Zamykanie naczynek na twarzy laserem Cutera Excel V

Niedoskonałości związane z popękanymi naczynkami na twarzy są jednym z najczęstszych defektów estetycznych z jakimi zgłaszają się pacjenci w naszym gabinecie. Drobne pajączki naczyniowe na nosie i policzkach, rumień związany z emocjami, a nawet pojedyncze żywo czerwone kropki  zrywają sen z powiek nie jednej kobiecie i nie jednemu mężczyźnie. O ile płeć piękna ma swoje sztuczki na zakamuflowanie niechcianych defektów, o tyle mężczyźni  odczuwają spory dyskomfort związany ze zmianami na twarzy.

Zabiegi laserowe od kilku lat wiodą prym w branży medycyny estetycznej, nazywane są również złotym standardem w odmładzaniu nie tylko twarzy ale całego ciała. Niestety popękane naczynka i nierównomierny koloryt skóry, rumień i przebarwienia znacznie postarzają wygląd całej twarzy. Nie od dziś wiadomo, że pojawianie się różnego rodzaju zmian naczyniowych wzmaga się wraz z wiekiem. Stres, nieodpowiednia dieta, brak ruchu, brak witamin, nadmierna ekspozycja na słońce, niektóre choroby i leki mogą sprawić, że z roku na rok przybywa nam niechcianych pajączków, naczyniaków i przebarwień. Jedynym skutecznym sposobem walki z nimi jest laserowe zamykanie naczynek. Bez względu na to czy masz teleangiektazje w kolorze czerwonym czy niebieskim, czy są na rękach, nogach, nosie, policzkach, brodzie czy czole niezbędne jest dość wczesne podjęcie decyzji o ich pozamykaniu, gdyż bez ingerencji lasera wraz z wiekiem może być tylko gorzej.

Wskazania do zabiegu laserowego zamykania naczynek na twarzy:

  • popękane naczynka na nosie
  • pajączki i rumień na policzkach
  • teleangiektazje powstałe na brodzie i czole
  • teleangiektazje na kończynach
  • rumień związany z trądzikiem różowatym
  • rumień w wyniku emocji
  • pojedyncze czerwone kropki – naczyniaki wiśniowe
  • naczyniaki płaskie

Warto zapamiętać

Czas trwania zabiegu:

Od 5 do 60 minut  w zależności od wielkości obszaru poddanego zabiegowi.

Ewentualnie + 30 minut na znieczulenie.

Znieczulenie

W przypadku dużych wyraźnych naczyń/pajączków oraz naczyniaków można zastosować znieczulenie w formie maści. Natomiast podczas matowienia rumienia wszelkiego rodzaju maści mogą obniżyć skuteczność wykonywanego zabiegu, dlatego przy użyciu fali o długości 532 nm zwykle znieczuleń nie stosuje się.

Kiedy zobaczę efekt?

Teoretycznie rzecz biorąc większość pacjentów zmagających się ze sporymi naczynkami widzi efekt bezpośrednio po zabiegu. Niemniej jednak należy nastawić się na okres około 4 – 6-tygodni. Wówczas lekarz skontroluje stan skóry i ewentualnie zaleci kolejny zabieg.

Skutki uboczne

Bezpośrednio po zabiegu laserowego zamykania naczynek skóra na twarzy jest zaczerwieniona i opuchnięta. W miejscach, w których znajdowały się spore naczynia mogą pojawić się siniaki, a przy skrzydełkach nosa nawet strupki. W niektórych przypadkach dość naturalne jest powstanie drobnych pęcherzyków. Rekonwalescencja w  zależności od tego jak duże były naczynia okres rekonwalescencji może wahać się pomiędzy 4-6 dni. Koniecznie przedyskutuj z lekarzem wykonującym zabieg możliwość wydłużenia okresu rekonwalescencji. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do stanu wygajania skóry koniecznie skontaktuj się z lekarzem, który wykonywał zabieg. Zastosowanie innych preparatów i medykamentów niż te, które zaleciła osoba wykonująca zabieg może nie tylko opóźnić efekt wygajania, ale również przynieść całkiem odwrotny efekt.

Posted on Dr Krzysztof Łuksza