Tanie usta?

Tanie usta kwas hialuronowy Medycyna Estetyczna Poznań Biogenica

Moda na wielkie i tanie usta – dlaczego tak się dzieje?

W ostatnich latach moda na duże usta bije wszelkie rekordy popularności. Pomimo, że główną ideą zabiegu jest podkreślenie ust i zapobieganie powstawaniu zmarszczek palacza, to jednak ponad 90% pacjentek zgłasza się w celu znacznego ich uwydatnienia. Moda na duże usta wzięła się z mentalności kobiet, chcących zwrócić na siebie uwagę nie tylko płci przeciwnej, ale również mediów. Chęć zostania współczesną celebrytką sprawia, że coraz więcej kobiet decyduje się na przerysowywanie swojej twarzy i ciała na wizerunek aktorek porno lub komiksowych postaci.

Zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym został stworzony dla celów medycznych, dlatego na początku rynek estetyczny dysponował niewielką gamą wypełniaczy i lekarzy, którzy potrafili prawidłowo i bezpiecznie wykonać zabieg. To sprawiało, że cena zabiegu była dość wysoka. Wiele firm farmaceutycznych widząc duży potencjał w branży upiększającej podjęło się produkcji różnego rodzaju wypełniaczy na bazie usieciowanego kwasu hialuronowego. Wraz z upływem lat ceny wypełniaczy malały. Konserwatywne grono chirurgów plastycznych i dermatologów początkowo starało się zniechęcić innych lekarzy do wykonywania tego typu zabiegów i cena powiększania ust kwasem hialuronowym utrzymywała się na stałym, wysokim poziomie cenowym. Lobby koncernów farmaceutycznych, które chciały mnożyć zyski ze sprzedaży preparatów zachęciło lekarzy do przeprowadzania szkoleń z wypełniania i powiększania ust. Część lekarzy zachęcona szybkim zyskiem z przeprowadzania szkoleń bez brania odpowiedzialności za zabiegi kontynuowało rozpowszechnianie wiedzy wśród różnych osób nie wykonujących zabiegów medycznych, nie mających pojęcia o podstawowych zasadach chociażby aseptyki czy antyseptyki. W ten sposób rzekome umiejętności modelowania ust wdarły się w ręce osób nieposiadających związku z medycyną i nie zdających sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń oraz ryzyka powikłań pozabiegowych.

Spora luka prawna, chęć szybkiego zysku i mała świadomość klientek sprawiła, że aktualnie zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym można wykonać nie tylko u kosmetyczki, ale także u fryzjera, dietetyka, a nawet w szatni klubu fitness. Oczywiste jest, że każda grupa zawodowa będzie miał wiele argumentów reklamujących ich umiejętności. Niestety prawda jest taka, że do powiększania ust nie wystarczy tzw. zmysł artystyczny. Jest wiele przykładów i niestety coraz więcej przypadków powikłań, prowadzących wręcz do trwałych, poważnych okaleczeń pacjentów. Jak pokazuje rzeczywistość nie wystarczy również wykształcenie medyczne. Bardzo często zapomina się, że istnieje jeszcze coś takiego jak etyka zawodowa, i zwykła ludzka przyzwoitość. Powinna obowiązywać prosta zasada – nie wykonuje się zabiegów, których nie potrafi się wykonać i których powikłań nie umie się leczyć.

Niestety komercjalizacja zabiegu powiększania ust przy pomocy iniekcji z kwasu hialuronowego sprawia, że w pewnym momencie pacjent stał się klientem. Zaczęła obowiązywać zasada – klient płaci, klient wymaga. W medycynie więcej nigdy nie oznacza lepiej. Ma być tyle, aby było dobrze a nie „za dobrze” bo wtedy jest źle i niebezpiecznie. Mamy korygować i poprawiać urodę, a nie tworzyć wynaturzenia. Niektóre pacjentki uważają, że to nic nie szkodzi gdy 4-ty mililitry kwasu hialuronowego w ustach przeszkadza w mówieniu, oddychaniu czy jedzeniu. Duże jest piękne i tyle. Dodatkowy pieniądz w kasie gabinetu wcale nie medycznego też zawsze się przyda. To nic, że stałyśmy się pośmiewiskiem dla wszystkich koleżanek i kolegów, ważne, że osoba która wykonała zabieg powiedziała, że wyglądamy cudnie. Gdyby tylko na tym się kończyło większość lekarzy nie miałaby nic przeciwko.Niestety chęć taniego powiększania ust niesie za sobą poważniejsze konsekwencje.

