Redukcja zmarszczek

Zmarszczki są nieodłącznym elementem i konsekwencją procesu starzenia się skóry. Ze względu na mechanizm ich powstawania zmarszczki dzielimy na:

 1. Zmarszczki mimiczne, czyli takie, które powstają podczas naturalnej mimiki twarzy np.
  1. lwia zmarszczka (zmarszczka pomiędzy brwiami),
  2. „kurze łapki” (zmarszczki wokół oczu),
  3. zmarszczki poprzeczne na czole,
  4. „królicza zmarszczka” (zmarszczki powstające na nosie),
 2. Zmarszczki statyczne, czyli takie, które powstają bez względu na mimikę i są zwykle konsekwencją wiotkości skóry i opadania tkanek np.
  1. bruzdy nosowo-wargowe – te są o etiologii mieszanej (ciągną się od kącika nosa do kącika ust),
  2. „linie marionetki” (zmarszczki ciągnące się od kącika ust w dół).

Zmarszczki mimiczne w początkowym stadium leczymy za pomocą toksyny botulinowej typu A, czyli botoksu (np. Botox, Azzalure). Niestety zaniedbane zmarszczki mimiczne mogą ulegać utrwalaniu – wówczas sam botoks może już nie wystarczyć. Aby pielęgnować utrwalone zmarszczki mimiczne należy nie tylko zastosować iniekcje z toksyną botulinową, ale także wypełnić je kwasem hialuronowym i często również rozważyć konieczność wykonania zabiegów laserowych. Toksyna botulinowa daje najlepsze efekty, gdy jest stosowana w profilaktyce powstawania zmarszczek.

Toksyna botulinowa jest jedną z najsilniejszych toksyn występujących w przyrodzie. Wytwarzana jest przez odpowiednie szczepy bakterii – Clostrdium Botulinum

Wyróżnia się ich 7 typów.

W medycynie estetycznej wykorzystuje się głównie toksynę typu A wytwarzaną w fabrykach farmaceutycznych z specjalnie wyizolowanych szczepów bakterii.
Na oficjalnym rynku znajduje się kilka zarejestrowanych preparatów.

Mechanizm działania opiera się na zablokowaniu wydzielania acetylocholiny w synapsie (połączeniu nerwowo- mięśniowym). W ten sposób zostają wyłączone tzw. płytki motoryczne, które są odpowiedzialne za przewodzenie impulsów i następuje porażenie mięśnia.

Powrót funkcji ruchowej w mięśniach następuje w wyniku wytwarzania przez organizm nowych połączeń nerwowo-mięśniowych.

Długość działania toksyny jest różna u różnych pacjentów. Zależy to od indywidualnych zdolności danego organizmu do odtwarzania zakończeń ruchowych. 
Czasy, które podajemy są zwykle statystycznymi średnimi – ( 2- 6 mies).
Dopiero po poznaniu danego pacjenta i wykonaniu kilku zabiegów wiemy, czego możemy oczekiwać jeżeli chodzi o długość działania odpowiedniego preparatu u konkretnej osoby.

Zmarszczki statyczne – płytkie można wypełnić preparatami zawierającymi kwas hialuronowy – np StylAge S. Zmarszczki średniogłębokie wypełnia się preparatem StylAge M. Czasami przy wypełnianiu zmarszczek statycznych należy brać pod uwagę fakt, że geneza ich powstania wynika z utraty jędrności skóry.

Do zabiegów liftingujących, poprawiających owal i kontur twarzy wykorzystujemy preparaty o większej gęstości – np. StyAge L. Xl i XXL

Poza samym wypełnianiem kwasem hialuronowym stosuje się zabiegi uzupełniające tj:

 • Soft Filling, nitki hialuronowe,
 • nitki liftingujące (Spring Thread, Barb 4D),
 • frakcjonowanie laserowe laserem ablacyjnym CO2 (SmartXide2),
 • wolumetria (np. StylAge L, XL i XXL, CrystalysSculptra).
 • Przeszczepy tkanki tłuszczowej
Posted on Dr Krzysztof Łuksza