Botoks – sposób na zmarszczki (i nie tylko!)

Botoks jest jednym z najpopularniejszych leków/preparatów stosowanym w zabiegach medycyny estetycznej. Pomimo, że często oskarżany jest o całkowite zamrażanie mimiki twarzy, to jednak prawidłowo wstrzyknięty sprawia, że jej rysy wydają się łagodniejsze, a zmarszczki płytsze. Twarz zyskuje wypoczęty i „ekskluzywny” wygląd. Wbrew powszechnej opinii, botoks nie służy ani do powiększania ust, ani do liftingu. Ma on za zadanie rozluźnić nadmiernie pomarszczoną skórę w niektórych okolicach twarzy i właściwie zrelaksować przyczepy skórne mięśni mimicznych, zapobiegając jednocześnie utrwalaniu się zmarszczek.

Skąd wziął się botoks?

Swoje początki botoks zawdzięcza belgijskiemu odkrywcy Emile Pierre van Ermenghen’neowi, który to w 1897 roku odkrył i nazwał bakterie Clostridium Botulinum. Wyizolowanie czystej toksyny botulinowej nastąpiło jednak dopiero w 1944 roku w amerykańskim ośrodku badania broni biologicznej w Fort Detrick. U kresu lat 70-tych XX wieku toksyna botulinowa zaczęła być stosowana w neurologii, a w późniejszym czasie również w medycynie estetycznej. W Polsce pierwsze zabiegi botoksu w celach upiększających przypisuje się na rok 1996.

Sprawdź: Historia botoksu

Toksyna botulinowa

Istnieje kilka zarejestrowanych preparatów zawierających toksynę botulinową typu A. Pomimo, że substancja znajdująca się w każdym z tych leków jest taka sama, to wielkości cząsteczek toksyny oraz zawartość białek tworzących dla niej kapsuły są różne. Stąd ilość jednostek jednej toksyny nie zawsze daje ten sam efekt, co ilość jednostki drugiej. Niewiele osób jest świadomych, że w naturze określa się kilka typów tej toksyny (od A do G). Z czego w medycynie stosuje się głównie szczep A oraz B i E.

Do niezbyt zachęcających nazw tej substancji należy również „jad kiełbasiany”, co ma bezpośredni związek z pierwszym odkryciem występowania bakterii wytwarzających toksynę botulinową (Clostridium Botulinum) – znaleziono je w zepsutych wędlinach i starych konserwach. Co ciekawe, do największej liczby zatruć jadem kiełbasianym dochodzi podczas spożywania starego miodu.

Czy botoks jest bezpieczny?

Pomimo, że botoks jest dość silną trucizną (ze względu na toksyczność należy do kategorii broni biologicznej), to jednak w przypadku zastosowania w medycynie estetycznej, praktycznie nie ma możliwości zatrucia tą substancją – dawki podawane w celach leczniczych są bardzo małe.

Należy zauważyć, że toksyczność botoksu występuje tylko i wyłącznie w przypadku połknięcia leku w dużej ilości, dlatego jego obrót jest dość restrykcyjnie kontrolowany przez producentów i farmaceutów. Botoks legalnie może być zakupiony jedynie przez lekarza – na receptę. Posiadanie leku przez osoby niebędące lekarzami jest nie tylko niezgodne z prawem, lecz także zagrażające życiu człowieka. 

Nie ulega bowiem wątpliwości, że iniekcje z botoksu powinny odbywać się tylko w gabinetach medycyny estetycznej, w których obieg preparatu jest dokumentowany. Co więcej, zabieg powinien być wykonywany przez osoby do tego przeszkolone, potrafiące radzić sobie z ewentualnymi powikłaniami po podaniu botoksu. Warto przy tym podkreślić, że nie zdarzają się one często, ale odpowiednie zabezpieczenie jest podstawą – stąd też przed każdym zabiegiem z użyciem botoksu przeprowadzamy w naszej Klinice Biogenica konsultację wstępną, wykluczając wszelkie przeciwwskazania. 

Jak działa botoks?

Działanie botoksu polega na zablokowaniu połączeń nerwowo-mięśniowych, dzięki czemu nie dochodzi do silnego skurczu mięśnia, pomimo sygnałów wysyłanych z mózgu. To dlatego do pierwszych zastosowań botoksu należało leczenie przykurczy u dzieci z porażeniem mózgowym czy niwelowanie zeza. W późniejszym etapie toksyna botulinowa została zastosowana w celu:

W ostatnich czasach, jako formę terapeutyczną, wskazuje się także leczenie migreny botoksem – opisywana tu substancja potrafi wpłynąć na zmniejszenie nieprzyjemnych i niezwykle niekomfortowych bólów głowy.