Na niskie ceny składa się wiele czynników:

 • tani preparat (bez badań, atestów, nieznanego pochodzenia, niewiadomej czystości biologicznej) •
 • brak sterylności zabiegu
 • dzielenie jednej strzykawki zawierającej kwas hialuronowy na kilka osób
 • brak jakiejkolwiek wiedzy i często umiejętności do wykonania zabiegu, wiedzy anatomicznej, medycznej i farmakologicznej
 • nikłe lub żadne doświadczenie, budowane na klientkach, które w tym momencie stają się „królikami doświadczalnymi”.

To tylko podstawowe zagrożenia korzystania z zabiegów „upiększających” u osób, które zachęcają niskimi cenami do skorzystania z oferty. W wielu przypadkach takie praktyki kończą się krzywymi ustami, widocznymi grudkami i śmiesznym wyglądem.

W poważniejszych przypadkach dochodzi do:

 • infekcji (która może ujawnić się nawet 3- 6 miesięcy po iniekcji);
 • przerastania, włóknienia i twardnienia preparatu, który rzekomo był kwasem hialuronowym (aby go usunąć należy wówczas dokonać chirurgicznego wyłyżeczkowania preparatu) wskutek czego powstają widoczne blizny
 • zablokowania lub ucisku na naczynia krwionośne, co powoduje miejscowe martwice tkanek, prowadzące do trwałych oszpeceń Oczywiście nie jest powiedziane, że takie przypadki nie zdarzą się również lekarzowi.

Dlatego bardzo ważne jest aby iść do specjalisty, który:

 • posiada znane i sprawdzone preparaty z kwasem hialuronowym renomowanych firm
 • nie dzieli ampułek kwasu hialuronowego na kilka osób
 • każdą strzykawkę i igłę otwiera bezpośrednio przy pacjencie
 • przed wykonaniem zabiegu przeprowadza szczegółowy wywiad wykluczający przeciwwskazania do zabiegu
 • prowadzi pełną dokumentację medyczną wraz ze zdjęciami przed i po zabiegu
 • zaprasza na kontrolę po zabiegu
 • informuje o ewentualnych skutkach ubocznych
 • posiada własną bogatą galerię zdjęć przed i po zabiegu
 • potrafi odmówić wykonania zabiegu jeżeli nie widzi wskazań
 • regularnie uczestniczy w szkoleniach
 • nie posiada swojej oferty na stronach dotyczących sprzedaży grupowej
 • przyjmuje w czystym schludnym gabinecie przeznaczonym do wykonywania zabiegów lekarskich (gabinet zabiegowy)
 • medycyna estetyczna jest zajęciem, który zajmuje się na co dzień a nie wykonuje takich zabiegów z tzw. doskoku
 • wydaje zalecenia pozabiegowe wraz ze stickerami oraz paragon jako potwierdzenie wykonania usługi za którą płacimy.

Jeżeli wszystkie punkty zostały spełnione masz gwarancję bezpiecznego wykonania zabiegu powiększania ust, a nawet w przypadku pojawienia się jakichkolwiek powikłań wiesz gdzie wrócić. Podsumowując powyższy artykuł zabieg możesz wykonać tanio, albo bezpiecznie. To Ty decydujesz o własnym zdrowiu i pięknie. Możesz dać się namówić na zabieg, którego cena jest dla Ciebie atrakcyjna, ale musisz też wiedzieć, że bardzo drogie i niebezpieczne konsekwencje Twojego wyboru poniesiesz sama na własnej skórze.