Zmarszczki

Zmarszczki to podłużne, linijne bruzdy pojawiającą się na skórze tymczasowo (zmarszczka mimiczna) bądź trwale (zmarszczka statyczna, zmarszczka utrwalona). Powszechnie za główny powód powstawania zmarszczek uważa się proces starzenia się skóry, gdzie dochodzi do miejscowej dystrofii. Wpływ na ich powstawanie mają również:

  • uszkodzenie komórek na skutek nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV (fotostarzenie)
  • częste, regularne marszczenie skóry (w przypadku bogatej mimiki, długotrwałego zgięcia skóry, podczas  snu)
  • nagły, znaczny spadek wagi masy ciała (zarówno na skutek odchudzania jak i chorób)
  • niehigieniczny tryb życia, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, zażywanie narkotyków
  • brak aktywności fizycznej i co za tym idzie słaby metabolizm
  • geny
  • odwodnienie

Sprawdź ceny – Botoks
Sprawdź ceny – Kwas hialuronowy

Najpopularniejsza klasyfikacja typów zmarszczek odnosi się głównie do ich umiejscowienia, wówczas często nadaje się im. Specyficzne nazewnictwo:

 „Lwia zmarszczka”

Jest to podłużna bruzda (bądź bruzdy -zazwyczaj występuje ich od 1 do 3) znajdująca się pomiędzy brwiami, uwidaczniająca się podczas robienia tzw. „groźnej miny”.  Zdecydowanie bardziej uwydatnia się u mężczyzn niż u kobiet. Zapobieganie powstawaniu bruzdy – lwiej zmarszczki polega na relaksacji mięśni za pomocą botoksu oraz w razie potrzeby wypełnienie usieciowanym kwasem hialuronowym

Zmarszczki poprzeczne na czole

To liczne, poziome, poprzeczne załamania skóry, które często są wywołane poprzez unoszenie brwi – mina zdziwiona. Zmarszczki na czole powstają również na skutek kompensacyjnego unoszenia brwi przy nadmiarze skóry na czole i górnej powiece, co zwykle pogłębia się z wiekiem. W niektórych przypadkach przed zastosowaniem botoksu warto najpierw rozważyć plastykę powiek. W niektórych przypadkach można zastosować preparaty kwasu hialuronowego

„Kurze łapki”

Są promienistymi zmarszczkami ciągnącymi się od zewnętrznych kącików oczu na boki, czasami również na dół i do góry. Dokładnie zobaczyć je można podczas uśmiechania się lub zaciskania szpary powiekowej. Ich utrwalaniu się sprzyja częsta ekspozycja na promieniowanie UV i bogata mimika. W pierwotnej fazie „kurzym łapkom” można zapobiegać stosując regularnie zastrzyki z botoksu. W przypadku ich utrwalenia dodatkowo zaleca się wykonanie zabiegu laserowego „madonna lift”, a w zaawansowanych przypadkach dodatkowego wypełnienia kwasem hialuronowym. Niekiedy zalecić należy plastykę chirurgiczną powiek.

„Królicza zmarszczka”

Jest to zespół zmarszczek ciągnących się od wewnętrznego kącika oka wzdłuż  nosa. Największa ekspresja bruzd pojawia się podczas szerokiego uśmiechu oraz wąchania – zwłaszcza w przypadku brzydkich zapachów. Zapobieganie pojawieniu i utrwalaniu tego typu zmarszczek polega na ostrzyknięciu odpowiedniej grupy mięśni botoksem.

Zmarszczki pod oczami

Znajdują się na dolnej powiece. Często przecinają się wzajemnie tworząc efekt siatki. Najczęściej zmarszczki pod oczami są spowodowane  zwiotczenie skóry dolnej powieki, utratą nawilżenia, utratą tkanki podskórnej oraz fotostarzeniem. W początkowej fazie zaleca się wykonywanie regularnych zabiegów mezoterapii igłowej oraz frakcjonowania laserowego, który obkurczy tkankę i spłyci zmarszczki. W przypadku dużego zaniedbania tego problemu niezbędne może być wykonanie chirurgicznej plastyki powiek dolnych i górnych.