Jakie są wskazania do zabiegu botoksem?

W medycynie estetycznej botoks najczęściej podaje się w celu relaksacji mięśni mimicznych twarzy, zwłaszcza górnej jej części. W efekcie dochodzi do redukcji:

Do rzadszych zaleceń ostrzyknięć botoksem należą:

  • zmarszczki na nosie (tzw. „królicze a zmarszczki”);
  • zmarszczki powstające wokół ust (tzw. „zmarszczki palacza”);
  • niwelowanie uśmiechu dziąsłowego (tzw. „gummy smile”’);
  • niwelowanie objawów zgrzytania zębami, powodującego przerastanie mięśni żwaczy
  • łagodzenie zbyt silnego napięcia mięśnia bródkowego.

W bardzo rzadkich przypadkach można ostrzyknąć botoksem również mięsień szeroki szyi, jednak niewielu pacjentów kwalifikuje się do tego zabiegu, a efekty nie należą do spektakularnych.

Przeciwwskazania do botoksu – na co uważać?

Do bezwzględnych przeciwwskazań zastosowania terapii botoksem należą:

  • ciąża i okres karmienia piersią;
  • niektóre choroby neurologiczne, np. Miastenia Gravis, zespół Lamberta Eatona;
  • zaburzenia pracy układu sercowo-naczyniowego;
  • choroby związane z pracą mięśni;
  • uczulenie na albuminę ludzką;
  • zażywanie w przeciągu 7 dni przed planowanym zabiegiem leków, takich jak: aminoglikozydy (streptomycyna, amikacyna); aminochinolany (chlorochina, hydroksycholina), linkomycyna, tetracykliny, polimyksyny, D-pencicylamina, tubokuraryna, pankuronium, galamina, sukcynylocholina;
  • poważne zaburzenia krzepliwości krwi;
  • problemy onkologiczne;
  • nieustabilizowana cukrzyca.

Wiek poniżej 18. roku życia należy do względnych przeciwwskazań do botoksu. W przypadku wykonywania zabiegów estetycznych, standardem postępowania jest nie przyjmowanie pacjentów niepełnoletnich. W pozostałych specjalizacjach zastosowanie botoksu jest dokładnie konsultowane i omawiane z rodzicami pacjenta lub pacjentki, natomiast ostateczną decyzję o zabiegu podejmuje lekarz.

Istnieją jeszcze inne względne przeciwwskazania, pomimo których lekarz może zdecydować się na wykonanie zabiegu z wykorzystaniem botoksu. Przede wszystkim należą do nich choroby autoimmunologiczne (m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, łuszczycowe zapalenie stawów, choroba Leśniowskiego- Crohna, choroba Grave-Basedowa, zesztywniające zapalenie stawów).

Wszystko, co warto wiedzieć o zabiegu botoksem

Zastrzyki z botoksem są niezwykle popularne. Wbrew powszechnej opinii, nie należą do bolesnych – związane z nimi doznania często porównywane są do epilacji brwi. Znieczulenie jest w tym przypadku zupełnie zbędne.  Czas trwania zabiegu botoksem, w zależności od umiejętności lekarza i wielkości obszaru, zwykle zajmuje nie więcej niż 5 minut (dotyczy to stosowania botoksu na zmarszczki). Przy leczeniu nadpotliwości może trwać nieco dłużej.

Nigdy jednak nie powinniśmy podchodzić do zabiegu wstrzykiwania botoksu bez:

  • dokładnego wywiadu, założenia karty pacjenta;
  • wykluczenia przeciwwskazań do zabiegu toksyną botulinową typu A;
  • dokładnego przeczytania i zrozumienia treści świadomej zgody na zabieg;
  • przekonania, że jest to zabieg dedykowany naszej osobie, współgrający z naszymi oczekiwaniami;
  • zaakceptowania możliwości wystąpienia ewentualnych skutków ubocznych zabiegu.

Nie należy też podchodzić do botoksu w przypadku, gdy pochodzenie preparatu, który ma być nam podany, budzi jakiekolwiek wątpliwości lub osoba wykonująca zabieg zapomniała o demakijażu – nie wspominając o odpowiedniej dezynfekcji!

Efekty botoksu – czego możesz się spodziewać?

Bezpośrednio po zabiegu botoksem na skórze widoczne są małe różowe bąble – podobne jak po ugryzieniu komara. Zdarza się to rzadko, aczkolwiek istnieje prawdopodobieństwo, że  – może też wystąpić siniak. Zazwyczaj aplikacja makijażu bezpośrednio po zabiegu nie stanowi przeciwwskazania.

