w jakim wieku zacząć robić botoks?

Zabiegi z wykorzystaniem botoksu to jedne z najczęściej wykonywanych w naszej klinice Biogenica. Są szybkie, bezpieczne, dają świetne efekty, a my mamy ogromne doświadczenie w ich przeprowadzaniu. Warto jednak pamiętać, że nie są to zabiegi jednorazowe – by utrzymać rezultat, wstrzykiwanie botoksu należy powtarzać. W jakich odstępach czasu? Jak długo działa botoks i na co uważać, jeśli chce się to działanie wydłużyć?

Spis treści:

 • Botoks od podstaw
 • Jak długo utrzymują się efekty botoksu?
 • Co skraca czas działania botoksu?
 • Efekty botoksu – co jeszcze warto wiedzieć?

Botoks od podstaw

Botoks to powszechnie stosowana nazwa dla toksyny botulinowej typu A (inaczej nazywanej też jadem kiełbasianym). Od końcówki zeszłego wieku jest używana w medycynie estetycznej. Przede wszystkim pomaga wygładzać zmarszczki, choć nie tylko! Coraz popularniejsze stają się też zabiegi, które przy pomocy botoksu pozwalają złagodzić problem nadpotliwości, migrenowe bóle głowy czy nawet bruksizm (niekontrolowane nocne zgrzytanie zębami). Na jakich zasadach oddziałuje na nas botoks, że osiąganie tego typu efektów jest możliwe?

Wstrzykując botoks, doprowadza się do swego rodzaju „paraliżu” danych mięśni. Choć brzmi to mało przyjemnie, jest to dokładnie przebadany proces, odwracalny i bezpieczny (jeśli – rzecz jasna – zabieg wykonuje doświadczony specjalista, sprawdzonymi preparatami i w odpowiednich warunkach). Toksyna botulinowa typu A ma bowiem działanie neuromodulujące. Wpływa na zablokowanie acetylocholiny, czyli jednego z neuroprzekaźników. Pozwala to zahamować przekazywanie impulsów do mięśni, co sprawia, że przestają się kurczyć. 

W efekcie nie marszczy się skóra, co daje jej odpoczynek, wygładzenie, rozluźnienie, czego rezultatem jest zmniejszenie widocznych już zmarszczek mimicznych oraz zwolnienie tempa powstawania nowych. Jeśli zaś chodzi o inne zabiegi wykonywane przy pomocy botoksu, np. redukcję nadpotliwości, tu także zahamowanie acetylocholiny jest kluczowe – jest ona bardzo ważna w procesie powstawania potu. Gdy nerwy odpowiedzialne za ten proces przestają pracować i tym samym stymulować wytwarzanie owego potu, problem znacznie się zmniejsza. Dane wskazują, że nadpotliwość można tym sposobem złagodzić nawet o 60-95%.

Jak długo utrzymują się efekty botoksu?

Pierwsza odpowiedź, która nasuwa się na tak postawione pytanie, brzmi: To zależy. Niestety, bardzo trudno jest podać dokładny czas utrzymywania się efektów botoksu. Owszem, mamy obserwacje, które pozwalają takie założenia tworzyć, ale każdy przypadek jest indywidualny. Co to oznacza? Na to, jak długo działa botoks, wpływ ma bowiem wiele czynników, w tym:

 • indywidualne predyspozycje;
 • wiek pacjenta lub pacjentki;
 • stan skóry;
 • styl życia, np. zdrowa dieta, wypijanie odpowiedniej ilości płynów, prawidłowy sen;
 • ilość i stężenie wstrzykniętego preparatu;
 • stopień narażenia na czynniki, które osłabiają działanie botoksu,
 • i inne.

Generalnie jednak, jak wskazują specjaliści z naszego gabinetu Biogenica w Poznaniu, botoks działa do 2-3 miesięcy a nawet bywa, że około pół roku od podania. Kolejną sesję warto więc przeprowadzić nie wcześniej niż 6-7 miesięcy od poprzedniej. 

Co skraca czas działania botoksu?

Wcześniej zostały wspomniane „czynniki, które osłabiają działanie botoksu” – o jakich dokładnie mowa? Jako pierwszy wymienia się bogatą mimikę i wysoką temperaturę. Toksyna botulinowa typu A może być wrażliwa na jej oddziaływanie. Stąd też lepiej unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, opalania, solarium czy sauny – mogą skrócić czas działania botoksu. 

Efekty botoksu – co jeszcze warto wiedzieć?

 • Pierwsze rezultaty można zaobserwować już po kilku dniach od zabiegu. Warto jednak zaczekać 1-2 tygodnie, by skóra mogła chwilę odpocząć, a ciało „ułożyć się” w nowym trybie funkcjonowania.
 • Nawet jeśli zapadnie decyzja o niepowtarzaniu zabiegu, skóra po botoksie i tak będzie w lepszej formie, niż była przed. W ciągu tych kilku miesięcy zdoła bowiem odpocząć i nie dość, że wygładzeniu ulegną obecne zmarszczki, to nie będą powstawać też nowe.

Chcesz wiedzieć więcej o zabiegach z wykorzystaniem botoksu? A może już planujesz wizytę? Zapraszamy do nas – specjaliści z naszej poznańskiego gabinetu Biogenica odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania: https://www.biogenica.pl/kontakt/