Rozpinający się suwak na twarzy starszej kobiety odsłania jej młodsze oblicze, na białym tle.

Do najskuteczniejszych procedur odmładzania należą lasery, a w szczególności laser frakcyjny ablacyjny. Cechą lasera jest kontrolowane uszkodzenie skóry, która dostaje sygnał do uruchomienia serii mechanizmów naprawczych. Uszkodzenia są mechaniczne i termiczne, co powoduje uwolnienie mediatorów chemicznych zwanych cytokinami. Dzięki temu nasz organizm dowiaduje się co się wydarzyło i na podstawie sygnałów chemicznych uruchamia odpowiednie procesy naprawcze i rozpoczyna po kilkudziesięciu godzinach proces gojenia.

W medycynie estetycznej najczęściej do odmładzania wykorzystywane są lasery ablacyjne oraz nieablacyjne.

Na czym polega zatem różnica między nimi?

Laser frakcyjny ablacyjny a laser frakcyjny nieablacyjny

Zabiegi z użyciem laserów ablacyjnych należą do najbardziej zaawansowanych i agresywnych, ale również i wyjątkowo skutecznych procedur. Podczas zabiegu wiązka lasera wnika w głąb skóry, gdzie pochłaniana jest przez znajdującą się wewnątrz komórek wodę. Woda ulega natychmiastowemu podgrzaniu i odparowaniu czego skutkiem jest ablacja naskórka oraz wierzchniej warstwy skóry właściwej. W tym przypadku mamy do czynienia z celowym uszkodzeniem komórek, co wiąże się z pobudzeniem skóry do regeneracji. Termiczne działanie na skórę stymuluje wydzielenie tzw. HSP (Heat Shock Proteins) czyli białek szoku termicznego. Uruchamia to mechanizmy chroniące jądra komórkowe i ważne organelle oraz stymuluje całą kaskadę procesów naprawczych.

Najbardziej spektakularny efekt widoczny jest dzięki zniszczeniu struktury kolagenowej i zastymulowaniu fibroblastów do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych.

Po przebudowie skóra zyskuje na grubości, napięciu i jędrności. Poprawia się też i ujednolica koloryt.

Dzięki temu skóra odzyskuje to, co utraciła wraz z procesem starzenia się. Kuracja laserem ablacyjnym w przeciwieństwie do lasera nieablacyjnego wiąże się z długim okresem gojenia ale też nie wymaga tylu powtórzeń co zabieg nieablacyjny dla uzyskania widocznych efektów.

Działanie laserów nieablacyjnych jest mniej agresywne, w trakcie zabiegu wiązka lasera podgrzewa wewnętrzną warstwę skóry, stymulując powstawanie nowych włókien kolagenowych. Dzieje się to na zasadzie wytworzenia tzw. „wewnątrzskórnych kolumn kontrolowanego oparzenia”. Podczas tego zabiegu warstwa rogowa naskórka oraz skóra właściwa zostają nienaruszone. Zabiegi z użyciem laserów nieablacyjnych wiążą się z krótkim okresem rekonwalescencji. Minusem zabiegów jest mała skuteczność, często trudność w kontrolowaniu głębokości penetrowania wiązki i potrzeba większej liczby powtórzeń. Lasery nieablacyjne stosuje się w mniej wymagających przypadkach.

Laser frakcyjny

Technologia wykorzystywana przez laser frakcyjny polega na wytwarzaniu w skórze właściwej mikrouszkodzeń z zachowaniem maksymalnej ilości zdrowej tkanki. Podczas zabiegu dochodzi w tzw skanerze do rozszczepienia wiązki lasera która naświetla wybrany obszar ciała dziesiątkami mniejszych wiązek, co pozwala na objęcie zabiegiem tylko wybranych miejsc. W wyniku promieniowania lasera, w miejscu wejścia wiązek następuje odparowanie tkanek i koagulacja tkanek a warstwa wody odbiera ciepło na odpowiedniej powierzchni – energia cieplna dostarczana w głąb skóry aktywuje procesy gojenia naprawczego i wspomaga stymulację syntezy kolagenu. Promienie lasera kierowane są bardzo blisko siebie, co w efekcie twarzy siatkę mikrouszkodzeń –tzw. pole zabiegowe. Uruchomione w ten sposób procesy naprawcze zachodzą bardzo szybko. Frakcjonowana wiązka lasera powoduje pobudzenie tkanki do bardzo szerokiego zakresu działań regeneracyjnych. Skóra pod wypływem lasera odbudowuje swoje mikrouszkodzenia i przebudowuje się jako całość. Po zabiegu zwiększeniu ulega między innymi produkcja kolagenu, która umożliwia przemodelowanie tkanki.

W przypadku lasera frakcyjnego ablacyjnego odnowa kolagenu trwa nawet do 18 miesięcy – w tym czasie skóra cały czas pracuje, obserwujemy powolną, ale systematyczną poprawę jej struktury, napięcia oraz zmniejszenie przebarwień, które są konsekwencją złuszczenia naskórka.