Początkowo epilacja laserowa dedykowana była określonemu gronu Pacjentów z problemem nadmiernego owłosienia. Obecnie zabiegi laserowe pozwalające na trwałe usunięcie niechcianego owłosienia są w zasięgu każdego, kto pragnie idealnie gładkiej skóry. Stale powstają nowe, udoskonalone urządzenia, które zwiększają skuteczność epilacji i komfort podczas zabiegu. Być może z tego powodu na temat epilacji laserowej utrwaliło się sporo mitów wprowadzających w błąd. Dowiedz się, jak faktycznie działa epilacja laserowa poznając najważniejsze fakty i mity!
FAKT: Epilacja laserowa to najskuteczniejszy sposób usuwania owłosienia
Jest to niepodważalny fakt, od którego warto zacząć. Rzeczywiście epilacja laserowa wykonana przy użyciu specjalnych urządzeń dostępnych w gabinetach jest najskuteczniejszym sposobem na trwałe usunięcie niechcianego owłosienia, ale pod warunkiem, że rodzaj i parametry lasera będą dostosowane indywidualnie do rodzaju skóry i włosów.
MIT: Domowa epilacja i laserem w gabinecie są równie skuteczne
Dostępne są urządzenia IPL, których głowica przypomina tę stosowaną w gabinetach. Zasada działania takich urządzeń jest podobna – energia trafia do mieszków włosowych. Jednak w przypadku urządzeń przeznaczonych do samodzielnego stosowania intensywność emitowanej fali jest znacznie niższa, bardziej rozproszona i mniej efektywna.
Pamiętaj, że są to urządzenia domowe, znacznie mniejsze od specjalistycznych laserów wykorzystywanych w gabinetach. Domowe urządzenia IPL nie są przeznaczone do użytku przez profesjonalistę, dlatego muszą być wysoce bezpieczne, a co za tym idzie, także mniej skuteczne. Nie niszczą one więc całkowicie mieszków włosowych, a jedynie je osłabiają, dlatego zabiegi takie muszą być powtarzane co 1–2 miesiące, w odróżnieniu od serii zabiegów epilacji w specjalistycznych gabinetach.
FAKT: Epilacja laserowa jest bezpieczna dla skóry
To również fakt. Obecnie dostępne urządzenia do epilacji ogrzewają intensywnie mieszki włosowe, natomiast temperatura na powierzchni skóry zwykle nie przekracza 25 stopni Celsjusza. Energia lasera trafia wybiórczo do mieszków włosowych, pomijając wierzchnią warstwę skóry, o ile zabieg wykonany jest przy użyciu nowoczesnego sprzętu i przez doświadczoną osobę.
MIT: Epilacja laserowa nie wymaga przygotowań
Epilacja laserowa to stosunkowo bardzo prosty zabieg, ale nie oznacza to, że może być wykonany bez wcześniejszego przygotowania. Przed zabiegiem nie należy się opalać, czy stosować samoopalaczy. Przed epilacją nie można też wyrywać włosów depilatorem czy woskiem, ponieważ to do ich cebulek i mieszków ma trafić energia urządzenia. Skóra musi więc być czysta i dokładnie ogolona maszynką. Zaleca się wcześniejszą, kilkudniową rezygnację z niektórych leków i ziół.
FAKT: Epilacja laserowa wymaga przeprowadzenia kilku serii
Depilacja za pomocą metod mechanicznych, takich jak wosk, plastry czy depilator pozwala na wyrwanie włosów wraz z cebulkami, dzięki czemu skóra jest gładka przez kilka tygodni. Metody takie nie niszczą jednak mieszków włosowych, z których po pewnym czasie wyrastają nowe włosy. Z kolei depilacja laserowa oddziałuje właśnie na mieszki włosowe, w których znajduje się melanina (barwnik) absorbujący energię urządzenia.
W trakcie epilacji mieszek włosowy rozgrzewany jest do temperatury ok. 50 stopni Celsjusza, co doprowadza do jego trwałego zniszczenia. Jednak włosy w trakcie swojego życia przechodzą przez kilka faz, a trwale usunięte mogą być tylko te, które są obecnie w fazie czynnego wzrostu. Z tego powodu zabieg epilacji laserowej wykonuje się w kilku–kilkunastu sesjach, co zawsze ustalane jest indywidualnie. Po zakończeniu serii zabiegów włosy nie odrastają.
MIT: Każdy może poddać się epilacji laserowej
Przy odpowiednim dobraniu urządzenia i jego parametrów epilacja laserowa jest bardzo bezpiecznym zabiegiem. Jednak pomimo tego istnieją pewne przeciwwskazania, chociaż jest ich niewiele. Epilacja laserowa nie może być wykonana np. gdy skóra jest świeżo opalona, w miejscu przerwania jej ciągłości, u kobiet w ciąży i karmiących piersią, na skórze zajętej infekcją, czy u osób przyjmujących niektóre leki i zioła.
MIT: Epilacja laserowa jest bardzo bolesna i trwa długo
Epilacja laserowa jest zabiegiem bezbolesnym. Obecnie urządzenia do epilacji posiadają nowoczesne systemy chłodzące, dzięki którym podczas zabiegu odczuwane jest tylko ciepło, z czym może wiązać się ewentualnie umiarkowany dyskomfort, w zależności od indywidualnej wrażliwości Pacjenta.
W naszej Klinice BIOGENICA w Poznaniu depilacja laserowa przeprowadzana jest przy użycia nowatorskiego urządzenia, które łączy w sobie działanie trzech laserów. Działa ono z opatentowanym systemem chłodzącym ICE. Umożliwia także ciągłe prowadzenie głowicy z większym oknem zabiegowym po skórze. Dzięki temu zabieg jest precyzyjny i znacznie krótszy w porównaniu do innych metod.