Leczenie rumienia

Leczenie Rumienia Medycyna Estetyczna Poznań Biogenica

Leczenie rumienia

Sprawdź ceny
Często się czerwienisz? Dzieje się tak na skutek silnych emocji, pikantnych potraw czy nagłej zmiany temperatury otoczenia? Czujesz spory dyskomfort i nie wiesz co Ci dolega? Na szczęście to nic poważnego. Poważny natomiast jest Twój dyskomfort z tym związany.

Rumień (bo o nim mowa) jest wynikiem gwałtownego rozszerzania się płytko umiejscowionych naczyń krwionośnych i włosowatych. Za jego pojawianie się odpowiada nasz współczulny i przywspółczulny układ nerwowy i jego kontrolowanie jest niezwykle trudne. Rumień najczęściej występuje w obrębie policzków, nosa, brody, szyi a nawet dekoltu. Nagłe zaczerwienienie się, zwłaszcza w sytuacjach towarzyskich może sprawiać dość duży dyskomfort pacjentom cierpiącym na tę dolegliwość.

Za tendencje do pojawiania się rumienia odpowiada również cera wrażliwa, która:

  • często ulega podrażnieniom na skutek stosowania nieodpowiednich kosmetyków,
  • łatwo ulega oparzeniom podczas kąpieli słonecznych,
  • ma sporą tendencję i łatwość pojawiania się wszelkiego rodzaju alergii.

Przy nieodpowiedniej pielęgnacji cery naczyniowej/wrażliwej poza tendencjami do rumienienia się bardzo często dochodzi do rozrostu lub pękania naczynek oraz trwałych teleangiektazji.

Pacjentom cierpiącym na rumień zazwyczaj zaleca się:

  • stosowanie profilaktyki przeciw promieniowaniu UV – czyli regularnemu stosowaniu kremów z filtrami minimum SPF 20,
  • unikanie solarium i sauny,
  • stosowanie kremów chroniących przed zimnem w okresie jesienno-zimowym,
  • unikanie kosmetyków zawierających alkohol, a także agresywnych kwasów i peelingów gruboziarnistych,
  • unikanie spożywania alkoholu oraz pikantnych potraw.

Z doświadczenia wiemy, jak trudne jest zastosowanie się do wszystkich powyższych wytycznych. Warto zawczasu zadbać o prawidłową pielęgnacja cery wrażliwej/naczyniowej stosując odpowiednie kosmetyki, bogate w niektóre witaminy i preparaty uszczelniające śródbłonek naczyń.

Warto również rozpocząć serię zabiegów łagodzących rumień jak np. zabieg galwanizacji anodowej (zabieg kosmetyczny).

Powyższych preparatów i zabiegów nie można stosować jeżeli planujemy leczenie z zastosowaniem laserów.

Laserowe leczenie rumienia

Coraz większa grupa pacjentów cierpiących na rumień, posiadających sporo popękanych naczynek decyduje się na zabiegi laserowe. W naszym gabinecie medycyny estetycznej w tym celu wykorzystujemy laser Cutera Excel V.  Dzięki odpowiedniemu doborowi parametrów lekarz wykonujący zabieg precyzyjnie zamyka wszelkie teleangiektazje,  a także koaguluje płytko położone naczynia włosowate. Dzięki temu następuje tzw. matowienie rumienia.

W związku z dużą wrażliwością cery naczyniowej zabieg wykonywany jest na stosunkowo łagodnych parametrach, zatem należy nastawić się na wykonanie około 3- 6-ciu zabiegów. Odstępy pomiędzy kolejnymi zabiegami  nie powinny być krótsze niż 4- 6 tygodni.

Rekonwalescencja po zabiegu laserowego leczenia rumienia może być różna w zależności od predyspozycji osobniczych pacjenta i aktualnym stanie zaawansowania zmian rumieniowych. Zwykle jest to okres od 4 do 6 dni.  W przypadku dodatkowego zamykania naczynek przy terapii antyrumieniowej po zabiegu mogą powstać siniaczki. Wówczas okres rekonwalescencji może ulec wydłużeniu.

Przez cały okres kuracji niezbędne jest regularne stosowanie kremów z filtrem UV oraz informowanie lekarza o zmianach dotyczących zażywania jakichkolwiek leków i suplementów diety począwszy od aspiryny, leków przeciwzakrzepowych, antydepresantów, antybiotyków i herbat ziołowych włącznie, ponieważ może to stanowić przeciwwskazanie do kontynuowanie kuracji.

Leczenie rumienia – przed i po

Posted on Dr Krzysztof Łuksza