Ptoza - zwalcz problem dzięki medycynie estetycznej

Ptoza powieki, popularnie znana jako opadanie powieki, jest stanem, w którym górna powieka oczu opada w dół nadgałkowej soczewki oka. Stan ten może mieć różnorodne konsekwencje, zarówno estetyczne, jak i zdrowotne, które wpływają na jakość życia pacjentów. W dziedzinie medycyny estetycznej istnieje wiele skutecznych metod leczenia ptozy. Oferujemy pacjentom odzyskanie młodszego, bardziej wypoczętego wyglądu, poprawę widzenia oraz zwiększenie pewności siebie.

Przeczytaj również: Bruksizm. Jak medycyna estetyczna może wspomagać leczenie nadmiernego zgrzytania zębami?

Co to jest ptoza i jakie są jej przyczyny?

Ptoza, czyli opadanie powieki, jest wynikiem osłabienia mięśnia, który jest odpowiedzialny za podtrzymanie powieki w odpowiedniej pozycji. Przyczyny tego schorzenia mogą być różnorodne, w tym starzenie się, urazy, choroby neurologiczne, a nawet wrodzone wady rozwojowe. Główną przyczyną ptozy jest osłabienie mięśnia zwieracza powieki górnej, co prowadzi do jej opadania i zmniejszenia pola widzenia.

Ptoza – skutki dla pacjentów

Ptoza powieki może mieć istotny wpływ na codzienne funkcjonowanie i samoocenę pacjentów. Zmniejszone pole widzenia, problemy ze wzrokiem, zmęczenie oczu oraz estetyczne niedoskonałości to tylko niektóre z wyzwań, z którymi spotykają się osoby z ptozą. Ponadto, mogą wystąpić również dolegliwości zdrowotne, takie jak bóle głowy, problemy z widzeniem i utrudnienia w codziennych czynnościach.

Metody leczenia ptozy w medycynie estetycznej

W medycynie estetycznej istnieje kilka skutecznych metod leczenia ptozy, które pozwalają na poprawę zarówno estetyki, jak i funkcjonalności. Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod jest podawanie neurotoksyn, takich jak botoks, w celu podniesienia opadającej powieki. Wstrzyknięcie toksyny botulinowej w mięsień podnoszący powiekę powoduje podniesienie opadającej powieki.

Alternatywnie, chirurgiczne metody korekcji ptozy, takie jak zabieg liftingu powieki górnej, czyli jej plastyka. Tę metodę rozważamy w bardziej zaawansowanych przypadkach. Procedury te polegają na usunięciu nadmiaru skóry i korekcji mięśni, co podnosi powiekę i poprawia pole widzenia.

Ptoza a zabiegi botoksem

Wstrzyknięcie toksyny botulinowej (znanego szerzej jako botoks) w leczeniu ptozy jest jedną z metod terapeutycznych wykorzystywanych w medycynie estetycznej i nie tylko. Toksyna botulinowa działa poprzez blokowanie sygnałów nerwowych do mięśni, co prowadzi do ich czasowego osłabienia lub paraliżu.

W przypadku ptozy, czyli opadania powieki, wstrzyknięcie botoksu wykonywane jest zwykle w mięsień odpowiedzialny za unoszenie powieki. To powoduje tymczasowe osłabienie tego mięśnia, co prowadzi do podniesienia opadającej powieki. Toksyna botulinowa działa poprzez blokowanie uwalniania neuroprzekaźnika (acetylocholiny) w zakończeniach nerwowych, które kontrolują pracę mięśni. Blokując ten przekaźnik, botoks osłabia reakcję mięśniową, co powoduje tymczasowy paraliż lub osłabienie mięśnia. Efekt ten ma zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny, w tym w medycynie estetycznej, gdzie botoks jest wykorzystywany do redukcji zmarszczek, zmniejszenia napięcia mięśniowego oraz poprawy wyglądu. 

Po podaniu botoksu, osłabiony mięsień nie jest w stanie podnosić powieki w normalnym stopniu, co powoduje delikatne uniesienie powieki, zmniejszając widoczność ptozy. Efekt ten jest zazwyczaj tymczasowy i utrzymuje się od kilku miesięcy do nawet pół roku, w zależności od indywidualnych reakcji organizmu pacjenta.

Korzyści płynące z zastosowania botoksu w leczeniu ptozy obejmują poprawę estetyki, zmniejszenie opadania powieki, co może poprawić pole widzenia i zmniejszyć uczucie zmęczenia oczu. 

Ptoza - wylecz to dzięki medycynie estetycznej

Plastyka powiek górnych

Plastyka powiek górnych, zwana blepharoplastyką, stanowi skuteczną procedurę chirurgiczną przy problemie ptozy. Blepharoplastyka ma na celu usunięcie nadmiaru skóry, wiotkiego mięśnia oraz ewentualnych przepuklin tłuszczowych.

Zabieg może być przeprowadzany zarówno w tradycyjnej procedurze chirurgicznej, jak i za pomocą lasera. Podczas tradycyjnej blepharoplastyki, wykonujemy precyzyjne cięcie w obrębie bruzdy powiekowej, usuwając nadmiar skóry i ewentualnie przepukliny tłuszczowe oraz wiotki mięsień. Po usunięciu nadmiaru, rana jest starannie zszywana. W przypadku blepharoplastyki z użyciem lasera, laser wykorzystujemy do precyzyjnego odparowania nadmiaru skóry.

 Usunięcie nadmiaru skóry nie tylko poprawia estetykę, ale również zwiększa pole widzenia, redukuje zmęczenie oczu oraz może dodatkowo wpłynąć na polepszenie samooceny pacjenta. W obu przypadkach, czy to tradycyjna metoda chirurgiczna czy też zabieg laserowy, staranność i precyzja w przeprowadzeniu procedury jest kluczowa. Staramy się umieścić nacięcia w naturalnych fałdach skóry, co minimalizuje widoczność blizn po zabiegu. Dodatkowo, zabieg plastyki powiek górnych wykonujemy w znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że pacjent nie odczuwa bólu.

Podsumowanie

Ptoza powieki to stan, który może znacząco wpływać na życie pacjentów zarówno pod względem estetycznym, jak i zdrowotnym. Medycyna estetyczna oferuje różnorodne, skuteczne metody leczenia. Pozwalają one pacjentom na odzyskanie naturalnego wyglądu, poprawę funkcji wzroku oraz większą pewność siebie. Zintegrowane podejście, łączące diagnozę, planowanie oraz precyzyjne przeprowadzenie procedur, jest kluczowe dla osiągnięcia satysfakcjonujących wyników w leczeniu ptozy.