Leczenie nadmiernej potliwości

Leczenie nadmiernej potliwości Medycyna Estetyczna Poznań Biogenica

Wychodząc naprzeciw potrzebom łagodzenia tej wstydliwej choroby jaką jest nadmierna potliwość współczesna medycyna i kosmetologia stworzyła wachlarz możliwości leczenia jej zewnętrznych objawów. W rzadkich przypadkach, kiedy pacjenta dotyka nadpotliwość całego ciała stosuje się środki farmakologiczne (parasympatykolityczne oraz neurotropowe) oraz zabieg sympatektomii.

W leczeniu miejscowym jak nadpotliwość dłoni, stóp, czoła coraz częściej wykorzystuje się stosowanie iniekcji z botoksu czyli toksyny botulinowej typu A (np. Botox, Azzalure), która w dawkach podawanych miejscowo jest całkowicie niegroźna. Działanie tego leku polega na hamowaniu wydzielania acetylocholiny i blokowaniu współczulnego unerwienia gruczołów potowych. Dzięki temu proces nadmiernego pocenia się dłoni, stóp i czoła długotrwale ulega znacznemu złagodzeniu poprawiając jednocześnie komfort życia.

W przypadku nadmiernej potliwości dołów pachowych alternatywą do zastrzyków z botoksu staje się chirurgiczne wyłyżeczkowanie gruczołów potowych. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i pozwala na długotrwałe ograniczenie pocenia się skóry w tym obszarze. Pomimo wielu obaw pacjentów, zabieg jest bezpieczny. Wyłączenie z procesu termoregulacji tak małego obszaru jak pachy nie stanowi zagrożenia dla życia.

 

Przeczytaj również:

Przeciwwskazania do leczenia nadpotliwości botoksem

Nadpotliwość – kiedy pocenie staje się problemem

Dlaczego pocą mi się dłonie i stopy