Zmarszczki na czole

Zmarszczki powstające na czole są zazwyczaj wynikiem nadreaktywnej mimiki . Najczęściej dzielimy je na zmarszczki poprzeczne na czole oraz te, znajdujące się pomiędzy brwiami (tzw. lwie zmarszczki).  We wczesnych fazach, kiedy zmarszczki uwidaczniają się tylko podczas ekspresji mięśni mimicznych czoła nazywamy je zmarszczkami mimicznymi. W momencie, w którym są widoczne pomimo braku pracy mięśni – mówimy o zmarszczkach statycznych.

Najczęściej stosowanym zabiegiem mającym na celu nie dopuścić do utrwalania się zmarszczek na czole są iniekcje z botoksu. W przypadku, w którym bruzdy są już znacznie widoczne poza samą relaksacją mięśni mimicznych niezbędne jest ich wypełnienie za pomocą kwasu hialuronowego (np. StylAge S lub M).

Warto jest również dość wcześnie pomyśleć o zabiegach ujędrniających, zapobiegających rozciąganiu się skóry na czole jak np. frakcjonowanie laserowe laserem CO2.

Jak często muszę powtarzać zabieg?

Efekt zabiegu zazwyczaj utrzymuje się od  6 do 12 miesięcy w zależności od rodzaju wypełniacza i czynników osobniczych pacjenta. Równoległe zastosowanie iniekcji z botoksem pozwala na znaczne wydłużenie efektu zabiegu.

Czy zabieg jest bolesny?

Wypełnianie zmarszczek na czole jest dość precyzyjnym zabiegiem, dlatego bardzo często stosuje się maść znieczulającą.

Zalecany preparat i średni czas utrzymywania się efektu

W zależności od głębokości zmarszczek stosuje się:

– StylAge S – stosowany do wypełnień płytkich zmarszczek ( utrzymuje się do 6 miesięcy)

– StylAge M – stosowany standardowo do zmarszczek średniogłębokich (8-12 miesięcy)

Czas trwania zabiegu:

Znieczulenie: 30 minut

Zabieg: 10 minut

Jakie są efekty uboczne?

Po zabiegu może wystąpić tymczasowe zaróżowienie skóry, związane z podrażnieniem, drobne siniaczki i wyczuwalne grudki kwasu hialuronowego. Wszystkie objawy mijają w ciągu kolejnych 12 dni.

Jaki jest okres rekonwalescencji po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu można nałożyć makijaż i kosmetyki kamuflujące.

Posted on Dr Krzysztof Łuksza