Najczęściej używane lasery w medycynie estetycznej

Najczęściej używane lasery w medycynie estetycznej

Są lasery bez których nie wyobrażamy sobie pracy w naszym gabinecie i są to bez wątpienia laser frakcyjny CO2 Deka SmartXide 2 oraz laser naczyniowy Cutera Excel V.

Jako pierwszy przedstawimy Państwu laser frakcyjny CO2.

SmartXide 2 firmy DEKA

Najnowocześniejszy laser frakcyjny SmartXide 2 firmy DEKA to połączenie zabiegów frakcyjnych i radiofrekfencji bipolarnej oraz dermatochirurgi.

Laser powoduje kompleksową odbudowę skóry i stymuluje produkcję nowych włókien kolagenowych przez fibroblasty.

Zastosowane w laserze SmatrXide 2 zjawisko fototermolizy ma swoje naukowe podstawy w badaniach prof. R. Roxa Andersona z Massachusetts General Hospital, który udowodnił, że w wyniku reakcji fototermicznej dochodzi do błyskawicznego podgrzania wody w tkance oraz prowadzi do jej punktowego odparowania czyli ablacji frakcyjnej.

Laserowe frakcjonowanie skóry laserem CO2 jest od kilku lat techniką, od której właściwie wszędzie na świecie rozpoczyna proces odmładzania skóry pacjenta. Przy odpowiednich umiejętnościach lekarza wyniki zabiegu są zaskakująco dobre, czasami wręcz niewiarygodnie fantastyczne.

Trudno dzisiaj wyobrazić sobie poważny gabinet medycyny estetycznej, który nie miałby w swojej ofercie takiego zabiegu. Od tej procedury zaczyna się większość kompleksowych terapii zaplanowanych na dłuższy okres czasu.

Technika frakcjonowania laserowego należy do tzw. technik nazywanych wyspowymi lub kolumnowymi. Polegają one na kontrolowanej aplikacji energii wiązki laserowej w wybranym obszarze w sposób częściowo uszkadzający dany obszar. Naprzemiennie z uszkodzonymi pozostają fragmenty nieuszkodzonej tkanki, co znacznie przyspiesza proces gojenia oraz zmniejsza ryzyko powikłań.

Aplikacja energii wiązki laserowej, a właściwie wielu wiązek wychodzących z odpowiedniej końcówki zabiegowej (frakcjonującej) tzw. skanera odbywa się na odpowiednio przygotowana i znieczuloną powierzchnię skóry. Lekarz ustawia odpowiednie parametry zabiegowe; tzn gęstość energii; składa się na nią ilość i odległość wiązek (tworzą one tzw kolumny ablacyjne w tkance), czas impulsu, jego moc oraz ewentualnie wielokrotność impulsu, co pozwala skrócić jego długość i co za tym idzie znacznie zmniejsza tzw resztkowe uszkodzenia tkanek, ogranicza ilość powikłań i przebarwień i po prostu mniej boli.

Tego rodzaju techniki w zależności od potrzeb łączy się np. z  zastosowaniem izotretinoiny aplikowanej na powierzchnię skóry. Połączenie tych technik pozwala znacznie przyspieszyć proces gojenia oraz polepszyć efekty lub nawet uzyskać kilka efektów podczas przeprowadzania jednej procedury. Jest to doskonała forma przygotowania skóry do kolejnych technik z wykorzystaniem na przykład toksyny botulinowej czy wypełniaczy. Kontrolowany proces uszkodzenia tkanki indukuje nasz organizm do regeneracji i odbudowy całej struktury skóry wraz ze zwiększeniem ilości kolagenu w tkance.

Główne wskazania do zabiegów laserem SmartXide2 to:

 • poprawa gęstości, grubości, napięcia i jędrności skóry
 • redukcja zmarszczek
 • regeneracja i odmładzanie skóry
 • blizny potrądzikowe, pooperacyjne, urazowe, oparzeniowe
 • rozstępy
 • zmiany pigmentowe, przebarwienia, melasma
 • likwidacja zmian powstałych na skutek uszkodzeń posłonecznych
 • likwidacja wiotkości skóry

Przeciwwskazania

Stosowanie retinoidów i sterydów, ciążka i okres karmienia piersią, łuszczyca, aktywny trądzik, choroby nowotworowe, aktywna opryszczka, infekcje i wszelkie zmiany skórne.

Laser Cutera Excel V

Laser Cutera Excel V posiada podwójną długość fali 532 nm i 1 064 nm, co pozwala na wyjście spoza tylko i wyłącznie terapii naczyniowej. Dzięki temu możemy zamykać naczynka czerwone jak i niebieskie na każdej powierzchni ciała. Wszechstronność zastosowania i moc lasera Excel V pozwala na leczenie większej liczby wskazań niż zapewniały to dotychczasowe wiodące lasery naczyniowe, w tym pulsacyjno barwnikowe. Chłodzona rękojeść zabiegowa Coolview™ umożliwia terapię szerokiej gamy schorzeń.

Zastosowanie lasera Cutera Excel V:

 • leczenie rumienia
 • leczenie rumienia pozapalnego
 • usuwanie teleangiektazji czerwonych i niebieskich
 • zamykanie naczynek na twarzy
 • zamykanie naczynek na nogach i całym ciele
 • leczenie naczyniaków płaskich, gwiaździstych, jamistych
 • leczenie malformacji naczyniowych
 • leczenie trądziku różowatego
 • usuwanie naczyniaków wiśniowych, czerwonych, różowych

Przeciwwskazania

Obecnie przyjmowane leki (zarówno te przyjmowane regularnie, jak i okazjonalnie) – Roaccutane, Acnenormin, Isotrex, Isotec itp. Ciąża okres karmienia piersią, łuszczyca, aktywny trądzik, choroby nowotworowe, aktywna opryszczka, infekcje i wszelkie zmiany skórne. Opalona skóra.