Ludziom zwykle nie potrzebne są słowa, by wyrazić uczucia. Oczy są zwierciadłem duszy. Spojrzenie może przyciągać, bądź odpychać w zależności od nastroju. Zwykle każdemu zależy, by mieć piękne, zadbane okolice oczu, które mogą być idealne i młode lub niepotrzebnie dodawać lat i ogólnie bardzo postarzać. Cienka skóra, setki tysięcy ruchów gałki ocznej, niesprzyjające warunki atmosferyczne, nie do końca higieniczny tryb życia, warunki anatomiczne tej okolicy i niestety obciążenia genetyczne powodują, że oczy wyglądają staro, nieatrakcyjnie, a skóra powiek dodaje niepotrzebnie lat. Część kobiet uważa, że ciężki makijaż i sztuczne rzęsy potrafią zatuszować pewne defekty. Czasami może to trochę pomóc ale zwykle powoduje, że oczy wyglądają na wizerunkowo przejaskrawione z ciężkimi powiekami, niewypoczęte, a czasem nawet nadmiernie przykuwają uwagę budząc dziwne skojarzenia i sprawiając, że ogólnie wygląda to gorzej i nienaturalnie.
Według nas podstawą do pięknych oczu i całej okolicy oka jest odpowiednia pielęgnacja, a w przypadku widocznych już oznak starzenia profesjonalne i dobrze dobrane zabiegi estetyczne. Aby stało się to możliwe lekarz musi dokładnie ocenić oczekiwania pacjenta i możliwe metody do wykorzystania w celu osiągnięcia zadowalającego efektu.
Wachlarz możliwości jest dość szeroki – od drobnych zabiegów kosmetycznych po liftingi laserowe i plastykę powiek górnych z usunięciem nadmiaru skóry włącznie.
Zadbaj póki nie jest za późno!
Jednym z najczęstszych problemów są utrwalające się zmarszczki mimiczne i zmieniony koloryt. U młodych kobiet, prewencyjnie można stosować toksynę botulinową typu A, która zrelaksuje mięśnie i pozwoli jakby odpocząć skórze powiek- a dokładnie przyczepom skórnym mięśnia okrężnego oka. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być seria zabiegów mezoterapii igłowej, bądź frakcjonowania igłowego DERMAPENEM , które odżywi i nawilży delikatną okolicę oka, a właściwie zastymuluje mechanicznie poprzez pokłucie fibroblasty w skórze, czyli komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu. Po utrwaleniu się zmarszczek sam botox, już nie wystarcza. Wówczas warto zastanowić się nad dodatkowym ich wypełnieniem kwasem hialuronowym, który trochę wypełni i trochę chemicznie zastymuluje wspomniane wcześniej fibroblasty dając ładny, naturalny i świeży wygląd.
Dolina łez
U niektórych ludzi zdarza się, że dolina łez (czyli obszar od wewnętrznego kącika oka, aż do policzka, poniżej kości jarzmowej i poduszeczki tłuszczowej w tej okolicy) jest nad wyraz wyraźna. Ubytki tłuszczu, wiotkość tkanek, zmarszczki, czasami przepukliny tłuszczowe dolnej powieki i opadanie policzka, powodują, że nie tylko oczy, ale cała buzia wygląda na zmęczoną i wiele starszą niż jest w praktyce. Coraz częściej w celu jej wypełnienia stosuje się kwas hialuronowy. Nie jest to dobry wybór, ponieważ ma on tendencje do wiązania wody i jeżeli jest podany za płytko w efekcie daje wrażenie sinego wybrzuszenia, obrzęku i zasinienia oraz może przemieszczać się wraz z ruchami gałki ocznej. Nie każdy pacjent nadaje się do korekty doliny łez kwasem hialuronowym. Oceniam, że jest ich co najwyżej ok 10%. Idealnym rozwiązaniem w walce z zapadniętą doliną łez jest lifting laserowy z przeszczepem tłuszczu i perycytów na jednej sesji zabiegowej.
Im później tym trudniej
U pacjentów po 40 roku życia na dobrą sprawę wypełniacze nie wystarczą lub będą wręcz nieodpowiednie. Mogą posłużyć do wykończenia innych technik. Należy wówczas wykonać zabieg frakcjonowania laserowego ablacyjnym laserem CO2, nazywany również potocznie Madonna Lift. Dzięki temu stymuluje się termicznie fibroblasty do produkcji kolagenu, co sprawia, że skóra staje się gęstsza, a zmarszczki ulegają spłyceniu. W niektórych przypadkach zabieg ten pozwala odsunąć w czasie zabieg plastyki powiek górnych, jednakże nigdy go nie zastąpi. Jeżeli chodzi o dolną powiekę w poważnych utrwalonych zmianach pozostaje plastyka powiek dolnych u chirurga plastyka. Czasami w zaawansowanym wieku dopiero połączenie zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej (jak wycięcie nadmiaru skóry i usunięcie poduszeczek tłuszczowych wraz z korektą powięzi) i medycyny estetycznej może dopiero pozwolić na osiągnięcie rewelacyjnych efektów.
Cienie i zasinienia
Dosyć częstym problemem z którym zgłaszają się pacjenci to cienie pod oczami. W tym przypadku warto zastanowić się nie tylko nad mezoterapią, czy frakcjonowaniem mikroigłowym i wypełniaczami, ale również nad zabiegiem laserowym wraz z przeszczepem tłuszczu, który pogrubiając i rekondycjonując skórę sprawi, że wszelkie mankamenty staną się mniej widoczne. Jeżeli geneza zasinień jest inna, można również wykonać specjalny peeling chemiczny, który poprawi koloryt skóry wokół oczu. Może on również zlikwidować drobne zmarszczki i przebarwienia. Trzeba jednak pamiętać, że ta technika wyłącza pacjenta na 2-3 tyg, więc pewnie lepiej robić liftingi laserowe z przeszczepami tłuszczu, co zwykle nie wyłącza na dłużej niż 7- 10 dni.
Prosaki, włókniaki, brodawki, kępki żółte
Ostatnim elementem, który może spowodować, że nie jesteśmy zadowolone z wyglądu swoich powiek i całej okolicy oka mogą być brodawki, prosaki, włókniaki, a nawet kępki żółte. Te znamiona można w bardzo prosty sposób usunąć laserem CO2 z końcówką chirurgiczną. Zabieg pomimo, iż nie należy do przyjemnych trwa stosunkowo niedługo i daje doskonałe efekty. Zabieg usunięcia kępek żółtych wykonujemy w połączeniu z liftigiem powiek, ponieważ ta technika jest trochę bardziej agresywna i konieczna jest na ogół przebudowa całej okolicy. Wyłączenie pacjenta to ok 7-10 dni.
Jak można zauważyć medycyna estetyczna dysponuje wieloma możliwościami, które wciąż są rozwijane i udoskonalane, po to, by lekarz mógł osiągnąć jak najlepszy efekt nie wyłączając pacjenta z życia towarzyskiego czy zawodowego na długi okres. Należy jednak pamiętać, że tylko dobry i doświadczony specjalista może zagwarantować zadowalające efekty, zaproponować odpowiednie techniki z użyciem odpowiednich urządzeń i preparatów i skutecznie wygoić pacjenta.