Odmładzanie okolic ust

Niejednokrotnie samo powiększenie ust nie daje oczekiwanego efektu, ponieważ skóra wokół czerwieni wargowej potrafi wyglądać źle i staro. Warto zatem zadbać o całą okolicę ust aby osiągnąć maksymalnie dobry efekt. Jest to szczególnie ważne u osób troszeczkę starszych. Po 40-tce lub nawet wcześniej mogą pojawić się tutaj tzw. zmarszczki palacza o różnym stopniu nasilenia. Mogą one być ledwie zauważalne tylko podczas mimiki. Ponadto w trudniejszych przypadkach mogą mieć postać głębokich utrwalonych bruzd z cechami elastozy i przebarwieniami. Mogą występować zarówno na górnej jak i na dolnej wardze.

Odmładzanie okolic ust – zabiegi

W lekkich przypadkach, w młodszym wieku wystarcza zwykle konturowanie ust wykonane specjalnymi technikami, dające na ogół zadowalające i trwałe efekty. W tych trudniejszych przypadkach, przy głębokich i utrwalonych zmianach samo użycie kwasu hialuronowego może czasami jedynie pogorszyć wygląd. Należy wówczas rozważyć zastosowanie technik głębokiego resufacingu skóry.

Najczęściej dzisiaj stosowanym narzędziem jest frakcjonujący laser CO2. Pamiętać należy, że zabiegi tego typu wykonywać powinien doświadczony lekarz. W tej okolicy istnieje duże ryzyko powikłań w postaci przebarwień. Trudno je później leczyć i trwa to miesiącami. Ich patogeneza i morfologia jest bardziej skomplikowana niż w przypadku melazmy. Powstają tzw przebarwienia pozapalne

Do rzadziej stosowanych metod głębokiego złuszczania tej okolicy twarzy należą peelingi z zawartością fenolu. Dają one fantastyczne efekty jeżeli doświadczony lekarz potrafi je odpowiednio wykorzystać. Niestety wysoka cena zabiegów i długi okres wyłączenia pacjenta z życia społecznego sprawiają, że zabiegi tego typu wykonuje się stosunkowo rzadko.

Czego się spodziewać?

Odmłodzenie okolicy ust wykonane prawidłowo daje spektakularne efekty i potrafi w niektórych przypadkach odmłodzić pacjentkę o wiele lat. Osiągnięcie tego celu może wymagać jeszcze dodatkowo użycia skojarzonych , wieloetapowych technik. Czasami wykorzystuje się w tym celu botoks, ale wykonywanie tego typu zabiegów odradzałbym mniej doświadczonym lekarzom. Do takich zabiegów kwalifikuje się bardzo niewielka liczba pacjentów. Co więcej zwykle efekty niezadowalają a sama technika wiąże się ze sporym ryzykiem powikłań. Dla poprawienia i utrzymania dobrego efektu odmładzania okolicy ust wykonywać należy w cyklach zabiegi mezoterapii w różnych formach – tj. tradycyjnie i z użyciem urządzeń do gęstego mikronakłuwania. Dobre nawilżenie skóry okolicy ust uzyskane przy odpowiednim użyciu różnych preparatów, w tym też słabo usieciowanego kwasu hialuronowego sprawia, że obszar ten przez długie lata zachowuje młody wygląd.