zmarszczki

Laser CO2 to jedno z podstawowych urządzeń, które powinny znaleźć się w wysokiej klasy gabinetach medycyny estetycznej. Jest to bowiem sprzęt, który często rozpoczyna różnego rodzaju terapie – świetnie łączy się z innymi metodami, jest bezpieczny i niezwykle skuteczny. Jak zatem przygotować się do zabiegu z jego użyciem? Nasi specjaliści z gabinetu medycyny estetycznej Biogenica w Poznaniu wyjaśniają wszystko, co należy wiedzieć przed laserowym frakcjonowaniem skóry laserem CO2!

Spis treści:

 • Laser CO2 od podstaw
 • Na co pomaga zabieg laserem frakcyjnym CO2?
 • Bezproblemowa rekonwalescencja po zabiegu
 • Co jeszcze warto wiedzieć o zabiegach z wykorzystaniem lasera CO2?

Laser CO2 od podstaw

Laser CO2 jest niezwykle ważnym urządzeniem dla specjalistów z zakresu medycyny estetycznej, ponieważ odpowiednio użyty, niesie wsparcie w bardzo wielu obszarach. Można stosować go u pacjentów i pacjentek w każdym wieku – zarówno u młodych mężczyzn, którzy chcą usunąć blizny potrądzikowe, jak i u zdecydowanie starszych kobiet, pragnących odmłodzić skórę twarzy, m.in. przebudowując ją, napinając, wygładzając pogrubiając oraz niwelując na niej przebarwienia. 

Jako że jest to sprzęt, którego działanie można mocno spersonalizować, sprawdza się praktycznie w dowolnej okolicy ciała, także wokół oczu, gdzie skóra jest bardzo delikatna. Można bowiem zmieniać m.in. gęstość energii, jaką emituje laser, czyli ilość i odległość wiązek, a także czas trwania impulsu, jego moc czy wielokrotność. Dzięki temu specjalista może nie tylko dodatkowo zadbać o skuteczność zabiegu, lecz także zwiększyć jego bezpieczeństwo.

Na co pomaga zabieg laserem frakcyjnym CO2?

Jeśli chodzi o konkretne problemy, na które laser CO2 stanowi skuteczną odpowiedź, przede wszystkim należy wymienić:

 • wiotkość, napięcie, grubość skóry, zmniejszenie jej elastyczności, płytkie zmarszczki;
 • wygląd skóry w okolicy oczu
 • zmiana kolorytu twarzy – poszarzała cera bez naturalnego blasku;
 • blizny, np. potrądzikowe, pooparzeniowe czy powypadkowe;
 • rozstępy;
 • różnego rodzaju przebarwienia, w tym np. zmiany pigmentacyjne czy plamy starcze.

Bezproblemowa rekonwalescencja po zabiegu

Dużą zaletą zabiegów z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2 jest brak kłopotliwej rekonwalescencji. Pomimo, że właściwych rękach jest to dosyć agresywna technika, jest to zabieg bardzo bezpieczny i  nie należy martwić się np. o gojenie ran. Bezpośrednio po zabiegu zwykle występuje po prostu zaczerwienienie i obrzęk, po kilku dniach z powstałych podczas laseroterapii otworów w skórze sączy się osocze, a skóra jest wrażliwsza niż zwykle. Mogą też pojawić się drobne strupki, ale wciąż są one reakcją „w normie”. Co jednak najważniejsze, są to objawy które w ciągu kilku pierwszych dni mijają.

Po zabiegu należy poświęcić skórze nieco więcej uwagi, unikać jakichkolwiek podrażnień czy kontaktu z potencjalnym źródłem infekcji (m.in. lepiej odłożyć przytulanie swojego pupila – czy to psa, czy kota – na później), nie korzystać z basenu i sauny, stosować kosmetyki wskazane przez specjalistą oraz unikać promieni słonecznych. 

Co jeszcze warto wiedzieć o zabiegach z wykorzystaniem lasera CO2?

 • Zabiegi nie są długie, przykładowo sesja laseroterapii całej twarzy – wraz ze znieczuleniem i chłodzeniem – trwa około 2,5 godziny.
 • Tak, znieczulenie jest stosowane – używa się specjalnego kremu,który miejscowo łagodzi ewentualny dyskomfort. Najnowocześniejsze lasery CO2, a taki mamy w naszej klinice Biogenica w Poznaniu, same w sobie znacznie ograniczają bolesność. Wpływa na to m.in. duża możliwość manewrowania parametrami, co zostało opisane wyżej – odpowiednio dobrane, nie powodują aż tak nieprzyjemnych doznań, jakie jeszcze względnie niedawno wiązano z laseroterapią.
 • Jak do każdego zabiegu z zakresu medycyny estetycznej, tak i tutaj są pewne przeciwwskazania. Należą do nich: ciąża i laktacja, łuszczyca, aktywne infekcje skóry, np. opryszczka, stosowanie retinoidów czy sterydów, padaczka, choroby onkologiczne i inne. Wszystkie ewentualne obawy należy omówić ze specjalistą już podczas konsultacji wstępnej.
 • Co ważne, okres letni wcale nie musi być przeciwwskazaniem! Lasery wcześniejszych generacji nie mogły być używane w miesiącach, które szczególnie narażały pacjentów i pacjentki na kontakt z promieniami słonecznymi. Używany przez nas laser CO2 nie stymuluje jednak termicznie komórek barwnikowych i nie przegrzewa nadmiernie tkanek. Dzięki temu ryzyko przebarwień jest znacznie niższe.
 • Pierwsze efekty będą widoczne w kilka dni po zabiegu, gdy tylko zejdą obrzęk i zaczerwienienie. Finalnie najlepiej jednak ocenić rezultaty dopiero po kilku tygodniach – w tym czasie będą one sukcesywnie narastać, ponieważ laseroterapia pobudza naturalne procesy, które do zaistnienia potrzebują po prostu czasu. Co jednak najważniejsze – warto czekać, bo bywają naprawdę spektakularne!

Chcesz wiedzieć więcej o działaniu lasera CO2 lub przebiegu całego zabiegu z jego zastosowaniem? Zapraszamy do kontaktu – nasi specjaliści wszystko dokładnie Ci opowiedzą: https://www.biogenica.pl/kontakt/