Efekt działania botoksu zaczyna być widoczny po 3-7 dniach od jego wykonania, jednakże pełen efekt  oceniamy po około 14 – 21 dniach. Po tym okresie warto odbyć wizytę kontrolną, podczas której lekarz oceni intensywność działania botoksu i,  ewentualnie – w przypadku silnych lub reagujących niejednakowo mięśni – w celu zachowania symetrii, dostrzyknie pożądaną ilość.

Niestety, efekty botoksu nie są trwałe. Zgodnie z informacjami podanymi na ulotkach preparatów, które zawierających toksynę botulinową typu A, czas utrzymywania się efektu zabiegowego to około 2-3 miesiące. Po tym okresie funkcja mięśnia stopniowo wraca. U niektórych pacjentów czas utrzymywania się efektów botoksu może być jednak zdecydowanie dłuższy. Wszystko zależy od cech osobniczych, rodzaju wstrzykniętej toksyny, ilości i obszaru, w który została podanay, a także regularności wykonywania zabiegów. Ponowne iniekcje z botoksem zazwyczaj zaleca się po upływie 4-6 miesięcy.

Całkowicie inaczej jest w przypadku iniekcji związanych z leczeniem nadpotliwości. Według niektórych pacjentów, efekt zabiegu utrzymuje się nawet 9 miesięcy, (choć należy mieć na uwadze, że gwarantowany przez producenta rezultat wynosi ok. 3 miesiące).

Zalecenia po zabiegu leczenia zmarszczek botoksem

Bezpośrednio po zabiegu botoksem skóra jest lekko zaróżowiona, choć jednakże sam zabieg nie stanowi przeciwwskazaniań do aplikacji makijażu. Bezpośrednio po nimJednak bezpośrednio po zabiegu – przez ( ok. 4 godziny ) – nie zaleca się jednak:

  • intensywnego wysiłku fizycznego, np. fitnessu, siłownia;
  • masażu okolic poddanych zabiegowi;
  • wykonywania   tego samego dnia po tej procedurze  innych zabiegów w obrębie leczonego obszaru;
  • podgrzewania leczonego miejsca, np. w solarium;
  • długotrwałego schylania lub bądź kładzenia się spać bezpośrednio po procedurze;
  • uciskania leczonego obszaru;
  • picia alkoholu oraz zażywania substancji przyspieszających krążenie krwi.

Efekty uboczne botoksu

Podobnie jak bywa to w przypadku każdego dobrze przebadanego leku, stosowanie toksyny botulinowej typu A niesie ze sobą ryzyko występowania działań niepożądanych. Zazwyczaj tego typu skutki mają charakter przemijający i utrzymują się do kilku dni. Zalicza się do nich:

  • niewielkie krwiaki, które mogą powstać w miejscu ukłucia;
  • nienaturalne obniżenie lub podniesie brwi (w przypadku ostrzykiwania zmarszczek poprzecznych czoła,  (tzw. „efekt Mefisto”);
  • mały obrzęk i uczucie mrowienia w okolicy iniekcji;
  • bardzo rzadko ból głowy.

W przypadku nadmiernego, nieprawidłowego podania botoksu, może dojść do:

  • opadania powieki górnej;
  • suchości gałki ocznej;
  • powstawania obrzęków pod oczami.

U pacjentów posiadających nadmiar skory na powiekach górnych może wystąpić dyskomfort związany z zablokowaniem możliwości unoszenia brwi i tym samym uczucie przemęczenia oczu oraz  zawężenia pola widzenia. Wówczas należy rozważyć zabieg plastyki powiek górnych bądź zrezygnować z zabiegu podawania botoksu na zmarszczki poprzeczne czoła.

Chcesz zmienić coś w swoim wyglądzie? Botoks idzie z pomocą!

Co powiesz na zabieg redukcji zmarszczek mimicznych? Choć nazwa może nieco wprawiać w zakłopotanie, jest to nic innego jak zaaplikowanie botoksu w wybrany obszar twarzy. Prawidłowo wstrzyknięty botoks przyniesie efekty już po kilku dniach od zabiegu. Toksyna botulinowa typu A sprawi, że zmarszczki staną się znacznie płytsze, a rysy twarzy będą wyglądały na łagodniejsze. Niestety, nie każdy będzie mógł skorzystać z oferty, ale konsultację warto zostawić specjalistom – nasi doświadczeni eksperci z Kliniki Biogenica wiedzą, jak wykorzystać botoks, by było skutecznie, a jednocześnie bezpiecznie. Skontaktuj się z nami i daj sobie szansę na nową jakość bycia we własnej skórze!

Efekty przed i po

Posted on Dr Krzysztof Łuksza