Zabiegi które szczególnie zalecamy wykonywać w okresie jesienno – zimowym

Zabiegi jesień zima 2021

Wiele czynników wpływa na tempo starzenia się skóry. Duże znaczenie oczywiście mają:

  • odziedziczone geny
  • stosowane używki w szczególności alkohol oraz tytoń który niszczy naczynia krwionośne oraz powoduje, że skóra jest gorzej ukrwiona oraz wyłącza ze swojej funkcji fibroblasty, czyli komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu w skórze
  • nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne oraz częste korzystanie z solarium,
  • rodzaj wykonywanej przez nas pracy, praca w klimatyzowanych pomieszczeniach, praca na powietrzu (promieniowanie UV)czy po prostu bardzo stresowy typ pracy- wydzielanie kortyzolu
  • sposób w jaki pielęgnujemy naszą skórę czyli kosmetyki oraz kremy z filtrem.

Przeczytaj cały artykuł

Leczenie nadpotliwości

nadpotliwość

Leczenie nadpotliwości jest bardzo popularnym i coraz częściej wykonywanym zabiegiem w medycynie estetycznej.

Sam zabieg leczenia nadpotliwości znalazł szerokie grono swoich zagorzałych zwolenników, którzy systematycznie 2 razy w roku zjawiają się w naszym gabinecie abyśmy zajęli się leczeniem nadpotliwości.

Wielu z tych pacjentów korzysta z leczenia nadpotliwości botoxem od wielu lat i wykonują to w więcej niż w jednym obszarze.

Leczenie nadpotliwości botoxem wykonujemy najczęściej na dłoniach, pod pachami, na czole i na stopach.

Efekt leczenia nadpotliwości botoxem utrzymuje się od 3- 6 miesięcy.

Obserwujemy, że częściej jest to 6 niż 3 miesiące.

Do leczenia nadpotliwosci w medycynie estetycznej skonstruowano kilkanaście urządzeń. Niestety z naszych obserwacji wynika, że efekty zabiegów leczenia nadpotliwości z użyciem różnych urządzeń daje zwykle niezadowalające lub krótkotrwałe efekty. Proszę nie wierzyć w to, że dzięki zastosowaniu tych urządzeń można leczenie nadpotliwości wykonać skutecznie i radykalnie- raz na zawsze – to nieprawda.

Ja takich efektów od 14 lat od kiedy zajmuję się medycyną estetyczną nie widziałem

Pomimo takiej nieetycznej i nieprawdziwej reklamy, oddziałującej na psychikę i wzbudzającej nadzieję obserwujemy naszych pacjentów wracających na zabieg leczenia nadpotliwości botoxem.

Na dzień dzisiejszy wydaje się, że leczenie nadpotliwości botoxem jeszcze długo pozostanie niezastąpioną i najskuteczniejszą metodą leczenia nadpotliwości.

Dolina łez – Trudna okolica

Dolina łez - Trudna okolinca

Dolina łez to obszar twarzy w poniżej dolnej powieki, przechodzący w bruzdę poniżej poduszeczki tłuszczowej w  okolicy jarzmowej.

Z wiekiem w tej okolicy, wraz z postępującym zwiotczeniem tkanek często pogłębia się fizjologiczne zagłębienie, które postarza wygląd okolicy oczu.

Od zawsze lekarze zajmujący się medycyną estetyczną prześcigają się w próbach znalezienia skutecznej metody poprawy wyglądu tej okolicy.

Wiele z stosowanych metod dają nikłe lub wręcz nie dają żadnych efektów.

Przeczytaj cały artykuł

Owal w kształcie litery V = młodzieńczy wygląd.

Owal w kształcie V

Kanony piękna obowiązują nie tylko w dziedzinie sztuki, ale też w medycynie estetycznej mówimy o wzorcowych proporcjach. Jednym z wyznaczników młodości jest owal twarzy w kształcie litery V czyli odwróconego trójkąta. Z wiekiem trójkąt ten ulega odwróceniu i twarz zaczyna się poszerzać w dolnej partii. Spowodowane jest to utratą wody ze skóry, napięcia włókien kolagenowych i co za tym idzie – tzw wiotkością tkanek.

