Leczenie migreny z wykorzystaniem botosku charakteryzuje się wysoką skutecznością w przypadku większości pacjentów. Wyłaczenie nerwów lub ograniczenie ich impulsów pozwala w znacznym stopniu ograniczyć wpływ migreny. W wyniku czego pacjent cieszy się życiem bez ciągłego bólu głowy.

Najnowsze metody leczenia migreny z zastosowaniem toksyny botulinowej

Jednym z zastosowań toksyny botulinowej typu A jest leczenie migreny przewlekłej. Jest to jedna z procedur, stosowana zwykle wtedy, gdy zawodzą inne metody.

Do oceny skuteczności tej metody należy wykonać minimum 3 zabiegi w odstępie 12 tygodni każdy.

Ostatecznie statystycznie poprawę uzyskuje się w ponad 70% przypadków.

Do każdego zabiegu wykorzystuje się ok 200 jednostek Botoxu, więc zabieg nie należy niestety do najtańszych.  Podczas każdej procedury wykonuje się od 35 do 41 wstrzyknięć w okolicy czoła, skroni, potylicy, karku i mięśnia czworobocznego.

Leczenie Migreny – Kwalifikacja Pacjenta

Bardzo ważna jest kwalifikacja pacjenta do zabiegu, ponieważ nie wszystkie rodzaje bólów głowy dają się leczyć w ten sposób.

W związku z tym w naszym gabinecie pacjent wypełnia specjalnie do tego celu stworzoną ankietę oraz powinien prowadzić tzw- „dzienniczek migreny” pomiędzy zabiegami.

Idea zabiegu polega na zdolności leku do  blokowania uwalniania mediatorów stanu zapalnego i mediatorów bólu z zakończeń nerwu trójdzielnego, potylicznego większego, potylicznego mniejszego, potylicznego trzeciego, uszno-skroniowego, usznego wielkiego i nerwów nadobojczykowych. Prowadzi to do ośrodkowego zmniejszenia czułości, przez co zmniejsz się częstość i nasilenie bólów migrenowych.

Kwalifikacja do zabiegu z użyciem toksyny botulinowej

Pozostałe:

Leczenie migreny botoksem jest metodą, która zyskuje coraz większą popularność. Polega ona na podaniu toksyny botulinowej w określone punkty w okolicy głowy i karku. Toksyna botulinowa blokuje przewodzenie impulsów nerwowych, co prowadzi do rozluźnienia mięśni. W konsekwencji zmniejsza się napięcie mięśniowe, które jest uważane za jeden z czynników przyczyniających się do migreny.

Zabieg leczenia migreny botoksem jest przeprowadzany przez lekarza specjalistę w znieczuleniu miejscowym. Polega on na podaniu kilkunastu lub kilkudziesięciu wstrzyknięć toksyny botulinowej w określone punkty w okolicy głowy i karku. Zabieg trwa około 30 minut i nie wymaga hospitalizacji.