Zabiegi osoczem bogatopłytkowym PRP– prawda, kłamstwa i mity

Mezoterapia igłowa z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego (z angielskiego PRP) jest jednym najmodniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Ostatnio potocznie nazywany także „liftingiem wampirzym”. Nie mam pojęcia kto wymyślił to hasło ale z liftingiem nie ma to nic wspólnego. Owszem po cyklach ostrzykiwań wzdłuż zmarszczek i bruzd oraz po wstrzyknięciach śródskórnych zakończonych dodatkowo mezoterapią z użyciem dermapena w niektórych przypadkach da się stwierdzić nieznaczne polepszenie kondycji skóry. I tyle. Trzeba pamiętać, że aby osiągnąć jakikolwiek efekt należy wykonać takich zabiegów 4 – 6 w przeciągu pół roku. Wydaje się, że uzyskane efekty do włożonej pracy i ceny zabiegów  są zwykle mało zadowalające. Sam pomysł i technika zaczerpnięta została z technik chirurgicznych, gdzie czynniki wzrostu uzyskane z płytek krwi pomagają miejscowo przyspieszyć procesy gojenia i regeneracji. To nic nowego. W medycynie te techniki wykorzystywane są od kilku dziesięcioleci. Modę i szał wykorzystują nieetycznie pracujący lekarze i firmy sprzedające im zestawy zabiegowe. Prawdę mówiąc uzyskanie osocza bogatopłytkowego jest dosyć proste i da sobie z tym radę prawie każdy lekarz i nie są potrzebne żadne drogie zestawy, które jedynie ograniczają nam ilość i jakość pozyskiwanego materiału.

Dobrze sprawdza się użycie osocza przy ciężkich zabiegach laserowych, do gojenia poparzeń i trudno gojących się ran, rozstępów i blizn. Wtedy jednak dla większej skuteczności kojarzymy tę technikę z innymi – np. przeszczepami tłuszczu,  laserami i ostrzykiwaniem perycytami uzyskanymi z tkanki tłuszczowej pacjenta.

Mało w tym tak reklamowanych w telewizji „nowości”. Te procedury znane są i stosowane od dawna.

Pomimo, że samo pobranie krwi może wydawać się dla pacjenta dość stresujące, to jednak ilość zwolenników tego zabiegu rośnie w każdym kolejnym roku i odpowiednie zastosowanie tej techniki bez oszukiwania pacjentów daje bardzo dobre efekty.

Głównymi zaletami zastosowania osocza bogatopłytkowego w medycynie estetycznej są:

 • naturalność – do skóry podaje się koktajl, który jest naszemu organizmowi dobrze znany, co sprawia, że nawet alergicy mogą w bezpieczny sposób dbać o swój młody wygląd,
 • skuteczność – osocze krwi, a zwłaszcza płytki krwi zawierają między innymi czynniki wzrostu – czyli substancje chemiczne niezbędne do stymulacji procesów naprawczych i regeneracyjnych tkanek po ich uszkodzeniu. Dzieje się tak np. w przypadku skaleczenia, oparzenia lub innego urazu. W medycynie estetycznej takie zdolności regeneracyjne są wykorzystywane w profilaktyce przeciwstarzeniowej, redukcji blizn i rozstępów, do leczenia trudno gojących się ran i złamań a nawet w łagodzeniu objawów łysienia po chemioterapiach czy w łysieniu plackowatym,
 • ilość preparatu – w przypadku tradycyjnej mezoterapii igłowej z wykorzystywaniem gotowych koktajli podczas zabiegu do wykorzystania mamy odpowiednią ilość preparatu – około 3-5 ml. Przy pobraniu i przygotowaniu osocza od pacjenta bez użycia zestawów, w bezpieczny sposób można uzyskać nawet do 20 ml osocza bogatopłytkowego

Każda kolejna ampułka stanowi dodatkowy koszt. W przypadku osocza bogatopłytkowego głównym preparatem jest nasza własna krew, zatem podczas zabiegu lekarz może podać odpowiednią do naszych potrzeb ilość preparatu, bez jednoczesnego zwiększania ceny zabiegu.

Zalecenia z zastosowaniem technik z użyciem osocza bogatopłytkowego:

 • profilaktyka starzenia się skóry
 • poprawa wyglądu blizn i rozstępów
 • łagodzenie objawów łysienia
 • uzupełnienie terapii laserowych
 • przyspieszenie wygajania

Przeciwwskazania zabiegów z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego:

 • ciąża oraz okres karmienia piersią
 • wiek poniżej 18 roku życia
 • tendencja do bliznowców, trudności w wygajaniu ran
 • zaburzenia krzepnięcia krwi (np. hemofilia)
 • cukrzyca (nieunormowana)
 • choroby wirusowe (zwłaszcza aktywna opryszczka)
 • infekcje bakteryjne i grzybicze, pasożytnicze (np. nużeniec)
 • choroby nowotoworowe w trakcie leczenia
 • niektóre choroby autoimmunologiczne
 • mensturacja ( nie bezwzględne)

Osocze bogatopłytkowe – Ważne

Ze względu na fakt, że osocze bogatopłytkowe pozyskiwane jest z krwi pacjenta w naszym gabinecie przed podjęciem serii zabiegów wymagamy wykonania podstawowych badań krwi w celu wykluczenia przeciwwskazań do zabiegu, a także bezpiecznego wykonania procedury.

W każdym przypadku wykonujący lekarz indywidualnie dobiera zestaw koniecznych do wykonania badań, w zależności od rodzaju wybranej procedury zabiegowej.

Posted on Dr Krzysztof Łuksza