w jakim wieku zacząć robić botoks?

Botoks to chyba najbardziej znany preparat wykorzystywany w medycynie estetycznej. Jednak z biegiem czasu pojawiły się wokół niego pewne kontrowersje. Jedną z nich jest wiek, w którym można zacząć jego stosowanie. Ty również się nad tym zastanawiasz? Poniżej znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytanie!

Jaki wiek jest odpowiedni na botoks?

Pytanie to tak naprawdę nie ma jasnej odpowiedzi. Dla jednej pani będzie to wiek powyżej 40. urodzin, dla innej znacznie wcześniejszy. Wszystko zależeć będzie od indywidualnych uwarunkowań. Duże znaczenie ma tutaj między innymi genetyka, a także styl życia, w tym sposób odżywiania, aktywność fizyczna, stres, ekspozycja na promienie UV (naturalne i sztuczne), a często nawet usposobienie – jeśli często się śmiejesz lub, wręcz przeciwnie, marszczysz w smutku czy złości, pozostawi to ślady na Twojej twarzy w postaci zmarszczek i bruzd w określonych miejscach.

Czym jest botoks?

Właściwą nazwą stosowanej w zabiegach substancji jest toksyna botulinowa, wytwarzana przez drobnoustroje Clostridium botulinum. Chociaż działanie samych bakterii odkryte zostało już 1897 roku przez belgijskiego badacza, profesora Emile’a Pierre’a von Ermenghena, dopiero w latach 60. XX wieku zaczęto prowadzić badania nad leczniczym potencjałem tej substancji. Z kolei w medycynie estetycznej zagościła ona dopiero pod koniec XX wieku, właśnie pod nazwą marketingową „Botox”.

Jak działa botoks?

Botoks, a właściwie toksyna botulinowa typu A (jedyny podtyp wykorzystywany w zabiegach medycyny estetycznej), należy do neurotoksyn. Blokuje ona przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, rozluźniając mięśnie w okolicy wstrzyknięcia. Powoduje to ich unieruchomienie. Botoks działa punktowo, wyłącznie w miejscu, w którym został podany. Po jego wstrzyknięciu skóra przestaje się marszczyć, dzięki czemu pacjent może cieszyć się doskonałą gładkością. Warto przy tym wspomnieć, że botoks nie działa natychmiast. Pełne rezultaty najczęściej pojawiają się po około 1-2 tygodniach od wykonania zabiegu.

Efekty działania botoksu

Pierwsze rezultaty działania botoksu najczęściej widać po ok. 3-7 dniach. Skóra w miejscu wkłucia powinna stać się wyraźnie gładsza. Spłycania zmarszczek i bruzd pogłębia się jeszcze przez ponad tydzień, zwykle maksymalnie do 3 tygodni. Rezultaty są bardzo indywidualne, zależne między innymi od dawki preparatu oraz miejsca jego aplikacji. Efekty pierwszego zabiegu powinny utrzymywać się przez około 3-7 miesięcy. Każdy kolejny, wykonywany w tym samym miejscu, powinien dać trwalsze rezultaty.

Czy botoks jest bezpieczny?

Do tej pory nie stwierdzono negatywnego działania botoksu na zdrowie. Należy jednak pamiętać, że jest to typ neurotoksyny, dlatego jego stosowanie może być bezpieczne wyłącznie w przypadku, gdy podaje go doświadczony lekarz. Również sam preparat musi pochodzić ze sprawdzonych źródeł. Decydując się na tani zabieg przeprowadzany przez osobę bez odpowiedniego przygotowania, narażasz się na skutki uboczne, jak bóle głowy, osłabienie mięśni twarzy, a nawet opadanie mięśni brhttps://www.biogenica.pl/medycyna-estetyczna/zabiegi-botoksem/wi oraz powiek. Należy również pamiętać o zaleconej przez lekarza wizycie kontrolnej, która ma na celu sprawdzenie samopoczucia pacjenta oraz efektów zabiegu, a niekiedy ewentualną korektę. W przypadku prawidłowo podanego botoksu mogą wystąpić jedynie niewielkie skutki uboczne, które samoistnie znikają po kilku dniach. Należą do nich: niewielkie krwiaki w miejscu ukłucia, nienaturalne obniżenie lub podniesienie brwi (przy botoksie na zmarszczek poprzeczne czoła, niewielki obrzęk i uczucie mrowienia w okolicy wkłucia, a niekiedy również ból głowy, choć ten ostatni pojawia się niezwykle rzadko.

Zalecenia po botoksie

Aby rezultaty zabiegu były zadowalające, a jednocześnie przetrwały długo, należy trzymać się kilku najważniejszych wskazań. Do 4 godzin po wstrzyknięciu botoksu nie należy: spożywać alkoholu, pochylać się czy kłaść na brzuchu, intensywnie ćwiczyć, przebywać w wysokich temperaturach, uciskać obszar zabiegowy czy wykonywać jakiekolwiek czynności przyspieszające krążenie krwi. Lepiej też nie kłaść się spać natychmiast po ostrzyknięciu, aby preparat się nie przemieścił.

Przeciwwskazania do stosowania botoksu

Do najważniejszych wskazań stosowania botoksu należą:

  • okres ciąży i karmienia piersią;
  • zaburzenia krążenia czy pracy serca;
  • uczulenie na którykolwiek składnik preparatu;
  • zażywanie niektórych leków;
  • nowotwory;
  • nieustabilizowana cukrzyca;
  • niektóre choroby neurologiczne (np. Miastenia Gravis, zespół Lamberta Eatona);
  • choroby skutkujące zaburzeniami pracy mięśni;
  • poważne zaburzenia krzepliwości krwi.

Uważasz, że botoks to zabieg dla Ciebie? Koniecznie umów się na konsultację ze specjalistą Biogenica w Poznaniu i ustalcie plan działania!