Rozstępy - zniweluj je dzięki zabiegom z wykorzystaniem dermapenu

Rozstępy, znane również jako striae, są powszechnym problemem skórnym. Występują zwłaszcza u osób, które doświadczyły gwałtownego wzrostu wagi, ciąży, czy też szybkiego rozciągania skóry. Choć są one nieszkodliwe dla zdrowia, mogą wpływać na pewność siebie i samopoczucie. W dzisiejszych czasach, dzięki postępowi w dziedzinie medycyny estetycznej, pojawiają się nowoczesne metody radzenia sobie z tym problemem, a jedną z nich jest dermapen.

Przeczytaj również: Trądzik bliznowaciejący – sposoby na odzyskanie gładkiej skóry

Rozstępy jako nieestetyczny problem

Rozstępy często pojawiają się w wyniku gwałtownego rozciągania skóry. Te pionowe bądź poziome prążki na skórze są wynikiem uszkodzenia warstwy skóry zwanej skórą właściwą. Występują, gdy skóra jest narażona na szybkie naciąganie, co prowadzi do pęknięć włókien kolagenowych i elastynowych w skórze właściwej.

Rozstępy – jak powstają?

Rozstępy zaczynają się od uszkodzenia struktury skóry, głównie warstwy skóry właściwej. Włókna kolagenowe i elastynowe, które nadają skórze jej elastyczność, ulegają nadmiernemu rozciąganiu. W wyniku rozciągania, włókna kolagenowe ulegają rozerwaniu, a elastyczność skóry znacząco się osłabia. To prowadzi do pojawienia się cienkich prążków, które na początku mogą być czerwone lub fioletowe.

Z czasem, rozstępy mogą zmieniać kolor z czerwonego lub fioletowego na bardziej białawy lub srebrzysty. Na tym etapie mogą się również skurczyć, stając się węższe, ale bardziej widoczne. W obszarach dotkniętych rozstępami skóra traci swoją naturalną strukturę elastyczną. Ten brak elastyczności sprawia, że rozstępy szczególne widać, gdy skóra rozciąga się.

Rozstępy często pojawiają się na miejscach, gdzie skóra jest poddana dużemu naciąganiu, takich jak brzuch, uda, pośladki, piersi czy plecy. Są one częste u kobiet w ciąży, osób przechodzących gwałtowne zmiany wagi, a także u osób w okresie dojrzewania.

Rozstępy nie są związane z żadnym problemem zdrowotnym, ale mogą być uznawane za estetyczny problem. Mimo że nie istnieje jednoznaczny sposób na całkowite usunięcie rozstępów, metody takie jak dermapen, laseroterapia czy specjalne kremy mogą pomóc w poprawie ich wyglądu i redukcji widoczności. Warto jednak pamiętać, że skuteczność tych metod może się różnić, a zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą przed podjęciem decyzji o leczeniu rozstępów.

Co to jest dermapen?

Dermapen to innowacyjne urządzenie wykorzystujące technologię mikronakłuwania skóry. Jest to rodzaj terapii, w której na skórę delikatnie nakłuwa się mikroskopijnymi igłami, stymulując w ten sposób naturalny proces regeneracji skóry. W kontekście usuwania rozstępów, dermapen działa poprzez pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny – dwóch kluczowych białek odpowiedzialnych za elastyczność i sprężystość skóry.

Jak dermapen pomaga w usuwaniu rozstępów?

  1. Stymulacja produkcji kolagenu. Rozstępy często związane są z utratą elastyczności skóry, co wynika z osłabienia struktury kolagenowej. Dermapen aktywuje naturalny mechanizm regeneracji, zwiększając produkcję kolagenu. To z kolei powoduje poprawę jędrności skóry.
  2. Poprawa przepływu krwi. Mikronakłuwania wywołane dermapenem wspomagają również lepszy przepływ krwi do obszarów problematycznych. To zjawisko zwiększa dostarczanie składników odżywczych do komórek skóry, przyspieszając procesy naprawcze.
  3. Regeneracja skóry. Mikrouszkodzenia spowodowane dermapenem pobudzają skórę do regeneracji. W miarę gojenia się skóry, mogą zmniejszać się widoczność i głębokość rozstępów.
  4. Bezpieczeństwo procesu. Dermapen zaprojektowano z myślą o bezpieczeństwie pacjenta. Precyzyjne kontrolowane nakłucia zapewniają równomierne traktowanie obszarów skóry bez nadmiernego uszkadzania tkanek.

Przebieg zabiegu na rozstępy

Zabieg dermapen zawsze powinien być poprzedzony konsultacją z doświadczonym specjalistą medycyny estetycznej. Specjalista oceni stan Twojej skóry, określi stopień zaawansowania rozstępów oraz dostosuje plan leczenia.

Podczas zabiegu, skórę odpowiednio się oczyszcza. Następnie dermapen prowadzi się równomiernie po obszarze dotkniętym rozstępami. Mikronakłuwania są zazwyczaj dobrze tolerowane przez pacjentów, a ewentualne dyskomforty można złagodzić zastosowaniem miejscowego środka znieczulającego.

Zabieg dermapen na usuwanie rozstępów nie wymaga długiej rekonwalescencji. Pacjenci często wracają do codziennych aktywności już tego samego dnia, unikając jedynie intensywnego narażania skóry na promieniowanie UV.