REGENERACJA Z UŻYCIEM TKANKI TŁUSZCZOWEJ

Przeszczep tłuszczu fakty i mity

Nowym, wielkim hitem w medycynie estetycznej wydaje się być wykonywanie przeszczepów tkanki tłuszczowej. W telewizji ostatnio można obejrzeć podobne zabiegi i są one reklamowane jako nowość. To nieprawda. Podobnie jak przeszczepy tłuszczu wykorzystywanie osocza bogatopłytkowego nie jest żadnym nowatorskim zabiegiem. Procedury te zostały po prostu wykorzystane do zastosowań w medycynie estetycznej.

To dla nas nic nowego. Zabiegi takie od dawna wykonywane są w naszym gabinecie. Przy przeszczepach tłuszczu ważna jest kwalifikacja pacjenta do odpowiedniego zastosowania odpowiednich procedur. Inaczej przygotowujemy tłuszcz kiedy celem naszym jest uzupełnienie ubytków tkankowych i inaczej kiedy wykorzystać planujemy jego zdolności regeneracyjne.

Do przywrócenia dawnych objętości wykorzystujemy tankę tłuszczową podając ją w tzw. kompartmenty tłuszczowe w odpowiednich okolicach twarzy lub pod blizny ubytkowe, rozstępy itd. Można do tej procedury dołączyć osocze bogatopłytkowe, które po zaktywowaniu – czyli rozpadzie trombocytów uwalnia tzw. czynniki wzrostu. Jest między nimi VGF czyli czynnik odpowiedzialny za wytwarzanie i proliferację naczyń krwionośnych (neoangiogenezę). Prawidłowe unaczynienie przeszczepu tłuszczu jest warunkiem jego przeżycia po przeszczepie. W celu regeneracji uszkodzonych tkanek i poprawy ich kondycji stosujemy zawiesinę tzw. perycytów uzyskanych ze specjalnie przygotowanej tkanki tłuszczowej.

Większość lekarzy, gabinetów medycznych i programów telewizyjnych reklamuje wykorzystanie tych komórek do regeneracji jako wykorzystanie komórek macierzystych. Z medycznego naukowego punktu widzenia jest to nieprawda i oszustwo stosowane w celach marketingowych. To chwytne ostatnio hasło nie mające nic wspólnego z prawdą naukową.

Perycyty nie są komórkami macierzystymi. Są to komórki słabo zróżnicowane, podobne do komórek mezenchymalnych o dużych właściwościach regeneracyjnych i multipotencjalnych. W zależności od potrzeb te słabo zróżnicowane komórki oplatające sieć naczyń krwionośnych w tkance tłuszczowej mogą przekształcać się najczęściej w fibroblasty, granulocyty i komórki mięśni gładkich. Mają ogromne zdolności regeneracyjne i naprawcze. Właśnie te zdolności naprawcze i regeneracyjne wykorzystywane są często w zabiegach medycznych, również w niektórych procedurach przeszczepów tłuszczu.

Przeszczepy tłuszczu można łączyć z innymi procedurami medycznymi – np. z zastosowaniem ablacyjnych laserów frakcjonujących czy z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego. Przy połączeniu tych technik obserwujemy znaczące przyspieszenie procesu gojenia oraz poprawę efektów końcowych. Dzieje się to właśnie dzięki zastosowaniu perycytów.

Doskonałe efekty osiąga się przy połączeniu tych technik zwłaszcza w leczeniu blizn ubytkowych, zanikowych i głębokich blizn potrądzikowych.

 

Krzysztof Łuksza