Botox Jaw – leczenie bruksizmu

Bruksizm – czym jest?

Bruksizm jest to nadmierna i mimowolna aktywność mięśni żwaczy, która prowadzi do zaciskania i zgrzytania zębami podczas snu. Wstępnie szacuje się, że problem bruksizmu może dotyczyć nawet od 8 do 20% populacji.
Bruksizm ponadto niesie ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia:

  • ścieranie szkliwa,
  • odkrywanie korzeni zębów,
  • złamania zębów,
  • -uszkodzenia dziąseł czy zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych.

Inne negatywne dolegliwości towarzyszące bruksizmowi to:

  • migreny,
  • bóle głowy,
  • napięcia karku
  • problemy ze słuchem czy też zaburzenia równowagi.

U niektórych osób można zaobserwować „kwadratową twarz”, czyli zmieniony owal twarzy w jej dolnej części. Przyczyny tej przypadłości nie są jasno określone. Mogą nimi być: predyspozycje genetyczne, stres, pasożyty w organizmie, wady zgryzu czy choroby.

Metody leczenia bruksizmu za pomocą toksyny botulinowej – na czym polega zabieg?

Jest to zabieg z zakresu medycyny estetycznej z użyciem toksyny botulinowej, mający na celu korekcję napięci mięśni żwaczy. Przerost tego mięśnia prowadzi w skrajnych przypadkach do tzw. bruksizmu, a co za tym idzie do kilku niemiłych przypadłości w życiu codziennym. Oprócz nienaturalnego wyglądu twarzy – tzn. brak wyraźnego owalu (twarz przybiera kwadratowy kształt o męskich proporcjach) pacjenci skarżą się również na ścieranie zębów trzonowych, zgrzytanie zębami podczas snu i uporczywymi bólami głowy, będącymi konsekwencją nadmiernego obciążania stawu skroniowo-żuchwowego, który ostatecznie też może zostać uszkodzony.

Sam zabieg jest dosyć prosty do wykonania dla doświadczonego lekarza i przy zastosowaniu się do pewnych zasad nie grozi na ogół żadnymi powikłaniami.

Co więcej pacjenci oprócz poprawy jakości życia zwykle bardzo zadowoleni są ze szczuplejszego wyglądu twarzy.

Działanie toksyny botulinowej prowadzi do częściowego, czasowego i odwracalnego zablokowania przepływu impulsu nerwowego do mięśni żwacza, co zmniejsza napięcie mięśnia. Po pierwsze działanie botxu obkurcza i rozluźnia go. Efektem zabiegu toksyna botulinowa bruksizm jest ograniczenie napięcia mięśni i bólu, który im towarzyszy. Po drugie zabieg ma korzystny wpływ na zablokowanie przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego, zmniejsza napięcie mięśni i przyczynia się do redukcji intensywności tarcia o siebie zębów.

Leczenie bruksizm cechuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Zabieg toksyna botulinowa bruksizm przynosi pożądane rezultaty, ponieważ pacjenci po wstrzyknięciu botoksu przestają zgrzytać zębami, a napięcie mięśni żwaczy ulega znacznemu zmniejszeniu po pewnym czasie. Zabieg w procesie bruksizm leczenie prowadzi do zmniejszenia objętości mięśni, dlatego twarz wygląda młodziej, smuklej i szczuplej.

Botox jaw – Ile kosztuje zabieg?

Link do cennika  https://www.biogenica.pl/cennik/

Skorzystaj z medirat – w naszym gabinecie macie Państwo możliwość skorzystać z kilku opcji rat:

Opcja nr 1bezpłatne odroczenie płatności o 30 dni.

Opcja nr 2możliwość rozłożenia na: 4 raty x 247,50 zł.

Raty 8 Opcja nr 3możliwość rozłożenia na: 8 rat x 129,37 zł.

Raty maks Opcja nr 4możliwość rozłożenia na: 12 rat x 90 zł.

Botox Jaw wymaga jak każdy zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej powtarzania co kilka miesięcy, jednakże w tej okolicy wykonuje się go zwykle rzadziej niż w innych

Jak długo utrzymują się efekty botoksu?

Najczęściej jest to około 3-6 miesięcy. W przypadku niektórych naszych pacjentów jest to nawet okres 8- 10 miesięcy.

Botox Jaw Bruksizm – Warto zapamiętać

Cel zabiegu/wskazania
Zmniejszenie napięcia mięśni żwaczy, poprawa owalu twarzy, zapobieganie ścieraniu się zębów trzonowych, profilaktyka bólów głowy.

Przeciwwskazania
ciąża, laktacja, choroby przewodnictwa nerwowo-mięśniowego np miastenia gravis , schorzenia neurologiczne i autoimmunologiczne (przeciwskazanie względne)

Czas trwania
15 minut

Zalecenia pozabiegowe
Przez kilka godzin po zabiegu unikamy masażu, korzystania z sauny czy solarium.

Objawy po zabiegu
Lekkie zaróżowienie w miejscy wkłucia. Możliwe siniaki

Efekty zabiegu
Smuklejszy owal twarzy, redukcja bólów głowy, zmniejszona tendencja do ścierania zębów, złagodzenie bruksizmu.

Efekty przed i po