Czym jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy powszechnie uważany jest za eliksir młodości. Dzięki swoim właściwościom wiązania wody:
- nawilża,
- wypełnia,
- przywraca objętość tkankom i je unosi,
- zapobiega starzeniu się skóry poprzez nawodnienie,
- stymuluje fibroblasty do produkcji dodatkowego kolagenu.
Największym jego atutem jest całkowite bezpieczeństwo i praktycznie brak czynników alergizujących.
Kwas hialuronowy jako substancja chemiczna jest świetnie znana naszemu organizmowi. Powszechnie znajduje się on między innymi w naszej skórze (jest składnikiem macierzy międzykomórkowej skóry właściwej) oraz mazi stawowej i wielu wielu innych miejscach w całym organizmie.
Początkowo kwas hialuronowy produkowano z grzebieni kogucich. Prężny rozwój biotechnologii pozwolił na alternatywną metodę produkcji tej substancji przy zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa i czystości.
Kwas hialuronowy należy do grupy glikozaminoglikanów i posiada masę cząsteczkową od 102 do 104 kDa.
Wbrew powszechnemu reklamowaniu przez koncerny kosmetyczne – nie wchłania się przez skórę.
Może natomiast stanowić świetne uzupełnienie codziennej pielęgnacji skóry, hamować TEWL, zmiękczać i zabezpieczać warstwę rogową naskórka przed czynnikami zewnętrznymi. Pamiętać należy jednak, że nie wszystkie kremy są dobre. Zawarty w nich kwas hialuronowy zasadniczo nawilża skórę jedynie powierzchownie a prawda jest taka, że po dłuższym stosowaniu wyciąga on wodę ze skóry na zewnątrz!
Jedyną skuteczną formą wtłoczenia kwasu hialuronowego w głąb skóry jest jego wstrzyknięcie.
Młodsze pacjentki regularnie korzystają z zabiegów mezoterapii igłowej, która pozwala im na długotrwałe zachowanie młodego wyglądu. Niewiele starsze z kolei zachwycone są efektami wypełniania zmarszczek. Dojarze pacjentki często korzystają z zabiegów wolumetrycznych, które pozwalają im odzyskać młodzieńczy owal twarzy.
Pierwotnie kwas hialuronowy wykorzystywany był w chirurgii plastycznej i medycynie rekonstrukcyjnej do nieinwazyjnej odbudowy utraconych tkanek na skutek wypadków i chorób. Aktualnie tendencja ta została przeszczepiona do medycyny estetycznej, a kwas hialuronowy wykorzystuje się do:
- optycznej korekty kształtu nosa,
- powiększania i modelowania ust,
- zmiany objętości brody,
- wypełnianiu zapadniętych skroni, policzków,
- wypełniania ubytków w grzbietach dłoni,
- korekcji doliny łez,
- wypełniania płytkich, średnio głębokich i głębokich zmarszczek,
- przywracania owalu i proporcji twarzy,
- modelowania pośladków.
W naszym gabinecie po przeprowadzeniu dokładnej konsultacji i wykluczeniu przeciwwskazań do zabiegu można od razu wykonać iniekcje kwasu hialuronowego w dowolnej technice począwszy od tradycyjnej mezoterapii, poprzez frakcjonowanie mikroigłowe, wstrzyknięcie pod zmarszczki, aplikację nitek hialuronowych, a także wykorzystując różne techniki stosowane w wolumetrii.