Leczenie nadpotliwości przy pomocy środków medycyny estetycznej.

Nadpotliwość – jako bardzo częsty problem medyczny i estetyczny

Nadpotliwość jest bardzo częstym problemem medycznym.

Spowodowana jest ona nadczynnością ekrynowych gruczołów potowych. Ponadto występują one na całym naszym ciele, najczęściej właśnie na dłoniach, dołach pachowych czy podeszwach stóp. Problem ten stanowi ogromny dyskomfort dla pacjentów.

Liczba gruczołów potowych sięga nawet 4 milionów. 

Jedną z najskuteczniejszych metod radzenia sobie z nadpotliwością jest ostrzyknięcie danych miejsc toksyną botulinową czyli tzw. botoksem. Podana w odpowiedniej ilości wywołuje pożądany efekt leczniczy. Jej działanie opiera się na blokowaniu wydzielania acetycholiny, która jest ważnym mediatorem w procesie pocenia – nery odpowiadające za stymulowanie procesów pocenia zostają zablokowane. 

Osoby cierpiące na nią doskonale wiedzą jak strasznym problemem są stale wilgotne dłonie, kapiące z czoła krople potu czy tez mokre plamy na ubraniach pod  pachami.

Wykonanie zabiegu likwiduje dolegliwości w 60-95%

Co to jest nadpotliwość? ( Hiperhydroza)

Mianem nadpotliwości określa się sytuację, w której organizm wydziela pot w ilości dużo większej niż konieczna do utrzymania prawidłowego stanu równowagi termicznej organizmu. Przyczyny jej występowania są różne. Najczęściej spotykaną postacią jest nadpotliwość idiopatyczna, czyli samoistna.
Doszukując się innych powodów nadmiernego wydzielania potu należy uświadomić sobie fakt, iż proces ten podlega ścisłemu wpływowi układu nerwowemu oraz regulacji hormonalnej. W związku z powyższym choroby z kręgu neurologicznego oraz endokrynologicznego, jak na przykład cukrzyca czy też nadczynność tarczycy, predysponują do wystąpienia nadpotliwości. Również choroby związane z podwyższeniem ciepłoty ciała (jak na przykład gorączka w przebiegu procesów infekcyjnych) mogą zwiększać wydzielanie potu.
Oprócz czynników chorobowych, nadpotliwość u niektórych osób jest uwarunkowana genetycznie. Przejawia się ona szczególnie w sytuacjach intensywnych przemian metabolicznych oraz przełomów hormonalnych, na przykład w okresie dojrzewania płciowego, czy też przekwitania.
Przyczyny nadmiernej potliwości:

 • wysiłek fizyczny
 • emocje, stres
 • spożywanie niektórych przypraw, mocnej kawy, herbaty, czekolady
 • otyłość
 • gorący klimat, duża wilgotność powietrza
 • zaburzenia hormonalne (nadczynność tarczycy, cukrzyca)
 • choroby neurologiczne (np. zespół Rossa, zespół uszno-skroniowy, neuropatie)
 • infekcje przebiegające z wysoką gorączką, gruźlica
 • menopauza u kobiet i andropauza u mężczyzn
 • niektóre nowotwory (np. guz nadnerczy – pheochromocytoma) przebiegające ze zwiększonym uwalnianiem katecholamin
 • idiopatyczne (samoistne) – ok. 60%

Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową

Wydzielanie potu jest bardzo ważnym procesem dla zachowania homeostazy organizmu ludzkiego. Nadpotliwość niestety jest również niezwykle uciążliwą przypadłością wielu pacjentów. Pot to wydzielina gruczołów znajdujących się na całym ciele. Składa się on w przeważającej części z wody, która stanowi około 96% jego objętości, soli (do 0,8%) i innych związków organicznych (między innymi tłuszczów, węglowodanów, mocznika, kwasu moczowego i innych).

Dokładny skład zależy przede wszystkim od rytmu wydzielania potu, to znaczy czy jest ono okresowe czy stałe. Okresowe pocenie się polega na tym, że czynna jest tylko część gruczołów. Z kolei podczas stałego wydzielania aktywne są wszystkie z nich. Z takim stanem mamy do czynienia na przykład podczas intensywnego wysiłku fizycznego czy też stresu.

Istnieją różne teorie dotyczące pochodzenia specyficznego zapachu potu. Jedna opiera się na poglądzie, iż odpowiadają za niego zawarte w nim feromony. Według innej powstaje wskutek działania specyficznej dla każdego człowieka fizjologicznej flory bakteryjnej rozkładającej pot.

Jego wydzielanie jest procesem stałym, jednakże w warunkach spoczynku, kiedy czynnych jest ok. 5% gruczołów potowych, pojawia się on w niezauważalnej ilości. Zwiększenie intensywności pocenia się następuje w sytuacjach zwiększonej temperatury otoczenia, wysiłku fizycznego czy też stresu.

Proces pocenia się jest bardzo istotny dla zachowania równowagi termicznej ciała. Jego rola w termoregulacji jest konieczna i niezastąpiona. Dzięki niemu, poprzez pocenie się skóry, a następnie parowanie z jej powierzchni dochodzi do obniżenia temperatury, poprzez oddawanie ciepła do otoczenia. Wraz z nim wydalane są również z organizmu toksyny.
Gruczoły potowe rozmieszczone są praktycznie na całej powierzchni ciała. Wyjątkiem są wargi oraz narządy płciowe. Największa ich ilość znajduje się w dołach pachowych, oraz na powierzchni dłoni i stóp.

Ile kosztuje zabieg?

Link do cennika  https://www.biogenica.pl/cennik/

Skorzystaj z medirat – w naszym gabinecie macie Państwo możliwość skorzystać z kilku opcji rat:


1bezpłatne odroczenie płatności o 30 dni.

2możliwość rozłożenia na: 4 raty x 412,50 zł.

3możliwość rozłożenia na: 8 rat x 215,62 zł.

4możliwość rozłożenia na: 12 rat x 150 zł.

Leczenie nadpotliwości – Warto zapamiętać:

Cel zabiegu/wskazania
zablokowanie funkcji wydzielniczej gruczołów potowych

Przygotowanie do zabiegu
czoło, dłonie – bez przygotowania,
pachy – ogolenie w dzień zabiegu

Konieczne badania laboratoryjne i specjalistyczne
brak

Przeciwwskazania
ciąża i okres karmienia piersią, choroby przewodnictwa nerwowo-mięśniowego np miastenia gravis, niektóre schorzenia neurologiczne i autoimmunologiczne, niektóre schorzenia o podłożu autoimmunologicznym

Niezbędne badania
brak

Rodzaj znieczulenia
krem znieczulający na życzenie pacjenta

Czas trwania
15 minut

Zalecenia pozabiegowe
brak

Objawy po zabiegu
efekt działania toksyny botulinowej pojawia się od 2 do 14 dnia po zabiegu

Możliwe powikłania
brak

Efekty zabiegu
fantastyczne