów dotyczących botoksu. Pora oddzielić je od faktów! Sprawdź, co z perspektywy specjalistów z naszej kliniki BIOGENICA jest w tym zakresie najważniejsze.

Spis treści:

  1. MIT – Botoks do powiększenia ust? Zdecydowanie nie!
  2. PRAWDA – Botoks wykorzystuje się do terapii różnego rodzaju dolegliwości
  3. MIT – Botoks to prosty zabieg, który może wykonać praktycznie każdy
  4. PRAWDA – Botoks działa prewencyjnie w zakresie anti-aging

MIT – Botoks do powiększania ust? Zdecydowanie nie!

Nieraz można usłyszeć zdanie: „Przesadziła/przesadził z botoksem!” – często tego typu komentarz jest odniesieniem do zbyt mocno powiększonych ust. Już z założenia jest to błąd, ponieważ botoks absolutnie nie ma właściwości wypełniających. Chcąc obalić tego typu mit, należy poznać zasadę jego działania.

Botoks, czyli właściwie toksyna botulinowa typu A, to preparat działający neuromodulująco. Wstrzyknięty w odpowiedni sposób, oddziałuje na proces przekazywania impulsów nerwowych do mięśni – blokuje je (a konkretnie blokuje uwalnianie acetylocholiny, która jest najważniejszym w tym procesie neuroprzekaźnikiem). Skutkiem tego jest zahamowanie pracy mięśni w danym obszarze. Ulegają one swego rodzaju „paraliżowi” – nie kurczą się, więc nie kurczy się także skóra. Pozwala to na jej odpoczynek, rozluźnienie i wygładzenie, co jest zakładanym efektem zabiegu z wykorzystaniem opisywanej tu substancji. Zdecydowanie jednak nie ma to nic wspólnego z wypełnianiem określonych obszarów – w tym celu stosuje się głównie kwas hialuronowy.

PRAWDA – Botoks wykorzystuje się do terapii różnego rodzaju dolegliwości

Przede wszystkim kojarzy on się z troską o wygląd zewnętrzny, lecz warto pamiętać, że jego działanie – wspomniane właściwości neuromodulujące – pozwalają też na wsparcie terapii różnego rodzaju schorzeń. Należy do nich m.in. bruksizm, z którym nasi specjaliści z kliniki BIOGENICA pracują na co dzień. Czym jest owa dolegliwość? To nadmierne zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami. Problem ten wiąże się ze zbyt silnym napięciem mięśni (głównie mięśni żuchwy), które botoks łagodzi, niwelując tym samym zacisk zębów i związane z tym dolegliwości bólowe, np. bóle okolic szczęki, twarzy, a nawet głowy. 

Toksyna botulinowa pomaga także w łagodzeniu migrenowych bólów głowy, problemu z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry czy nadpotliwością (zmniejsza wydzielanie potu nawet o 85%!). Ta ostatnia może dotyczyć np. pach, dłoni, twarzy, lecz także – co ciekawe – miejsc intymnych. 

MIT – Botoks to prosty zabieg, który może wykonać praktycznie każdy

Owszem, wstrzykiwanie botoksu nie należy do najbardziej skomplikowanych – ale (!) tego typu stwierdzenie dotyczy tylko specjalistów. Do odpowiedniego zaaplikowania preparatu konieczna jest bowiem wiedza dotycząca m.in. zasad pracy mięśni, ich lokalizacji czy ewentualnych reakcji niepożądanych. Wiedzę tę posiadają lekarze medycyny estetycznej i to do nich należy kierować się w przypadku, gdy chcemy skorzystać z możliwości botoksu. 

Co więcej, warto podkreślić, że preparaty zawierające toksynę botulinową typu A, które zostały zarejestrowane do wskazań medycznych – a tylko takie należy aplikować! – mogą być kupowane wyłącznie przez lekarzy. Podlega to ścisłej kontroli, chroniąc pacjentów przed trafieniem w niepowołane ręce. Jeśli więc do możliwości zrobienia zabiegu z wykorzystaniem botoksu zaprasza kosmetyczka, zdecydowanie nie należy z takiej oferty korzystać. 

PRAWDA – Botoks działa prewencyjnie w zakresie anti-aging

Zwykle zakłada się, że botoks jest odpowiedzią na widoczne już zmarszczki, np. bruzdy na czole, kurze łapki czy tzw. lwią zmarszczkę. Jest to jak najbardziej prawda, lecz nie można zapominać także o jego działaniu z zakresu anti-aging. W tym właśnie celu nieraz stosuje się go nawet u osób zaraz po 20. roku życia, które teoretycznie zbyt widocznych zmarszczek jeszcze nie mają. Dlaczego podejmuje się takie działania? 

Jako że botoks hamuje marszczenie się skóry, siłą rzeczy zatrzymuje to procesy starzenia – nie pojawiają się w tym czasie nowe zmarszczki, a te które już są, nie pogłębiają się. Jest to w zasadzie także odpowiedź na pytanie: „Jak wygląda skóra, gdy botoks zejdzie?”. Niektórzy martwią się o to, że nagle pojawi się ogromna niekorzystna zmiana, zmarszczki gwałtownie się uwidocznią, a skóra straci swoją jędrność. Nic bardziej mylnego – botoks to dla niej znakomity wypoczynek. Stąd też nawet po ustąpieniu działania toksyny botulinowej (zwykle utrzymuje się ono około pół roku), będzie można cieszyć się lepszą formą, niż gdyby botoksu nigdy nie było.

Wciąż masz wątpliwości, a chciałbyś/chciałabyś skorzystać z możliwości botoksu? Na wszelkie pytania najlepiej szukać odpowiedzi bezpośrednio u specjalisty, który będzie mógł uwzględnić Twoje indywidualne potrzeby, wymagania, rodzaj i zdrowie (lub problemy) skóry. Nasi specjaliści z kliniki BIOGENICA czekają na Ciebie na konsultacjach: https://www.biogenica.pl/kontakt/.