Zmarszczki na dolnej części twarzy

Zmarszczki dolnej części twarzy Medycyna Estetyczna Poznań Biogenica

Zmarszczki na dolnej części twarzy

W praktyce każdego lekarza medycyny estetycznej najczęściej wykonywane zabiegi odmładzające skupiają się na górnej części twarzy. Iniekcje z botoksu czy wypełnienie utrwalanych zmarszczek nie należą do specjalnych wyzwań. Całkiem inna sytuacja jest w przypadku odmładzania dolnej części twarzy, ponieważ powstawanie zmarszczek jest zazwyczaj związane z ubytkiem tkanki tłuszczowej na całej twarzy i wiotczeniem skóry. Chomiki, linie marionetki, zapadnięte policzki, niewyraźna krawędź żuchwy, podwójny podbródek a nawet zmarszczki na brodzie wymagają holistycznego podejścia do pacjenta. Zdarza się, że pacjenci dość późno zastanawiają się odpowiednią pielęgnacją i profilaktyką, a jedynym skutecznym rozwiązaniem okazuje się lifting chirurgiczny.

Odmładzanie dolnej części twarzy w zależności od problemu możemy rozpatrywać w kilku kategoriach w zależności od rodzaju problemu. Najpopularniejszą metodą jest wypełnianie utrwalonych zmarszczek za pomocą kwasu hialuronowego. Ubytki w tkance podskórnej można zrekompensować wypełniaczami stymulującymi powstawanie kolagenu w skórze jak np. Radiesse czy Sculptra oraz uzupełnić własnym tłuszczem. Aby dokonać tzw. soft liftingu i odbudować kąt i krawędź żuchwy stosuje się specjalną opatentowaną metodę implantacji kwasu hialuronowego – nitki hialuronowe.

Pomimo bardzo skutecznych metod wypełniania ubytków w tkance warto jest również rozważyć zabieg liftingu laserowego (laserem CO2) w celu przywrócenia odpowiedniego napięcia skóry na całej twarzy.

Jak często muszę powtarzać zabieg?

Efekt zabiegu z zastosowaniem kwasu hialuronowego wstrzykniętego w okolice dolnej części twarzy  utrzymuje się zwykle około 12-24 miesięcy. Zatem kolejny zabieg powtarzamy nie wcześniej niż po roku.

Radiesse utrzymuje się w skórze do dwóch lat. W przypadku podania zbyt małej ilości preparatu zabieg można powtórzyć po 2-ch miesiącach.

Sculptra – zaleca się wykonanie od 4 do 6 zabiegów w 6-tygodnioym odstępie czasu.

Przeszczepiony tłuszcz natomiast potrafi utrzymywać się w tkankach nawet 4 lata.

Czy zabieg jest bolesny?

Wypełnianie zmarszczek czy zabiegi wolumetryczne nie należą do bolesnych, w związku z czym nie wymaga żadnego znieczulenia. Atutem większości preparatów do wolumetrii jest ich wzbogacenie o lidocainę.

W przypadku przeszczepu tłuszczu konieczne jest znieczulenie miejscowe.

Zalecany preparat

  • StylAge L, XL, XXL  – daje długotrwałe rezultaty,
  • Radiesse – pozwala w naturalny sposób odzyskać objętość policzków poprzez stymulowanie powstania nowych włókien kolagenowych,
  • Sculptra – również stymuluje kolagen wypełniając tym samym zapadnięte policzki,
  • własny tłuszczu – daje długotrwały i naturalny efekt.

Czas trwania zabiegu:

Zabieg z zastosowaniem kwasu hialuronowego, hydroksyapatytu wapnia czy kwasu L-polimlekowego : 20 minut

Zabieg z wykorzystaniem tłuszczu pacjenta: 60 minut

Jakie są efekty uboczne?

Po zabiegu z zastosowaniem kwasu hialuronowego, preparatu Radiesse czy Sculptra  może wystąpić tymczasowe zaróżowienie skóry, związane z podrażnieniem, drobne siniaczki i wyczuwalne grudki i obrzęk. Wszystkie objawy mijają w ciągu kolejnych 12 dni.

W przypadku przeszczepu tłuszczu obrzęk i zasinienia mogą utrzymywać się nawet 3 tygodnie.

Jaki jest okres rekonwalescencji po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu można nałożyć makijaż i kosmetyki kamuflujące.

Badania:

W przypadku przeszczepu tłuszczu niezbędne jest wykonanie specjalistycznych badań krwi i moczu.

Posted on Dr Krzysztof Łuksza