„Zmarszczki palacza”

Tak nazywamy zmarszczki pojawiające promieniście i pionowo się wokół ust. Pomimo, że nazwa wskazuje na problem tylko jednej grupy  (palaczy) to jednak dotyczy on również osób niepalących.  Najłatwiej zmarszczki te uwydatniają się podczas miny tzw. „dziubka”. Najpopularniejszym zabiegiem niwelującym ten typ zmarszczek jest konturowanie ust kwasem hialuronowym połączone z ich bezpośrednim wypełnieniem. W niektórych przypadkach, kiedy bruzdy się bardzo utrwaliły dodatkowo stosuje się zabiegi laserowe oraz peelingi chemiczne.

Zmarszczki na szyi

Zazwyczaj są to poprzeczne, wyraźne bruzdy, chociaż u osób bardzo szczupłych i wiekowych mogą przebiegać również podłużnie.  Ich występowanie może być związane z garbieniem się, częstym opuszczaniem podbródka, wiotczeniem  skóry związanym z utratą nawodnienia i rozciągnięciem włókien kolagenowych, utratą tkanki podskórnej, wiotkością mięśni szerokich szyi. Jako profilaktykę stosuje się mezoterapię igłową, wypełnienie głębokich bruzd wypełniaczami oraz zabiegi laserowe. W trudnych przypadkach możliwe jest wykonanie liftingu chirurgicznego.

Zmarszczki na dekolcie

Najczęściej pojawiają podłużnie, i pionowo, pomiędzy piersiami. Rzadziej stanowią one poprzeczne linie. Powszechnie uważa się, że tego typu zmarszczki wiążą się z ułożeniem ciała podczas snu. Powodem ich powstawania może być również nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV oraz utrata wody ze skóry w tym obszarze. Ponadto najlepszym sposobem zapobiegania powstawaniu zmarszczek na dekolcie jest mezoterapia mikroigłowa, niekiedy wypełnienie kwasem hialuronowym oraz zabiegi laserowe.

W niektórych przypadkach przy grubej warstwie podskórnej świetne efekty daje użycie kwasu L-polimlekowego (Sculptra) w specjalnie dobranym rozcieńczeniu

Bruzdy nosowo-wargowe

Chociaż bruzda nosowo-wargowa jest określeniem anatomicznym, to jednak tak właśnie popularnie określa się zmarszczki biegnące od kącików nosa aż po kąciki ust. Jej zarys może być widoczny nawet u osób młodych, jednak wraz z procesem starzenia i wiotczeniem skóry zwykle mocno się pogłębia. Powstawanie zmarszczek w bruzdach nosowo-wargowych może być spowodowane utratą tkanki tłuszczowej podskórnej w obrębie twarzy (zwykle związane to jest z odchudzeniem lub wiekiem). W tym przypadku jest ważne zdiagnozowanie przyczyny powstawania zmarszczek. Co więcej u osób młodych wypełnienie bruzdy kwasem hialuronowym może dać spektakularny efekt, u osób w średnim wieku może być niezbędne dokonanie tzw wolumetrii policzka oraz liftingu laserowego. Czasami dla osiągnięcia efektu należy wykorzystać kilka technik. U osób ze znaczną wiotkością tkanki pozostaje właściwie tylko lifting chirurgiczny.

Aby móc skutecznie zapobiegać powstawaniu zmarszczek specjalista medycyny estetycznej musi dokładnie zbadać stan naszej skóry, określić wiek biologiczny i stopień zaawansowania zmian oraz dobrać odpowiednią profilaktykę anti-aging jak np. botoks czy mezoterapia igłowa.

W przypadku zmarszczek pojawiających się bez względu na naszą mimikę warto pomyśleć o:

  • peelingach chemicznych
  • masce tretinoinowej
  • użyciu toksyny botulinowej
  • frakcjonowaniu laserowemu laserem CO2
  • wypełnianiu zmarszczek kwasem hialuronowym
  • zabiegach wolumetrycznych

Odpowiednią do Twoich zmarszczek metodę dobierze tylko wykwalifikowany lekarz medycyny estetycznej. Zgodnie z zasadą, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” nie zwlekaj i już dziś zapisz się na wizytę u specjalisty, a przez długi czas unikniesz inwazyjnych zabiegów chirurgicznych.

Pozostałe: