Jak poprawić sylwetkę?

Lipoliza liposukcja redukcja tkanki tłuszczowej Medycyna Estetyczna Poznań Biogenica

Najczęściej używanym hasłem w kontekście odchudzania, poprawy sylwetki, czy usuwania tkanki tłuszczowej jest zapewne „lipoliza”.

Lipoliza – cóż to takiego?

Mamy jej kilka rodzajów. W najprostszy sposób rodzaje lipoliz podzielić można na 3 rodzaje:

  • lipoliza chirurgiczna – procedura przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym z użyciem specjalnych narzędzi, gdzie mamy do czynienia z mechanicznym wyszarpywaniem i niszczeniem tkanki tłuszczowej. Niestety niszczy się też część naczyń i nerwów z układu obwodowego. Powikłaniami są te, które wynikają z rodzaju zastosowanego znieczulenia oraz miejscowe nierówności i zaburzenia ukrwienia, prowadzące czasami do martwicy. Często zdarza brak czucia powierzchniowego w niektórych rejonach skóry.
  • lipoliza iniekcyjna (chemiczna), czyli taka, w której posługujemy się mieszankami specjalnych substancji, mających niszczyć tkankę tłuszczową. Preparaty te niestety poza jednym wyjątkiem nie mają niestety rejestracji do tego zastosowania, a ten, który ją ma jest mało skuteczny i obarczony sporym odsetkiem powikłań. Należy więc uznać, ze procedury te w większości przypadków są off- label. Powikłania to spore obrzęki, gorączka, duży dyskomfort zabiegu i kilka dni po. Może przytrafić się uczulenie na preparat aż do wstrząsu włącznie. Kolejnym minusem jest konieczność kilkukrotnego powtarzania procedury i zwykle niska skuteczność a co za tym idzie niezadowalające efekty.
  • lipolizy wspomagane urządzeniami:
    • lipoliza wodna (Body Jet)
    • ultradźwięki ( urządzenia z sondami wprowadzanymi d o tkanek – np. Vaser Lipo)
    • lasery (np. SlimLipo)

Wszystkie te urządzenia mają na celu jedno – skuteczne i bezpieczne zniszczenie tkanki tłuszczowej i częściowe jej odessanie po zabiegu.

Pierwsze z tych urządzeń wykorzystuje silny strumień soli fizjologicznej do oderwania i usunięcia tkanki, drugi niszczy tkankę poprzez ultradźwiękowe rozerwanie błon komórkowych a trzeci niszczy przez ogrzanie i upłynnienie. Wszystkie te sposoby są w miarę skuteczne i bezpieczne w doświadczonych rękach, choć wydaje się, że lipoliza laserowa daje najlepsze efekty. Bardzo ważny jest rodzaj urządzenia. Jest ich wiele na rynku i niestety nie wszystkie spełniają światowe standardy.

W opinii praktyków panuje przekonanie, że najlepszym urządzeniem laserowym do lipolizy jest Slim Lipo firmy Palomar. Laser ten posiada dwa źródła światła. Pierwsze z nich o długości 924 nm służy doniszczenia tkanki tłuszczowej a drugie o długości fali 975 nm nagrzewa okolicę zabiegu poprawiając efekt i jednocześnie stymuluje fibroblasty. Proces ten uaktywnia mechanizmy obkurczające skórę, przez co po zbiegu nie mamy efektu zwisania fałdów, w których znajdował się wcześniej tłuszcz. W trakcie zabiegu po użyciu lasera odsysa się większą część zemulgowanej tkanki tłuszczowej z resztkami znieczulenia.

Bez względu na rodzaj lipolizy zawsze należy wykonać cykl 10-12 drenaży podciśnieniowych, rozpoczynając od 7-14 dnia po zabiegu. Im wcześniej tym lepiej. Drenaż podciśnieniowy poprawia ukrwienie i przyspiesza procesy usuwania zniszczonej tkanki tłuszczowej. Przyspiesza to znacznie proces gojenia i znacząco poprawia efekt ostateczny.

Mało inwazyjne metody redukcji tkanki tłuszczowej:

Lipoliza ultradźwiękowa (kawitacyjna)

Jest to procedura zdecydowanie najmniej inwazyjna. Wszystko odbywa się poprzez sondę przykładaną przez skórę, która emituje ultradźwięki o odpowiedniej długości, skupiające się w tkance tłuszczowej i wywołujące zjawisko tzw. kawitacji. Prowadzi ono do rozerwania błon komórkowych, a co za tym idzie zniszczenia komórek i uwolnienia tłuszczu na zewnątrz. Skuteczność tej metody jest różnie oceniana. Znacznym minusem jest konieczność wielokrotnego powtarzania stosunkowo drogich zabiegów.

Kriolipoliza

Jest stosunkowo nową metodą wykorzystującą urządzenia do miejscowego zasysania i wychładzania obszarów zabiegowych. Przedłużające się w czasie chłodzenie do kilku stopni doprowadza również do niszczenia komórek tłuszczowych. W tej metodzie opinie praktyków co do jej skuteczności są mocno podzielone. Opisano również kilka przypadków uszkodzeń skóry ze względu na wymrożenie.11

Zobacz galerię przed i po: lipoliza laserowa SlimLipo