dermabrazja chirurgiczna

W trakcie całego życia skóra narażona jest na wiele czynników, które wraz z upływem lat, zmieniają jej wygląd. Szczególnie trudne są w tym kontekście różnego rodzaju wypadki, zabiegi czy operacje, zostawiające po sobie mało estetyczne „pamiątki” – blizny. Jedną z metod ich usuwania jest laseroterapia. Co warto o niej wiedzieć? Na czym polega? Czy laserowe usuwanie blizn boli? Oto najważniejsze informacje od naszych specjalistów z kliniki BIOGENICA.

Spis treści:

 • Blizny –  problem
 • Rodzaje blizn 
 • Na czym polega laserowe usuwanie blizn – czy boli?

Blizny – jak walczyć z tym problemem

Biorąc pod uwagę niwelowanie blizn, często jest to działanie związane nie tylko z aspektem kosmetycznym, lecz także psychologicznym. Są osoby, dla których blizny przypominają o trudnych wydarzeniach z życia, o których najchętniej chciałyby zapomnieć – usunięcie blizny może być wtedy niejako sposobem na poradzenie sobie z traumatycznymi wspomnieniami, np. wypadku czy poważnej operacji. 

Jeśli zaś chodzi o kwestie estetyczne, one także mogą silnie wpływać na psychikę. Mogą zabierać pewność siebie, utrudniać codzienne funkcjonowanie, narażać na niepotrzebne spojrzenia etc. Owszem, podstawą jest wtedy praca z emocjami i myślami, które się z tym wiążą, lecz jeśli można dodatkowo pomóc sobie właśnie w zakresie kosmetycznym – czemu nie?

Rodzaje blizn 

Zresztą do usunięcia blizn wcale nie trzeba mieć od razu dużych trudności z postrzeganiem siebie. Można ich po prostu nie lubić! Mowa przede wszystkim o bliznach:

 • oparzeniowych;
 • pourazowych (innych niż te, które powstały w wyniku oparzeń);
 • pooperacyjnych (w tym także bliznach po cięciu cesarskim);
 • potrądzikowych;
 • rozstępach (tak, to także jeden z rodzajów blizn!)

Blizny można podzielić także na inne kategorie, w tym m.in. te świadczące o ich rodzaju, co jest szczególnie istotne z perspektywy terapii. Prawie niewidoczne, a tym samym niepodlegające leczeniu, są blizny linijne. Spotyka się także blizny zanikowe, które – jak sama nazwa wskazuje – wiążą się ze specyficznym zanikiem tkanki, co skutkuje zagłębieniami w skórze. Tego rodzaju blizny najczęściej pojawiają się np. po ospie czy trądziku, znacznie rzadziej są efektem urazów lub operacji. 

Czymś jeszcze innym są blizny przerostowe – twarde, wypukłe zgrubienia, które przybierają kształt i wielkość pierwotnej rany. Podobne są bliznowce, choć te przyjmują większe rozmiary niż samo uszkodzenie skóry. Początkowo, powstające wypukłe guzki, mają odcień różowy lub czerwony, może też towarzyszyć im pieczenie lub ból. W późniejszych okresach przybierają barwę zbliżoną do standardowej barwy skóry danej osoby. Co ważne, bliznowce mogą też powstawać samoistnie, co zależne jest od predyspozycji jednostki. W takich przypadkach zwykle pojawiają się liczne zmiany, na różnych częściach ciała (najczęściej klatce piersiowej, ramionach, płatkach uszu).

Jak to zostało wspomniane, jedną z metod terapii jest laserowe usuwanie blizn – czy boli? Lekarz z gabinetu  Biogenica podkreśla: bez obaw, są to bezpieczne, chociaż nie zawsze komfortowe dla pacjentów oraz pacjentek zabiegi. 

Na czym polega laserowe usuwanie blizn – czy boli?

W naszej klinice stosujemy różne metody łagodzenia blizn oraz rozstępów (nieraz – w celu maksymalizacji efektów – łącząc je ze sobą). M.in. są to: zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, mezoterapie, wypełnianie blizn zanikowych kwasem hialuronowym, lipofilling, peelingi chemiczne, frakcjonowanie mikroigłowe DERMAPEN i inne. Bardzo popularną, a jednocześnie skuteczną metodą, jest też wspomniane laserowe usuwanie blizn, do którego używamy lasera frakcyjnego CO2.

 • Frakcjonowanie laserem CO2 jest zabiegiem, który dopasowuje się do indywidualnych potrzeb pacjentów i pacjentek. Urządzenie, które stosujemy podczas laserowego usuwania blizn w naszym gabinecie BIOGENICA, pozwala lekarzowi odpowiednio ustawić m.in. takie parametry, jak: czas trwania impulsu, jego moc, wielokrotność czy gęstość energii. Dzięki temu można zredukować zmiany na różnych częściach ciała – zarówno np. na delikatnej skórze twarzy, jak i nogach czy plecach.
 • Laser CO2 pozwala przeprowadzać zabiegi praktycznie przez cały rok. Podczas terapii nie dochodzi bowiem do przegrzania tkanek, ponieważ nasz laser posiada możliwość generowania ekstremalnie krótkich impulsów, a tym samym termicznej stymulacji melanocytów (komórek barwnikowych). Dzięki temu, zwykle nie ma właściwie ryzyka powstania przebarwień.
 • Przed zabiegiem laserowego usuwania blizn zawsze przeprowadzamy specjalistyczną konsultację, żeby sprawdzić, czy nie występują jakiekolwiek przeciwwskazania do zastosowania tego typu metody terapii, a także: z jakimi zmianami mamy do czynienia, jakie parametry lasera należy zastosować, ile zabiegów może być potrzebnych, jakie są zakładane rezultaty etc. Wszystko odbywa się pod okiem doświadczonych lekarzy.

No dobrze, ale czy laserowe usuwanie blizn boli? Przy zastosowaniu nowoczesnych sprzętów – właściwie nie! Lasery same w sobie (ich budowa i sposób działania) ograniczają ewentualną bolesność. Dodatkowo stosujemy jeszcze środki znieczulające, takie jak specjalne kremy, aplikowane miejscowo w obszarze zabiegowym. Wszystko to sprawia, że zabiegi tego typu są o wiele bardziej komfortowe niż jeszcze przed kilkoma czy kilkunastoma laty, gdy laser kojarzył się z dużym bólem. Dziś takich doznań już nie ma – owszem, można odczuwać pewien dyskomfort, lecz trwa to chwilę, a efekty nieraz są spektakularne!

Chcesz wiedzieć więcej na temat laserowego usuwania blizn? Skontaktuj się z nami i zadaj wszystkie nurtujące Cię pytania – z chęcią na nie odpowiemy: https://www.biogenica.pl/kontakt/