Przebarwienia na twarzy Medycyna Estetyczna Poznań Biogenica

Czy stan i koloryt skóry na Twojej twarzy zespół Ci humor po wakacjach? Niedawno minęły wakacje. Wróciłaś do domu po beztroskiej zabawie w pr­­­omieniach słonecznych. Plaża, słońce, słona woda. Było miło, ale… ? Patrzysz w lustro i zauważasz zmiany na swojej skórze, które wyraźnie postarzyły Twoją buzie. Zmarszczki, wiotkość odwodnienie, rozszerzone pory, zaskórniki, naczynka i oczywiście przebarwienia na twarzy. Taki stan zmusza Cię do jednego – wizyty u lekarza,  bo kosmetyczka z pewnością nie da sobie rady. A na pewno nie ze wszystkim W każdym profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej poza zabiegami oczyszczającymi i nawilżającymi skórę twarzy możesz skorzystać również z peelingów.

W zależności od mechanizmu eksfoliacji i wykorzystywanych substancji peelingi dzielimy na:

  • mechaniczne w formie masek lub żeli zawierających cukier, drobinki soli, a nawet kawy
  • aparaturowe np. mikrodermabrazja diamentowa, peeling ultradźwiękowy, brushing, zabiegi laserowe
  • enzymatyczne np. maseczki zawierające papainę
  • chemiczne zawierające AHA i BHA np. kwas glikolowy, mlekowy, migdałowy, fitowy, pirogronowy, ferulowy, salicylowy lub średnio głębokie – np. TCA
  • oraz na bazie pochodnych retinolu np. maska tretinoinowa.

W większości przypadków powyższe zabiegi pozwolą na rozjaśnienie drobnych, płytkich przebarwień .Niestety coraz więcej kobiet (aż 70%) boryka się z dość trudnymi do usunięcia plamami o różnym pochodzeniu.

Poniżej postaramy się przedstawić najczęstsze przyczyny ich powstawania. Być może znajdziesz przyczynę swojego defektu.

Przebarwienia na twarzy jako powikłania po zabiegach kosmetycznych

Pomimo gwałtownego rozwoju kosmetologii i kierunków kształcących kosmetyczki mamy do czynienia ze zbyt dużą komercjalizacją zabiegów kosmetycznych. Mnogość gabinetów upiększających nie zawsze prowadzonych przez specjalistów sprawiła, że coraz częściej wykonuje się proste zabiegi kosmetyczne bez żadnego wywiadu z pacjentem jak i bez poinformowania go o zaleceniach pozabiegowych. Mówimy tu przykładowo o prostym zabiegu depilacji ciała woskiem. Jednym z najczęstszych rodzajów przebarwień (głównie w obrębie wąsika) jest spowodowana nie poinformowaniem klienta o obowiązku stosowania kremu z filtrem UV w miejscu, w którym wykonany był zabieg. Podobnie bywa, gdy w okresie wiosenno-letnim wykonuje się wszelkiego rodzaju peelingi , zarówno mechaniczne jak i na bazie kwasów. Nigdy nie zapominaj o stosowaniu profilaktyki przeciwsłonecznej po każdym zabiegu eksfoliacyjnym i depilacji.

Prezent po ciąży?

Coraz więcej kobiet zgłasza się do gabinetu medycyny estetycznej z przebarwieniami powstałymi po ciąży. Niewiele osób jest świadomych, że gwałtowne zmiany hormonalne mogą mieć znaczący wpływ na powstawanie przebarwień, zwłaszcza na skórze twarzy, bo to właśnie ona najczęściej wystawiona jest na działanie promieni UV. Niestety często zdarza się, że nawet po wielu latach od urodzenia dziecka przebarwienia na twarzy nadal szpecą naszą skórę. Podobna sytuacja może wydarzyć się także podczas stosowania antykoncepcji, hormonalnej terapii zastępczej bądź w przypadku rozregulowania gospodarki hormonalnej organizmu na skutek różnorakich chorób np. nadczynność i niedoczynność tarczycy, nadnerczy, hiperprolaktynemia i zaburzenia w wytwarzaniu hormonów płciowych. W takich przypadkach rozjaśnianie przebarwień jest dość trudne i wymaga współpracy lekarza medycyny estetycznej z lekarzem ginekologiem bądź endokrynologiem.

Niewygojona rana?

Nieumiejętnie leczony stan zapalny? Czy wiesz, że Twoje przebarwienia mogą powstawać również na skutek przewlekłego stanu zapalnego? Zdarza się, że osoby, które przez wiele lat borykają się z trądzikiem posiadają czerwono-brązowe plamy na twarzy, nawet po jego całkowitym wyleczeniu. Podobne sytuacje mogą wystąpić w przypadku rozległych, trudno gojących się ran, jako efekt uboczny zamykania dużych naczyń na skórze, w przypadku przerwania ciągłości dużego naczynia, jako efekt uboczny zabiegów laserowych o zbyt agresywnych i nieodpowiednio dobranych parametrach, niejednokrotnie powtarzanych w zbyt krótkim odstępie czasu. Są to tak zwane przebarwienia pozapalne. Ziarna melaniny z błony podstawnej naskórka zostają zassane do fibroblastów w skórze właściwej. Walka z takimi przebarwieniami jest trudna i długotrwała.

Nasz skóra nie lubi słońca w dużych ilościach

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że niektóre substancje chemiczne zastosowane na skórę, bądź wprowadzone do krwioobiegu wywołują tzw. reakcję fototoksyczną. Wówczas przebarwienia mogą powstawać w różnych obszarach ciała w zależności od ilości zastosowanego preparatu jak i czasu ekspozycji na promieniowanie UV. Najczęstszym obszarem, w którym pojawiają się tego typu plamy jest szyja. Powodem jest reakcja pomiędzy składnikami perfum i ekspozycją na słońce, bądź co gorsza solarium. Przebarwienia mogę powstać również na całym ciele w przypadku zażywania niektórych antybiotyków np. tetracyklin, leków hormonalnych, a także spożywania herbat ziołowych (np. zawierających ziele dziurawca).

Powyżej przedstawiliśmy najpopularniejsze przyczyny powstawania szpecących plam na Twojej skórze. Dzięki tej wiedzy na pewno świadomie zapobiegniesz ich powstawaniu w przyszłości. Jeżeli natomiast już zmagasz się z przebarwieniami na twarzy lub innej części ciała udaj się do dobrego lekarza medycyny estetycznej. Po dokładnym wywiadzie zakwalifikuje Cię do odpowiedniego zabiegu, który rozjaśni i spłyci przebarwienia, sprawiając, że Twoja cera będzie wyglądała znowu idealnie.