Najnowsze metody leczenia migreny z zastosowaniem toksyny botulinowej

Jednym z zastosowań toksyny botulinowej typu A jest leczenie migreny przewlekłej. Jest to jedna z procedur, stosowana zwykle wtedy, gdy zawodzą inne metody.

Do oceny skuteczności tej metody należy wykonać minimum 3 zabiegi w odstępie 12 tygodni każdy.

Ostatecznie statystycznie poprawę uzyskuje się w ponad 70% przypadków.

Do każdego zabiegu wykorzystuje się ok 200 jednostek Botoxu, więc zabieg nie należy niestety do najtańszych.  Podczas każdej procedury wykonuje się od 35 do 41 wstrzyknięć w okolicy czoła, skroni, potylicy, karku i mięśnia czworobocznego.

Bardzo ważna jest kwalifikacja pacjenta do zabiegu, ponieważ nie wszystkie rodzaje bólów głowy dają się leczyć w ten sposób.

W związku z tym w naszym gabinecie pacjent wypełnia specjalnie do tego celu stworzoną ankietę oraz powinien prowadzić tzw- „dzienniczek migreny” pomiędzy zabiegami.

Idea zabiegu polega na zdolności leku do  blokowania uwalniania mediatorów stanu zapalnego i mediatorów bólu z zakończeń nerwu trójdzielnego, potylicznego większego, potylicznego mniejszego, potylicznego trzeciego, uszno-skroniowego, usznego wielkiego i nerwów nadobojczykowych. Prowadzi to do ośrodkowego zmniejszenia czułości, przez co zmniejsz się częstość i nasilenie bólów migrenowych.

Kwalifikacja do zabiegu z użyciem toksyny botulinowej

Posted on Dr Krzysztof Łuksza