Zamykanie naczynek na nogach

Co roku na wiosnę wiele kobiet zmaga się ze swoim dylematem – odkryć nogi czy nie. Defekt estetyczny w postaci żylaków i popękanych naczynek sprawia, że coraz więcej Polek ukrywa swoje zgrabne nogi w obcisłych leginsach i spodniach.  Zdarza się, że poza samym wyglądem powyższe zmiany dają również inne dolegliwości jak uczucie pieczenia i ciężkości.

Prawidłowe ukrwienie kończyn dolnych jest niezbędne do codziennego funkcjonowania. Niestety ciągłe stanie bądź siedzenie przez 8 godzin w pracy nie sprzyja dobremu samopoczuciu naszych nóg. Zdrowa dieta, utrzymywanie odpowiedniej wagi ciała, regularne ćwiczenia w wielu przypadkach pozytywnie wpływają na prawidłową cyrkulację krwi. Niestety nie każdy z nas prowadzi tak idealny tryb życia jakby wymagały od nas tego media. Ciąża, cukrzyca, zażywanie hormonów, zaburzenia krzepliwości krwi i również geny mogą sprawić, że wygląd naszych nóg zamiast zaletą staje się zmorą.

Jak się uporać z uczuciem ciężkich nóg, wystających żylaków i popękanych naczyń?

Przede wszystkim warto jest najpierw skonsultować się z lekarzem – chirurgiem naczyniowym, czyli flebologiem, który dokładnie zbada drożność naszych żył. Badanie USG doplerowskie odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń krążenia krwi w kończynach dolnych.  Bardzo często zdarza się, że podczas badania lekarz wykryje niedrożne lub nieprawidłowe anatomicznie naczynie i zaleci wykonanie zabiegu jego usunięcia. Jeżeli mamy do czynienia z drożnym naczyniem, którego konsekwencją są widoczne teleangiektazje, po ocenie drożności naczyń krążenia obocznego wykonać można zabieg tzw. scleroterapii. Specjalnym preparatem zamyka się głęboko takie naczynie, które niedrożne z czasem włóknieje i zostaje przez organizm usunięte. U niektórych pacjentów zabieg ten pozytywnie wpływa na zahamowanie wytwarzania powierzchownych naczynek na nogach. Pozostałe pajączki można wówczas w bardzo skuteczny sposób usunąć wykonując zabieg laserowy. Zastosowanie lasera naczyniowego Cutera Excel V pozwala na skoagulowanie zarówno niebieskich jak i czerwonych pajączków umiejscowionych na kostkach, łydkach i udach. Zazwyczaj efekt zabiegu jest widoczny już po pierwszej sesji, aby jednak mówić o skutecznej redukcji pajączków, naczyń czy naczyniaków należy nastawić się na 2 do nawet 10 zabiegów wykonywanych w 4 – 8-tygodniowych odstępach czasu.

Jaka jest przewaga zabiegu laserowego zamykania naczynek na nogach nad innymi metodami?

Przede wszystkim najważniejszym argumentem przemawiającym za zabiegiem laserowym jest fakt, że pomimo emisji dużych dawek energii  zniszczeniu ulegają tylko popękane naczynia bez ingerencji lub z minimalną ingerencją w otaczające tkanki. Wypływa to pozytywnie na zmniejszenie ilości zabiegów niezbędnych do wykonania by osiągnąć spektakularny efekt oraz zmniejszenia ryzyka oparzeń, jak to bywa w przypadku urządzeń typu IPL.  Zabieg laserowy jest bardzo precyzyjny. W przeciwieństwie do jednej z starszych metody usuwania naczynek – elektrokoagulacji wiązka emitowana przez laser trafia precyzyjnie w rozszerzone naczynia. Fototermoliza następuje precyzyjnie w strukturze tkankowej, którą niszczymy i jest trochę mniej zależna od precyzji ręki osoby wykonującej zabieg. Podczas elektrokoagulacji dochodzi o podgrzania skóry wokół naczynia co zwiększa prawdopodobieństwo powstania blizn po zabiegu. Nowoczesne urządzenia laserowe praktycznie wyeliminowały tego typu powikłania.

Czy zabieg laserowego zamykania naczynek na nogach mogę wykonać o każdej porze roku?

Fizycznie nie ma przeciwwskazań do wykonywania zabiegów laserowych w okresie wiosny czy lata. Niestety podczas całej kuracji wymagana jest maksymalna ochrona przeciwsłoneczna, zarówno przed zabiegiem ( ok 6 tyg) jak i po zabiegu ( ok 8 tyg). Jeżeli pacjent jest zdyscyplinowany, nie opala się i regularnie stosuje kremy z filtrem to również podczas wakacji istnieje możliwość wykonania zabiegu. Z doświadczenia jednak wiemy, że takie nawyki są niezwykle rzadkie stąd zalecamy wykonywanie zabiegów laserowych, zwłaszcza tych związanych z zamykaniem naczynek na nogach w okresie jesienno-zimowym, jednakże nie wcześniej niż 3 miesiące po ostatnim opalaniu.

Warto zapamiętać

Czas trwania zabiegu:

Od 15 do 60 minut  w zależności od wielkości obszaru poddanego zabiegowi.

Ewentualnie + 60 minut na znieczulenie.

Znieczulenie

W przypadku laserowego zamykania naczynek na nogach zawsze stosuje się znieczulenie w formie maści, pozwala to na znaczne zredukowanie nieprzyjemnych doznań.

Kiedy zobaczę efekt?

Większość pacjentów zmagających się ze sporymi naczynkami widzi efekt bezpośrednio po zabiegu. Czas oczekiwania na efekt ostateczny może wynosić nawet 6-tygodni. Po tym czasie lekarz skontroluje stan skóry i ewentualnie zaleci kolejny zabieg. W przypadku zamykania naczynek na nogach zazwyczaj wykonuje się od 3 do 6 zabiegów.

Skutki uboczne:

Bezpośrednio po zabiegu laserowego zamykania naczynek na nogach skóra jest zaczerwieniona i opuchnięta. W miejscach, w których znajdowały się spore naczynia mogą pojawić się siniaki, czasami strupki. W niektórych przypadkach dość naturalne jest powstanie drobnych pęcherzyków, których pod żadnym pozorem nie można zdrapywać.  Rekonwalescencja w  zależności od tego jak duże były naczynia może wahać się pomiędzy 6-14 dni. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do stanu wygajania skóry koniecznie skontaktuj się z lekarzem, który wykonywał zabieg. Zastosowanie innych preparatów i medykamentów niż te, które zaleciła osoba wykonująca zabieg może nie tylko opóźnić efekt wygajania, ale również przynieść całkiem odwrotny efekt.

Efekty przed i po

Posted on Dr Krzysztof Łuksza