Leczenie nadmiernej potliwości Medycyna Estetyczna Poznań Biogenica

Gruczoły potowe są przydatkami skóry przechodzącymi przez wszystkie jej warstwy. Głównym ich zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru ciepła z organizmu, co jest niezbędne w utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała. Wydzielanie potu jest procesem fizjologicznym, niezbędnym do zapobiegania przegrzania organizmu. Ze względu na budowę i rodzaj wydzieliny gruczoły potowe dzielimy na ekrynowe i apokrynowe.

  1. Gruczoły potowe ekrynowe
    Ujście gruczołów znajduje się bezpośrednio na powierzchni skóry, a do ich kluczowej funkcji należy odprowadzanie nadmiaru ciepła z organizmu. Gruczoły ekrynowe występują na całej powierzchni skóry, ze zmiennym rozmieszczeniem.
    Największe zagęszczenie występuje w okolicy dłoni i stóp (około 620 na cm2), a najmniejsza na tułowiu (165 na cm2). Pot wydzielany z gruczołów ekrynowych jest bezwonny i bezbarwny, w 99% składa się z wody.
    Pozostałą zawartość stanowią: chlorek sodu, mocznik, amoniak, kwas mlekowy, kwas pirogronowy oraz aminokwasy.
  2. Gruczoły potowe apokrynowe
    Gruczoły apokrynowe znacznie różnią się od ekrynowych. Po pierwsze ich ujście znajduje się w mieszkach włosowych. Po drugie występują tylko w określonych obszarach jak doły pachowe i wzgórek łonowy. Po trzecie pot wydzielany z gruczołów potowych apokrynowych jest bladożółty i różni się składem. Nieprzyjemna woń z okolicy dołów pachowych jest spowodowana rozkładaniem przez mikroorganizmy bytujące na skórze wydzieliny zawierającej lipoproteiny i resztki komórkowe.

Przeczytaj również:

Leczenie nadpotliwości – jak wygląda zabieg z botoksem

Dlaczego się pocimy?

Nadpotliwość – kiedy pocenie staje się problemem.