Wygajanie trudno gojących się ran
Wygajanie trudno gojących się ran to proces wymagający ciągłego zaangażowania i opieki ze strony lekarza medycyny estetycznej. W każdym przypadku konieczna jest konsultacja w celu dobrania odpowiedniej metody w zależności od rodzaju rany. Stosujemy zabiegi laserowe, procedury przeszczepu perycytów z osoczem bogatopłytkowym, kompresy z osocza bogatopłytkowego. Co więcej w niektórych przypadkach zastosowanie odpowiednich maści oraz zastosowanie kwasów hialuronowych.
Medycyna estetyczna oferuje szereg zabiegów, które mogą być pomocne w wygajaniu trudno gojących się ran. Są to zabiegi, które stymulują procesy regeneracyjne skóry i tkanek, a także poprawiają ukrwienie i odżywienie rany.
Do najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej stosowanych w leczeniu trudno gojących się ran należą:
- Osocze bogatopłytkowe (PRP) – zabieg polega na pobraniu od pacjenta krwi. Następnie na odwirowaniu jej w celu wyodrębnienia osocza bogatego w płytki krwi. Płytki krwi zawierają czynniki wzrostu, które stymulują procesy naprawcze w tkankach. Osocze bogatopłytkowe można podawać do rany w formie iniekcji lub kompresu.
- Laseroterapia – lasery o niskiej energii mogą być wykorzystywane do stymulacji procesu gojenia ran. Lasery działają poprzez zwiększenie ukrwienia i odżywienia tkanek, a także poprzez pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny.
- Kwas hialuronowy – kwas hialuronowy to naturalny składnik skóry, który odpowiada za jej nawilżenie i jędrność. Kwas hialuronowy można wykorzystywać do wypełniania ubytków w skórze, a także do poprawy ukrwienia i odżywienia rany.
W zależności od rodzaju rany i jej nasilenia, lekarz medycyny estetycznej może zaproponować zastosowanie jednego lub kilku z tych zabiegów.
Osocze bogatopłytkowe
Osocze bogatopłytkowe to jeden z najskuteczniejszych zabiegów stosowanych w leczeniu trudno gojących się ran. Zawiera ono czynniki wzrostu, które stymulują procesy naprawcze w tkankach. Osocze bogatopłytkowe można ponadto stosować do rany w formie iniekcji lub kompresu.
Iniekcje PRP
W miejscu rany wykonuje się kilka nakłuć, przez które podawane jest osocze bogatopłytkowe. Zabieg trwa około 30 minut.
Kompresy PRP
Kompresy PRP wykonuje się z gazy nasączonej osoczem bogatopłytkowym. Nakłada się je na ranę i pozostawia na kilka godzin lub na noc. Zabieg można powtarzać kilka razy w tygodniu.
Laseroterapia
Laseroterapia jest zabiegiem nieinwazyjnym, który nie wymaga znieczulenia. Lasery o niskiej energii działają poprzez zwiększenie ukrwienia i odżywienia tkanek, a także poprzez pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny.
Wygajanie trudno gojących się ran – Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy stosuje się w medycynie estetycznej do wypełniania ubytków w skórze, a także do poprawy jej nawilżenia i jędrności. Co więcej można wykorzystywać go do wypełniania ubytków w skórze wokół rany, co poprawia jej wygląd i zmniejsza ryzyko infekcji.
Wygajanie trudno gojących się ran – Inne zabiegi
W leczeniu trudno gojących się ran można wykorzystywać także inne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, takie jak:
- Mezoterapia – mezoterapia polega na iniekcji substancji aktywnych do skóry właściwej. Substancje te mogą stymulować procesy regeneracyjne w tkankach.
- Karboksyterapia – karboksyterapia polega na podawaniu dwutlenku węgla pod skórę. Dwutlenek węgla poprawia ukrwienie i odżywienie tkanek, a także pobudza produkcję kolagenu i elastyny.
- Terapia tlenem hiperbarycznym – terapia tlenem hiperbarycznym polega na oddychaniu czystym tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia. Terapia tlenem hiperbarycznym poprawia ukrwienie i odżywienie tkanek, a także pobudza procesy naprawcze w tkankach.