Bruzdy nosowo-wargowe

Bruzdami nosowo-wargowymi nazywamy struktury anatomiczne na twarzy, ciągnące się od skrzydełek nosa, aż po kąciki ust. Są widoczne zwłaszcza przy mimice twarzy i uśmiechu. Ich powstawanie i utrwalanie się zazwyczaj związane jest z wiekiem. W ich obrębie oprócz powiększania i uwidaczniania się całej struktury powstawać również mogą zmarszczki o różnym stopniu głębokości. Na powiększanie się bruzd nosowo- wargowych ma również wpływ wiotkość tkanek twarzy i opadanie policzków.

Pozostałe przyczyny powstawania bruzd nosowo-wargowych to:

  • czynniki osobnicze (geny, mimika),
  • słaby poziom nawilżenia skóry,
  • nagła utrata wagi,
  • utrata napięcia skóry związana z wiekiem.

Jednym z najpopularniejszych zabiegów wypełniania zmarszczek w bruzdach nosowo-wargowych są iniekcje z kwasu hialuronowego (np. StylAge M). W zależności od struktury i głębokości zmarszczki lekarz może zastosować technikę na ostro bądź z użyciem kaniuli. Zabieg polega na podaniu wypełniacza tuż pod linią załamania fałdu skórnego. Pierwszy efekt jest widoczny bezpośrednio po zabiegu, natomiast ostateczny rezultat oceniamy po dwóch tygodniach. Wówczas poza samym wypełnieniem można zauważyć znaczną poprawę nawilżenia skóry w miejscu iniekcji oraz zniwelowanie ostrych krawędzi zmarszczki.

Podczas pierwszego zabiegu wypełniania bruzd nosowo-wargowych lekarz medycyny estetycznej zazwyczaj zużywa od 1 do 2 ml kwasu hialuronowego.

Jak często muszę powtarzać zabieg?

Efekt zabiegu zazwyczaj utrzymuje się od  6 do 18 miesięcy w zależności od rodzaju wypełniacza i czynników osobniczych pacjenta. Zabieg warto powtarzać co 12 miesięcy – wówczas możliwe, że lekarz zużyje mniej preparatu.

Czy zabieg jest bolesny?

Wypełnianie zmarszczek w bruzdach nosowo-wargowych nie należy do bolesnych. W zależności od techniki lekarz może zaaplikować znieczulenie w formie maści (metoda na ostro) bądź w przypadku zastosowania kaniuli całkowicie z niego zrezygnować.

Zalecany preparat i średni czas utrzymywania się efektu

W zależności od głębokości zmarszczek stosuje się:

  • Styl Age S – do bardzo płytkich zmarszczek (do 6 miesięcy),
  • StylAge M – stosowany standardowo do zmarszczek średniogłębokich (8-18 miesięcy),
  • StylAge L – przy naprawdę głębokich i mocno utrwalonych zmarszczkach (12-24 miesięcy).

Czas trwania zabiegu:

Znieczulenie: 30 minut
Zabieg: 10 minut

Jakie są efekty uboczne?

Po zabiegu może wystąpić tymczasowe zaróżowienie skóry, związane z podrażnieniem, drobne siniaczki i wyczuwalne grudki kwasu hialuronowego. Wszystkie objawy mijają w ciągu kolejnych 12 dni.

Jaki jest okres rekonwalescencji po zabiegu wypełnienia bruzd nosowo-wargowych kwasem hialuronowym?

Bezpośrednio po zabiegu można nałożyć makijaż i kosmetyki kamuflujące.

Czasami zdarza się, że poza samym wypełnieniem zmarszczek w bruzdach nosowo-wargowych lekarz musi zastosować metody uzupełniające, związane nadmierną wiotkością skóry czy utratą objętości policzków. Wówczas poza samym wypełnieniem należy rozważyć zabiegi tj.:

  • wolumetria kości policzkowych preparatem Radiesse lub kwasem hialuronowym (np. StylAge L),
  • zabiegi ujędrniające skórę z zastosowanie lasera frakcyjnego CO2 lub mezoterapii mikroigłowej – Dermapenem,
  • zabiegi liftingujące –  softfilling (nitki hialuronowe), liftingujące nici wchłanialne lub zabiegi chirurgiczne.

Posted on Dr Krzysztof Łuksza