Redukcja tkanki tłuszczowej, a wskazania medyczne?

Czy liposukcja jest bezpieczna

Redukcja tkanki tłuszczowej, a wskazania medyczne?

Liposukcja należy do zabiegów z grupy chirurgii plastycznej, co daje jej miano zabiegów komercyjnych. W medycynie zabiegi odsysania tłuszczu wykonuje się głównie ze względów estetycznych. Mechaniczna redukcja tkanki tłuszczowej nie wpływa na obniżanie cholesterolu czy też redukcji brunatnej tkanki tłuszczowej oplatającej narządy wewnętrzne. Liposukcja wykonana w obrębie brzucha, nie sprawi, że wyszczupleją nam ramiona, czy podbródek. Odessanie tłuszczu z ud nie sprawi, że staniesz się biegaczem. Każda zmiana w Twoim organizmie to proces, który trwa. Zabiegi chirurgii plastycznej czy medycyny estetycznej są zabiegami wykonywani przez lekarzy nie w celu ratowania życia, a w celu poprawy wyglądu naszego ciała, a co za tym idzie często również samopoczucia.

Liposukcja – czy warto?

Odsysanie tłuszczu, plastyka brzucha, powiększanie piersi – są to zabiegi przeprowadzone z wyboru. Wymagają wiele:

  • są kosztowne,
  • wymagają rekonwalescencji,
  • na ostateczne efekty trzeba poczekać czasem nawet pół roku lub dłużej,
  • czas oczekiwania na wizytę u specjalisty jest długi,
  • wiążą się z ryzzkiem powikłań i efektów ubocznych.

Wszystkie argumenty nie stają jednak na przeszkodzie, aby zabiegi chirurgii plastycznej stawały się coraz popularniejsze. Rok w rok rośnie liczba osóbpoddających się zabiegom upiększającym, liczących się z konsekwencjami swojego wyboru. Dlaczego tak się dzieje? Powód jest prosty: współczesny kult piękna, nie pozwala nam odstawać od idealnych standardów wykreowanych przez media. Jako społeczeństwo obrazkowe – oceniamy wszystko na podstawie tego co widzimy. Kobiety pragną posiadać wcięcie w talii, chociaż naturalnie posiadają figurę jabłka, a mężczyźni tzw. kaloryfer na brzuchu, chociaż nie są skorzy do regularnych ćwiczeń i weekendowych wyrzeczeń. Co daje nam liposukcja? W zależności od proporcji i budowy ciała zabiegi redukcji tkanki tłuszczowej wykonuje się zwykle w obrębie brzucha, boczków oraz ud, rzadziej w obrębie pleców, podbródka czy ramion.

Liposukcja – dla kogo

Jesteśmy ambitni, a jednocześnie zapracowani, czasami potrzebujemy dodatkowej motywacji, która stanie się pierwszym etapem walki o swój dobry wygląd, który da nam nie tylko akceptację społeczną, ale także samozadowolenie. Oglądamy motywujące zdjęcia i patrzymy na siebie mówiąc od jutra. Przeciągamy do następnego jutra… i jeszcze następnego, aż tracimy motywację. Zabieg liposukcji jest właśnie dla takich osób, które na nowo chcą poczuć się dobrze ze swoim ciałem. Nie wymaga chudnięcia, waga zostaje ta sama, ale proporcje stają się atrakcyjne. Chirurgiczne modelowanie sylwetki często jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia na nowo zdrowego trybu życia, wdrożeniem diety i aktywności fizycznej. Jest wielką motywacją. Można domniemywać, że konturowanie ciała pozytywnie wpływa na naszą psychikę i samoocenę, która również jest niezwykle ważna w ogólnym pojęciu zdrowia.

Jak podjąć decyzję w sprawie zabiegów chirurgicznych?

Jeżeli zadajesz sobie pytanie czy warto, to poczekaj jeszcze z decyzją o zabiegu i rozważ dokładnie wszystkie za i przeciw. Decyzja musi być podjęta po głębokim zastanowieniu i z pełną świadomością. Nie może zależeć od uwag dokuczających koleżanek z pracy, uszczypliwych komentarzy na ulicy, czy wymagającej drugiej połówki. To Ty musisz wiedzieć, czego chcesz. Ponadto podjęcie ostatecznej decyzji powinno być dokładnie skonsultowane z lekarzem i przedyskutowane w stosunku do metod alternatywnych. Należy pamiętać, że odsysanie tkanki tłuszczowej z danego rejonu nie zastąpi nigdy regularnego, zdrowego trybu życia i odpowiedniej diety. Ale jeżeli Ty poczujesz się lepiej –to dlaczego nie?