W młodym wieku skóra jest naturalnie gęsta, jędrna i napięta. Policzki znajdują się na odpowiedniej wysokości, linia żuchwy jest ładnie zarysowana, tkanki nie opadają i brak nam zmarszczek. Niestety już od 25-tego roku życia w skórze zaczyna ubywać kolagenu, który jest jej naturalnym rusztowaniem. Działająca siła grawitacji powoduje, że tracimy ładny profil. Niewidoczny staje się kąt i krawędź żuchwy. Policzki opadają coraz bardziej w dół stając się płaskie, czasami wręcz zapadnięte, uwidacznia się obszar zwany potocznie doliną łez, bruzdy nosowo-wargowe oraz tzw. chomiki. Linia żuchwy staje się mniej wyrazista, a doły skroniowe zapadnięte. Dochodzi do odwrócenia proporcji – teraz twarz przypomina kształt trójkąta z szeroką podstawą i wierzchołkiem na górze lub staje się kwadratowa, wiotka i często pomarszczona.

To właśnie taki owal może nawet bardziej niż zmarszczki, decyduje o tym, że twarzy wygląda na bardziej zmęczoną i podkreślającą wiek.

Co możemy zrobić aby przywrócić jej młodzieńczy owal?

Często dla uzyskania dobrego efektu konieczne jest wykorzystanie kilku technik

Możliwości medycyny estetycznej a oczekiwania pacjentów

Zespół medycyny estetycznej

Mnogość programów telewizyjnych i publikacji internetowych mocno zniekształcają obraz możliwości medycznych w zakresie medycyny estetycznej.

Jest tam dużo niepełnych informacji, niedomówień oraz ogromna ilość zwykłych kłamstw.

My jako lekarze dysponujący odpowiednimi urządzeniami, preparatami i doświadczeniem możemy naprawdę wiele. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że nie możemy wszystkiego i nie da się w medycynie zrobić czegoś lepiej niż się da zrobić. To proste ale prawdziwe twierdzenie. Lekarze pracujący etycznie starają się informować pacjentów o swoich możliwościach i oczekiwanych efektach. Mówią też o czasie wyłączenia z życia społecznego w przypadku konieczności wygojenia, współtowarzyszącym bólu i dyskomforcie.

Zwykle nie wszystko tak łatwo i prosto wygląda jak w reklamach internetowych czy programach telewizyjnych. Pomija się tam wiele procedur zabiegowych i etapów wygajania. Bardzo często opieramy się dzisiaj na technikach chirurgicznych i używamy agresywnych procedur laserowych. Robimy to po to, aby uzyskać spektakularne efekty idąc często na granicy biologicznego potencjału tkanek. Tutaj niezwykle ważne jest doświadczenie lekarza bo łatwo można przekroczyć granicę i spowodować powikłania.

Niestety wielu lekarzy nie informuje o tym wszystkim prowadząc zwykłe sprzedaż zabiegów, o których wiedzą, że nie dadzą one nic lub efekt będzie nieadekwatnie znikomy do poniesionych kosztów lub ryzyka. Wszyscy pracujący w branży etycznie starają się o tym mówić, pisać i informować. Ostrzegają pacjentów przed naciągaczami, którzy serwują cykle zabiegowe lub terapeutyczne nie informując o niskiej lub żadnej skuteczności. To moim zdaniem niedopuszczalne ale niestety bardzo powszechne w dzisiejszych czasach, gdzie nowe gabinety powstają praktycznie codziennie.

Nastawione na zysk zrobią i wstrzykną wszędzie i wszystko byle zarobić. To niedopuszczalne w tym zawodzie. Po takich działaniach obserwujemy często zniekształcone i wynaturzone twarze z urodą i estetyką nie mające nic wspólnego. Co gorsze- niektórym się to podoba! My jako lekarze pamiętać musimy jednak, że naszym zadaniem jest dokonywanie korekty i odmładzania a nie wytwarzanie nowych ras człekokształtnych lub już z twarzy nawet nie bardzo.

Po takich doświadczeniach pacjenci często są już ograbieni z pieniędzy  i zniechęceni. Uważają, że to nie działa. A to przecież nieprawda!

Trzeba tylko wybrać odpowiedni gabinet i lekarza z powołaniem i chęcią do pracy a nie tylko zarabiania. Niestety przy tej ilości ofert i fałszywych reklam bardzo trudno dobrze trafić. Trzeba naprawdę się postarać.

Nam jako lekarzom trudno jest pokonać oszustów internetowych i ściemniaczy stosujących różne sztuczki marketingowe. Dla nich liczą się tylko zyski a nie efekty medyczne i zadowolenie pacjenta