Easy TCA – uważany jest za najbezpieczniejszy i najprostszy do wykonania peeling z użyciem kwasu trójchlorooctowego. Głębokie i skuteczne złuszczenie skóry pozwala na widoczną poprawę jej kolorytu, elastyczności oraz spłycenie zmarszczek. Czytaj więcej…

 

 

 

 

 

 

Dermamelan – (czy Cosmelan – poprzednia forma i nazwa ) – jako preparat i jako też potocznie używana nazwa zabiegu jest aktualnie jedną z najskuteczniejszych metod niwelujących przebarwienia. Mechanizm działania opiera się na hamowaniu funkcji enzymu – tyrozynazy, który odpowiedzialny jest za przechodzenie jasnej w ciemną formę melaniny. Czytaj więcej…

 

 

 

 

 

 

Laser frakcyjny CO2 przy odpowiednich ustawieniach parametrów urządzenia powoduje oprócz głębokiej przebudowy skóry złuszczenia naskórka z przebarwieniami. Dzięki możliwością lasera można również wykonać dermabrazję laserową. Czytaj więcej…

 

 

 

 

Czynniki powodujące przebarwienia

Przebarwienia na skórze to zmiany pigmentowe, które powstają na skutek nadmiernego wytwarzania melaniny, czyli barwnika skóry. Melaninę produkują melanocyty, które znajdują się w naskórku.

Przebarwienia powoduje wiele czynników, w tym:

  • ekspozycja na promieniowanie słoneczne,
  • zaburzenia hormonalne,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • choroby genetyczne,
  • urazy skóry.

Przebarwienia mogą występować na całej powierzchni skóry, ale najczęściej pojawiają się na twarzy, dekolcie, ramionach i dłoniach. Mogą mieć różny kształt i rozmiar, od drobnych plamek do rozległych plam.

Środki leczenia

W medycynie estetycznej stosuje się wiele metod leczenia przebarwień. Do najskuteczniejszych zabiegów należą:

  • laseroterapia,
  • peelingi chemiczne,
  • mezoterapia,
  • terapia fotodynamiczna.

Laseroterapia jest jedną z najskuteczniejszych metod usuwania przebarwień. Zabieg polega na użyciu wiązki lasera, która niszczy komórki produkujące melaninę. Laseroterapia jest bezpieczna i skuteczna, ale może powodować zaczerwienienie i podrażnienie skóry.

Peelingi chemiczne to zabiegi, w których na skórę nakłada się preparat zawierający kwasy. Kwasy rozpuszczają martwe komórki naskórka, w tym komórki zawierające melaninę. Peelingi chemiczne są skuteczne w usuwaniu przebarwień, ale mogą powodować podrażnienie i zaczerwienienie skóry.

Mezoterapia to zabieg polegający na wprowadzeniu pod skórę preparatów zawierających substancje rozjaśniające przebarwienia. Mezoterapia jest skuteczna w usuwaniu przebarwień, ale może wymagać kilku zabiegów.

Terapia fotodynamiczna to zabieg, w którym na skórę nakłada się preparat zawierający substancję światłoczułą. Następnie skórę naświetla się laserem. W wyniku czego światło lasera aktywuje substancję światłoczułą, która niszczy komórki produkujące melaninę. Terapia fotodynamiczna jest skuteczna w usuwaniu przebarwień, ale może powodować zaczerwienienie i podrażnienie skóry.

Wybór metody leczenia przebarwień zależy od rodzaju i wielkości przebarwień, a także od stanu skóry pacjenta.

Zapobieganie przebarwieniom

Aby zapobiec powstawaniu przebarwień, należy:

  • unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne,
  • stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze ochrony (SPF),
  • nosić okulary przeciwsłoneczne,
  • stosować nakrycie głowy.

Oprócz tego, należy unikać przyjmowania leków, które mogą powodować przebarwienia, takich jak leki hormonalne czy antybiotyki.

 

Pozostałe:

Efekty przed i po