Lipoliza liposukcja redukcja tkanki tłuszczowej Medycyna Estetyczna Poznań Biogenica

Liposukcja – kiedy efekt?

Z roku na rok wzrasta popularność zabiegów chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej. Produkcja programów takich jak: „Życie bez wstydu”, „Sekrety lekarzy”,  „Sekrety Chirurgów” pozwalają widzom przybliżyć zabiegi, które jeszcze do niedawna zarezerwowane były tylko dla bardzo zamożnych osób jak np. gwiazdy show-biznesu.  Mnogość możliwości wyboru rodzaju zabiegu, urządzeń i dostępność do specjalistów sprawiły, że ceny zabiegów takich jak np. liposukcja uległy obniżeniu. Niestety to co oglądamy w telewizji nie zawsze jest w stanie odzwierciedlić dwa bardzo ważne aspekty każdego zabiegu. Pierwszym jest jego cena, drugim, na którym właśnie się skupimy jest okres rekonwalescencji.

Zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej należą do bardzo inwazyjnej grupy wymagającej dużej wiedzy lekarza, oraz wykonania specjalistycznych badań wykluczających przeciwwskazania do ich wykonania. W zależności od rodzaju i typu zabiegu pierwszy efekt często widzimy bezpośrednio po zabiegu, jednakże ostatecznej oceny dokonuje się zwykle po kilku miesiącach. Chcąc wymodelować sylwetkę na daną okazję (ślub, wakacje, rocznica) musisz skrupulatnie zaplanować datę zabiegu, aby okres rekonwalescencji nie zepsuł Twoich planów. Zabiegi chirurgiczne zazwyczaj planuje się minimum 3 miesiące przed terminem zero, a najlepiej jeżeli na pełny powrót do formy poświęcimy nawet pół roku.

Rekonwalescencja po liposukcji

W przypadku operacji chirurgicznej w znieczuleniu ogólnym pacjent po zabiegu pozostaje na co najmniej jedną dobę w szpitalu. W miejscach nacięć umiejscowione są dreny, które ułatwiają odsączania wydzielin z rany. Zabiegi przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym nie wymagają hospitalizacji i pacjent bezpośrednio po nim może wrócić do domu. Wybierając rodzaj liposukcji warto zdecydować się na zabieg wspomagany np. laserem. Wówczas miejsca po wprowadzeniu kaniuli odsysającej tłuszcz są niezwykle małe (2-3 mm) oraz nie wymagają noszenia drenów ani zakładania szwów.

Po zabiegu

Bezpośrednio po zakończeniu procedury pacjent zostaje ubrany w specjalny uniform uciskowy. Będzie go musiał nosić regularnie przez co najmniej 3 tygodnie 24 godziny na dobę. W późniejszym terminie może zakładać ubranko np. tylko na noc, albo tylko na dzień. Zaletami ubranka uciskowego jest prawie natychmiastowy efekt zabiegu. Co prawda na obszarze zabiegowym jest jeszcze spory obrzęk, niemniej jednak dociskanie skóry do wnętrza ciała pozwala poczuć się zdecydowanie szczuplej niż przed zabiegiem. Poza tym ubranie uciskowe działa przeciwkrwotocznie i przemasowuje śródskórny układ limfatyczny.

Sączenie z otworów po kaniuli zazwyczaj ustaje w przeciągu 2-3 dni od wykonania zabiegu. Później rana ulega zasklepieniu, pojawia się strupek, który samoistnie odpada. Przez kilka tygodni miejsce to może być zaczerwienione. Po kilku miesiącach koloryt skóry wyrównuje się, a blizna staje się prawie niewidoczna.

Kiedy powrócę do treningów?

Powrót do codziennych obowiązków zazwyczaj następuje w 3 dobie po wykonaniu zabiegu. Po kilku dniach można powrócić do aktywności fizycznej, natomiast po około dwóch tygodniach do ciężkich treningów – jeżeli wcześniej były wykonywane. Podczas pierwszych ćwiczeń może być odczuwalny dyskomfort jednakże z czasem objaw ten mija.

Siniaki po odsysaniu tkanki tłuszczowej

Z doświadczenia wiesz, że każde ukłucie, nawet najmniejszą igłą może skończyć się powstaniem siniaka. Wyobraź sobie teraz np. powierzchnię swojego brzucha (i tłuszczu na nim)  i igłę niezbędną by dotrzeć do każdego zakamarka. Sieć naczyń znajdujących się w naszym organizmie jest niezwykle złożona. Nieważne jak bardzo lekarz wykonujący zabieg będzie starał się nie naruszyć ich ciągłości – liposukcja bez siniaków nie istnieje. Poza tym przypominamy, że często aby zapobiec powikłaniom w formie zakrzepów – stosuje się leki zapobiegające szybkiemu wykrzepianiu się krwi, co również wpływa na rozmiar siniaków.

Ze względu na obszar siniaki wygajają się zazwyczaj w przeciągu 3-tygodni od wykonania zabiegu.

Jak długo utrzymuje się obrzęk?

Liposukcja jest dość inwazyjnym zabiegiem i nasz organizm potrzebuje trochę czasu na powrót do równowagi. Zmetabolizowanie i usunięcie komórek, które nie zostały całkowicie odessane, odbudowa sieci naczyń krwionośnych odżywiających skórę zajmuje organizmowi zazwyczaj kilka tygodni. U osób, które wcześniej nie prowadziły aktywnego tryby życia okres ten może wydłużyć się nawet do 3- 6 miesięcy.

Brak czucia po liposukcji – czy to normalne?

Decydując się na zabieg chirurgiczny musisz być świadomy, że jest to fizyczna ingerencja w głąb Twojego ciała. Nie ma możliwości zniszczenia i odessania tkanki tłuszczowej bez naruszenia chociażby jednego neuronu czy naczynka. O ile sieć naczyń krwionośnych odbudowuje się w bardzo szybkim tempie, o tyle odbudowa neuronów zajmuje nawet kilka miesięcy. Tępe uczucie podczas dotyku miejsca, które było poddane zabiegowi może towarzyszyć Ci nawet pół roku. Nie powinno zatem stanowić Twojego niepokoju.

Zgrubienia i nierówności po liposukcji

Bardzo często bezpośrednio po zabiegach estetycznych występują nierówności. Mogą to być zarówno ubytki jak i wypukłe twarde zmiany. Ich powodem może być:

  • wystąpienie głęboko umiejscowionego siniaka,
  • zbieranie się wydzieliny/płynu w jednym miejscu, z utrudnionym wydalaniem na zewnątrz – zwłaszcza w pierwszym tygodniu,
  • nadmierne włóknienie niektórych partii,
  • niepełne dopasowanie skóry do ciała,
  • utrudniony transport chłonki związany z dużą ilością zniszczonych komórek do wydalenia.

Bardzo ważne jest aby w razie niepokojących Cię objawów natychmiast skonsultować się z lekarzem wykonującym zabieg, który zbada Twój problem i rozwieje wątpliwości. Ze względu na możliwość wystąpienia nierówności po liposukcji należy obowiązkowo regularnie wykonywać drenaże limfatyczne leczonego obszaru min. 2 razy w tygodniu przez okres co najmniej 6 tygodni.

Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania dotyczące zabiegu liposukcji – nie zwlekaj i już dziś zapisz się na konsultacje u naszego specjalisty.